Името е знакът, който обозначава човешкото присъствие. То е символният

...
Името е знакът, който обозначава човешкото присъствие. То е символният
Коментари Харесай

Най-древните имена

Името е знакът, който отбелязва човешкото наличие. То е символният облик, който ни характеризира съгласно нашата персона, психика и енергиен заряд. Затова изборът на име постоянно е представлявал житейски значим миг, който да даде избрана посока за развиване на индивида, който е предопределен с него.

Най-древните имена са свързани с избрани феномени, предмети, животни или занаятчийски качества. Така народите се пробват да назоват индивида съгласно това, за което е предназначен, или с което има сходни признаци или качества. Най-старите имена имат славянски и тракийски корени.

Славянските имена на народите били доста идентични едно с друго, с цел да бъдат разпознаваеми за племето. Значението им било елементарно разбираемо, защото нормално е формирано от две или повече съставни думи, които основават повсеместен житейски смисъл. Примери за такива имена са:

Богдан – мъж, който е даден от Бога;

Миролюба – жена, която обича/люби мира;

Драган – мъж, който е безценен, благ, драг;

Найден – открит.

Другият общ симптом на славянските имена са сходните наставки при словообразуването им. Те най-често са -мир, -мира, - слав, -слава. Примери за такива имена са Красимира, Светослав, Станислав, Мирослава и т.н.

Други славянски имена са формирани, тъй че да пожелават нещо на индивида, който посочват. Най-често те орисват за здраве и живот – Здравко, Живко.

 Древни имена

Някои от тях са благопожелание за физически качества – Румяна, Хубен, Бела, Младен.

Други предсказват триумфи и победи в живота – Велика, Първан. Имената за мъжествени качества като храброст и непримиримост са Бойко, Страхил, Войн и други, а за личностни качества – Радост, Драго, Мила, Искрен, Весела и др.

Едни от най-старите славянски имена са и тези, които се образуват от цветя – Невена, Роза, Теменужка, Цветелина; билки, дървета и плодове – Ягода, Ясен, Детелина, Калина, Малина.

Освен това античните нации кръщавали децата си на небесни светила, които да ги покровителстват – Зорница, Звезда, Звезделина, Деница.

А ето какви други остарели имена са формирани:

- За отбрана против беди или диви чудовища – Вълчо, Вълкан, Огнян, Огняна;

- За отбрана против гибел и заболявания – Стойчо, Живко, Стойна, Трайчо, Желязко;

- За предотвратяване от зла сила – Гроздан, Грозьо.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР