Има един много хубав филм на режисьора Дейвид Гордън Грийн

...
Има един много хубав филм на режисьора Дейвид Гордън Грийн
Коментари Харесай

Мехмед Юмер: Поляризирането на турското общество – запазената марка на Ердоган

Има един доста прекрасен филм на режисьора Дейвид Гордън Грийн с присъединяване на Сандра Бълок, озаглавен „ Нашият бранд е рецесия “ (Our Brand Is Crisis). В него боливийски претендент за президент, който изостава в социологическите изследвания притегля професионален мениджърски екип от Америка. В този екип Сандра Бълок е основният пълководец в ролята на Джейн Бодийн. Кандидатът, който тя поучава във кино лентата, е някакъв тираничен човек (Педро Кастило). Анализирайки профила му, Джейн Бодийн по прякор Бедствието убеждава екипа му, че тактиката им би трябвало да бъде рецесията. Това се оказва сполучлив ход и Кастило побеждава на изборите.

Всъщност филмът демонстрира по какъв начин може да се манипулират предизборните акции. От една страна, се откроява какъв брой надалеч един от различен са моралът и политиката, а, от друга, се внушава, че политиците също са подвластни на своите страсти и пристрастености. С други думи, когато някой стартира да вреди на останалите в името на извоюването на власт и благосъстояние, той към този момент е в играта, наречена политика.

С наближаването на локалните избори на 31 март (2019) в Турция, президентът Ердоган прави това, което умее най-добре – да разделя хората на два лагера, рисувайки облика на Другия като противник. Управляващата Партия на справедливостта и развиването /ПСР/ и на тези избори залага на несъмнено – експлоатира религията и религиозните знаци. Този път се хванаха за операцията с езана (призив за молитва). На Международния ден на дамата 8 март група празнуващи дами стачкуваха против реакцията на полицията към тях, което съответства с апела за молитва езан. Властта незабавно разтълкува това като „ провокация “, а президентът Ердоган отсече: „ Те стачкуваха против езана! “ После навалица мъже с чалми на главите излязоха по улиците на Истанбул, скандирайки: „ Да се строшат ръцете, протегнали ръка на езана! “

Манипулацията с езана пораства лавинообразно. Лидерите на ръководещата партия, както и тези на съдружният им сътрудник Партията на националистическото придвижване /ПНД/ настойчиво популяризират тезата за „ освиркването “ на езана, макар съществуването на безапелационни данни, които опровергават това изказване. Водачите на обединението „ Народен алианс “ (в който вземат участие Партията на справедливостта и развиването и Партията на националистическото движение) отпред с президента Ердоган разделят обществото на две, като внушават на своя електорат заблудата, че езанът е бил опозорен.

В отговор на обвиняванията на властта за „ митинги против езана “, от феминистката организация, която е осъществила похода на 8 март обявиха, че тяхната реакция е била не против езана, а – против намесата на полицията.

Ето какво написаха в изказването си по случая от феминистката организация: „ Този поход безпроблемно се реализира в продължение на шестнайсет години от самостоятелните феминистки, само че тази година имаше опит да бъде възпрепятстван. Когато препречваше пътя на дамите, не им позволяваше да се съберат на едно място, пръскаше ги със сълзотворен газ и ги претърсваше полицията също не изслуша езана. Никой да не изопачава истината – ние протестирахме против полицейската укрепление и против възпрепятстването на похода на дамите във връзка честването на 8 март. “

След това събитие по време на избирателен протест президентът Ердоган уточни като виновни за случая последователите на Народната-републиканска партия (НРП) и прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН) с думите: „ Една група, която сякаш с цел да чества Международния ден на дамата, под управлението на НРП и ДПН, се събра в Таксим и показва непристойно отношение към езана с лозунги и освирквания. Ние ще се борим до последно с тези врагове на езана и на нашето знаме. “

Вечерта на същия ден, както към този момент беше упоменато, проведена група мъже с чалми и дълги мантии излязоха на проява в площад Таксим, скандирайки „ Да се строшат ръцете, протегнали ръка на езана! “

От друга страна, водачът на Партията на националистическото придвижване Девлет Бахчели, който крепи Ердоган на власт, също гръмко се включи в общия хор, като съобщи, че „ освиркването на езана е равнозначно на приветстването на неверието, привет към езичеството, козируване пред сатаната, изменничество към светините и нацията. “

Кадрите от въпросното събитие обаче, опровергават тезата на властта за „ освиркването “ на езана. Фактите сочат, че дамите стачкуват и освиркват полицейските чиновници, които ги нападат със сълзотворен газ, гумени патрони и груба мощ. Точно в този миг стартира да се чува апелът за молитва езан. Тоест митингът на дамите не е против езана, а – срещу твърдите ограничения на силите на реда. Но без значение от това, водачите на ръководещата коалиция не стопират да опълчват хората един против различен, манипулирайки обстоятелствата.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган не за пръв път поляризира турското общество по време на предизборна акция. Това го наблюдавахме и по-рано в Турция. Същата тактичност беше приложена и по време на митингите в Гези през 2013 година, когато турският президент твърдеше, че жена облечена по ислямски фасон с шестмесечно бебе е била нападната от протестиращите. После въпросната жена подаде недоволство до полицията, само че след подробно изследване на записите от камерите в региона не бяха открити доказателства за нейните изказвания. Тъкмо противоположното се откри. Полицейският протокол по случая удостовери, че сред въпросната жена и група протестиращи е имало вербален дуел, който траял към трийсетина секунди, след което групата се отдалечила от мястото.

Преди няколко седмици президентът Ердоган разгласява в профила си в Туитър един туит, в който той окачествява като правилни и родолюбиви хората, подкрепящите обединението Народен алианс и назовава „ поддръжници на терористично съдружие “ тези, които поддържат опозиционния „ Национален алианс “. Турският президент твърди, че единствено неговият алианс пази правото и справедливостта, а останалите, съгласно него, са лъжци и клеветници.

С наближаването на датата на изборите безпокойството измежду ръководещите в Турция очевидно пораства. Властта в Анкара не е удовлетворена от прогнозните резултати, които демонстрират предварителните анкети. Демонстрациите на радикалните ислямистки групи в Истанбул, сякаш като реакция на „ освиркването “ на езана, е посланието на Ердоган. Това значи, че той ще се брани до дъно. Смисълът на това обръщение е: „ Ако аз падна от власт, ще избухне цивилен спор, тъй като имам многоброен електорат, който ме поддържа. “ /БГНЕС

————

Мехмед Юмер, основен редактор на електронното издание obzornews.bg Анализът е изработен особено за Агенция БГНЕС.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР