Как седенето с кръстосани крака може да е вредно
Изследвания демонстрират на първо време, че седенето с кръстосани крайници може да провокира изкривявания в таза. То също трансформира скоростта, с която кръвта се движи през кръвоносните съдове в долните крака, което пък може да усили риска от формиране на кръвни съсиреци.
Кръстосването на коленете е по-лошо от на глезените, тъй като може да докара до повишение на кръвното налягане заради събирането на кръв във вените – надлежно сърцето би трябвало да работи повече, с цел да компенсира. И това може да усили риска от увреждане на кръвоносните съдове – поради което, когато си мерим кръвното налягане, би трябвало да сме с изправени крайници.
Колкото по-дълго и по-често седите с кръстосани крайници, толкоз по-вероятно е да имате дълготрайни промени в дължината на мускулите и разположението на костите в таза. И заради метода, по който кокалите ни са свързани дружно, кръстосването може също да аргументи погрешно подравняване на гръбнака и раменете.
Позицията на главата ви може също да пострада заради промени в костите на врата, защото гръбначният дирек би трябвало компенсира, с цел да поддържа центъра на тежестта на тялото над към този момент изкривения таз. Така вратът ви също може да бъде обиден, защото едната му страна става по-слаба от другата. Същият дисбаланс може да се следи и в мускулите на таза и долната част на гърба вследствие на неприятна стойка, стрес и напрежение, породени от седене с кръстосани крайници.
Тазът може също да се измести заради продължителното разпъване на глутеалните (задните) мускули от едната страна, което значи, че те стават по-слаби.
Седенето с кръстосани крайници за дълго време усилва вероятността от сколиоза (анормално равнене на гръбначния стълб) и други деформации. Може също да аргументи бурсит (Болкови синдром на огромния трохантер), постоянно срещано и мъчително положение, което визира външната страна на бедрото.
Изследванията демонстрират също, че седенето по този начин може да изложи на риск от компресия и пострадване перонеалния нерв, прочут също като фибуларен нерв, в подбедрицата. Това нормално се демонстрира като уязвимост, когато се опитаме да повдигнем страната на дребния пръст на стъпалото, както и по-тревожното рухване на ходилото. В множеството случаи обаче това е кратковременно и се оправя в границите на няколко минути.
Има също доказателства, че кръстосването на краката може да повлияе на производството на сперма. Това е по този начин, тъй като температурата на тестисите би трябвало да бъде сред 2°C и 6°C под общоприетата телесна температура, само че седналото състояние покачва температурата на тестисите с 2°C единствено по себе си, а кръстосването на краката може да я увеличи с до 3,5°C. Проучванията демонстрират, че това може да понижи както броя на сперматозоидите, по този начин и качеството на спермата.
Също по този начин си коства да се означи, че заради разликите в анатомията на мъжете и дамите евентуално е доста по-лесно за дамите да седят с кръстосани крайници – изключително тъй като мъжете имат понижен обсег на придвижване в бедрото.
Но проучванията демонстрират, че седенето с кръстосани крайници може да бъде и потребно. Едно малко изследване от 2016 година да вземем за пример открива, че при хора, на които единият им крайник е по-дълъг от другия, седенето в тази поза може да помогне за контролиране на височината на двете страни на таза, подобрявайки подравняването.
Седенето по този метод също наподобява понижава интензивността на някои мускули, изключително на тези под кожата, където поставяте ръцете си на бедрата, в съпоставяне със седенето с крайници напред. Това може да помогне за разпределяне на главните мускули и попречване на прекалено натоварване.
По същия метод има доказателства, че това седене усъвършенства стабилността на сакроилиачните стави (отговорни за прехвърлянето на тежестта сред гръбначния дирек и краката).
И несъмнено, имаме и известната поза за йога или медитация (поза лотос) – на пода с кръстосани крайници. Въпреки че има лимитирани данни за това дали дългите интервали от време, прекарани по този начин, могат да доведат до някои от проблемите, които предизвиква седенето с кръстосани крайници на стол. Наистина, за доста хора йогата предлага големи изгоди – даже за тези, които към този момент имат проблеми с коленете.
Така че финално както можем да кажем? Вероятно е по-добре да заобикаляме кръстосването на краката си, в случай че може. Въпреки казаното, доста от рисковите моменти евентуално се утежняват от други по-основни проблеми като затънал метод на живот и затлъстяване. Имайки поради това, главният съвет е да не седите неподвижно в една и съща позиция прекомерно дълго и постоянно да сте дейни.