Животът бързо идва към вас. Дали ще е резкият скок

...
Животът бързо идва към вас. Дали ще е резкият скок
Коментари Харесай

Прогнозите на Economist: Светът утре 2024

Животът бързо идва към вас.

Дали ще е внезапният скок на въоръжените спорове, преначертаването на световната карта на енергийните запаси или бързият прогрес на изкуствения разсъдък (ИИ), светът се трансформира с главозамайваща скорост. От обстановката в Близкия изток, през разпространяването на електрическите автомобили до лекуването на затлъстяването, нещата наподобяват доста по-различни от това, което бяха до преди година или две. Нашата цел е да ви помогнем да държите светогледа си в крайник със протичащото се и да ви кажем какво евентуално следва. За да задвижим нещата, ето 10 тематики, които да следите през идващата година.
1. Избиратели от всички страни.
Избори по целия свят, за повече гласоподаватели от всеки път, ще насочат прожекторите към световното положение на демокрацията. През 2024 година ще има над 70 вота в страни с население близо 4.2 милиарда души - за първи път над половината от световното население ще отиде до урните. Но въпреки да има повече гласоподаване от всеки път, това не значи, че ще има повече народна власт - доста от изборите няма да бъдат нито свободни, нито почтени.
2. Глобалният избор на Америка.
Гласоподавателите - и съдиите - ще произнесат присъдата си за Доналд Тръмп, който има едно към три късмет да се завърне на президентския пост. Изходът може да зависи от няколко десетки хиляди гласа в няколко колебаещи се щата. Но следствията ще бъдат световни и ще обиден всичко от климатичните политики до военната поддръжка за Украйна. Всъщност нечестните избори в Русия може да значат, че ориста на Владимир Путин зависи повече от американските гласоподаватели, в сравнение с от съветските.
Реклама 3. Европа се засилва.
Съответно това води до активизиране на Европа, която обезпечава на Украйна нужното военно и икономическо подкрепяне за дълга борба и обрисува пътя за вероятно участие в Европейски Съюз. Това е вярно, а също по този начин е застраховка против риска от завръщане на Тръмп на власт и понижаване на поддръжката от Америка.
4. Криза в Близкия изток.
Атаката на " Хамас " против Израел и ответният удар на Израел против Газа разбъркаха района и потопиха концепцията, че светът може да продължи да пренебрегва страданията на палестинците. Дали спорът ще се разрасне до районен, или ще даде нов късмет за мир? За Америка, претрупаната оттатък опциите си суперсила, това е и тест дали може да се приспособява към по-сложен и застрашителен свят.
5. Многополюсен безпорядък.
Планът на Америка да се обърне към Азия и да се концентрира повече върху съперничеството си с надигащия се Китай дерайлира поради войната в Украйна, а в този момент и Газа. Русия също бива разсейвана и губи въздействие. Замразените спорове се разтапят и локалните студени войни се разгорещяват. Нестабилността в Сахел пораства. Светът се приготвя за повече спорове, до момента в който " еднополярната епоха " на Америка наближава своя край.
6. Втора студена война.
Докато растежът в Китай се забавя, напрежението към Тайван пораства и Америка продължава да лимитира достъпа на азиатския колос до напреднали технологии, реториката на " новата студена война " се втвърдява. Но западните компании, които се пробват да понижат зависимостта си от Китай във връзка с веригите за доставки, ще открият, че това е елементарно за казване, само че мъчно за правене. Междувременно и двата лагера ще ухажват " междинните сили " от Юга, освен поради техните зелени запаси.
Реклама 7. Нова енергийна география.
Преходът към зелена сила ражда нови енергийни суперсили и преначертава картата на енергийните запаси. Литият, медта и никелът са доста по-значими от преди, до момента в който петролът и газът, както и районите, които преобладават в производството им, са по-малко значими. Съревнованието за зелени запаси пренарежда геополитиката и търговията и основава някои непредвидени спечелили и губещи. Междувременно набира мощ ответният удар против " зеленото " измежду гласоподаватели, които считат климатичните политики за интрига на елитите против елементарните хора.
8. Икономическа неустановеност.
Западните стопански системи се показаха по-добре от предстоящото през 2023 година, само че към момента не са се разминали с неприятностите, а лихвените равнища, които ще останат " по-високи за по-дълго ", ще бъдат мъчителни както за фирмите, по този начин и за потребителите, даже в случай че рецесията се размине. (Дръжте под око банките и техните експозиции към търговски парцели, където нещата могат да се влошат.) Китай в това време може да изпадне в дефлация.
9. ИИ става действителност.
Бизнесите го вкарват, регулаторите го контролират, а хората от софтуерния бранш не престават да го усъвършенстват. Дебатът какъв е най-хубавият регулаторен метод ще се ускорява. Неочаквани използва и злоупотреби ще не престават да се появяват. Тревогите за резултатът от него върху работните места и евентуална интервенция в изборите се множат. Най-голямото фактически влияние на ИИ? По-бързо шифроване.
10. Обединяване на света.
Идеологическите разлики евентуално ще бъдат оставени настрани, до момента в който светът се любува на олимпиадата в Париж, обикалящите (може би) към Луната астронавти и международното състезание по крикет за мъже. Но също толкоз евентуално е тези, които се надяват на известно световно сливане, да бъдат слисани.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР