Изпълнителната агенция Главна инспекция по труда припомня кои са почивните

...
Изпълнителната агенция Главна инспекция по труда припомня кои са почивните
Коментари Харесай

Кои са почивните дни по празниците и как се заплаща трудът, положен на тях?

Изпълнителната организация " Главна ревизия по труда " напомня кои са почивните дни по време на Коледните и Новогодишните празници и по какъв начин се заплаща трудът, положен на тях.

Официалните празници през годината са регламентирани в член 154, алинея 1 от Кодекса на труда.Там е посочено (ал. 2), че когато формалните празници (изброени в алинея 1), като се изключи Великденските, съответстват със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени, почивни дни.

В този подтекст празничните дни за Коледните празници тази година са 24, 25 и 26 декември 2017 година, а 27 декември е задочен , заради обстоятелството, че 24-ти съответствува с почивен ден - неделя.

За празничен ден по отношение на Новогодишните празници е разгласен единствено 1 януари, който е понеделник.

По отношение на заплащането на труда за неприсъствения ден - 27 декември , са съотносими регламентите за работа в почивни дни. Размерът, с който би трябвало да бъде увеличено дневното заплащане, зависи от метода на отчитане на работното време - подневно или сумирано, както и дали лицето работи на ненормиран работен ден.

Във всички случаи - без значение от метода на отчитане на работното време, трудът, положен на формален празник, се заплаща с най-малко 100% нарастване. Самият метод на отчитане на работното време - подневно или сумирано, както и дали лицето работи в изискванията на ненормиран работен ден, имат значение при заплащането на изключителния труд, положен в празнични и почивни дни.

Ако работното време се регистрира подневно или лицето работи на ненормиран работен ден, положеният труд в празнични дни постоянно е ексклузивен и също се заплаща със 100% нарастване. Така служащият или служителят би трябвало да получи нарастване на дневната си отплата в четворен размер - подсилен размер на трудовото заплащане за работа на формален празник и подсилен размер за положения ексклузивен труд. Работата за тези лица в почивни дни, в тази ситуация и на неприсъствения 27 декември, също е ексклузивен труд. В този случай обаче надницата се усилва с най-малко 75% - единствено за положения ексклузивен труд.

При сумирано отчитане на работното време изключителният труд се изплаща с 50% нарастване, само че едвам в края на отчетния интервал, в случай че бъде регистрирано полагането на подобен. В този смисъл самото полагане на труд в празничен и почивен ден не значи безусловно полагане на ексклузивен труд и надлежно той не се заплаща с нарастване. За работа в дните на публични празници, служащите и чиновниците, за които е въведено сумирано пресмятане на работното време, имат право да получат не по-малко от удвоения размер на трудовото си заплащане, т.е. не по-малко от две надници. При полагане на труд по график при въведено сумирано пресмятане на работното време на неприсъствения 27 декември, законът не планува нарастване на възнаграждението.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР