Икономическите последици от войната в Украйна вече са фактРусия и

...
Икономическите последици от войната в Украйна вече са фактРусия и
Коментари Харесай

Зърнена криза чука на вратата!

Икономическите последствия от войната в Украйна към този момент са факт

Русия и Украйна са най-големите експортьори на зърно за Европа. Цената на пшеницата продължава да пораства.

"Китай е най-големият производител, а Русия - най-големият експортьор на зърно в света. В същото време има данни, че Украйна може да изхранва цяла Европа със своята пшеница. Ние също сме огромен производител, само че по-голямата част от нашето зърно отива за експорт ", съобщи в студиото на доцент Огнян Боюклиев от Института за стопански проучвания към Българска академия на науките.

От думите му стана ясно, че до рецесия у нас може да се стигне освен поради недостиг на жито.

"Войната може да удари земеделското произвеждане - 30% от добива на зърното зависи от азота, а той е 60% природен газ. 80-90% от азота в Европа идва от Русия и Украйна. Тези фабрики се управляват от "Газпром ", посочи доцент Боюклиев пред Bulgaria ON AIR.

Изчисленията демонстрират също, че 40% от себестойността на зърното се образува от горивата, нужни за сеитба, обработка, беритба. Експертът предвижда, че земеделските производители ще изпитат огромни компликации. Затова и цената на хляба не може да се предвижда.

"Министерството на земеделието и Министерството на защитата могат да изкупят зърното. В Министерство на здравеопазването е търговията, там е и потреблението. България има запечатани фурни, които са на дърва. Това са военно краткотрайни средства. Защо да не върнем този остарелия самун и фурни - те могат да решат отчасти казуса, в случай че продължава да пораства цената на хляба. Ние се отказахме от обичайния самун, заложихме на подобен на електрически фурни и газ ", акцентира доцент Огнян Боюклиев.

Той подчертава върху нуждата от дълготрайна политика, която да подтиква родното произвеждане.

"85% е вносът на зеленчуци и плодове. Внасяме домати от Португалия, от 3500 км, цената на горивото има огромно значение към този момент. Както и качеството на зеленчуците и плодовете. Трябва да подтикваме късите вериги. Това значи към София и по-големите градове да се създават зеленчуци - пресни и свежи да стигат до трапезата. Не инцидентно към Париж са най-богатите фермери ", сподели специалистът от Българска академия на науките.

И предизвести, че без съответни ограничения може да се стигне до рецесия в хлебопроизводството.

"Ако земеделските производители нямат пари да купят азотни торове - производството пада с 30%, при повишаване на цените на горивата - още повече ще паднат добивите, може да се окажем в недостиг. Войната е неприятно нещо и ние би трябвало да се борим за мир ", приключи гостът.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР