Гробницата в надгробната могила до село Текето вече е открита.

...
Гробницата в надгробната могила до село Текето вече е открита.
Коментари Харесай

Откриха тракийска гробница край Текето

Гробницата в надгробната могила до село Текето към този момент е открита. През последните две седмици по нея работи екипът на доцент Георги Нехризов, оповестиха от Регионалния исторически музей в Хасково, от който в разкопките вземат участие двама археолози.

Доц. доктор Нехризов и хората му са към момента на терен, само че вършат описи и до петък обектът би трябвало да бъде предаден на комисия. Едва по-късно откривателят ще даде повече детайлности за резултатите от проучванията досега, осведоми haskovo.net.
-->
За да се доближи до гробницата е изследван част от феодален некропол, ситуиран върху могилата. Разкрити са седем гроба, насочени от изток на запад, построени и покрити с каменни плочи. Погребенията са осъществени по християнски обряд – скелетите са положени по тил със скръстени на гърдите ръце. Те са едва съхранени заради мощната киселинност на почвата. Около тях не са открити находки и това затруднява по-точното датиране на некропола.

Откриването на тракийското гробно оборудване в действителност е станало преди няколко. За страдание, каквито бяха упованията и на археолозите, то е много потърпевшо от набезите на иманяри, които са върлували вътре, влизайки през три отвора и придвижвайки се през тунели.

Гробницата е правоъгълна и много огромна. Ккато и първичните изследвания на откривателите демонстрираха, тя е построена от огромни зиолитни блокове, които не са локални и най-вероятно са донесе от кърджалийско, където има такива. Подът на некропола е от плочи от същата канара, а с такива е и затрупан той.

Гробницата е изгубила огромна част от живописната си украса, в резултат на имянарските нападения. Като диря от иманярите са и разрушените й стени от от юг, запад и изток, изцяло е отстранено и покритието.

От дребното непокътнати на място сектори от стенната хоросанова мазилка може почти да се възвърне общия ѝ тип. Най-долу е ситуиран цокъл в наситено алено, след него следва пояс в жълт цвят, над него минава тясна лента обрисувана със ярко сини линии, в която през известно разстояние са ситуирани червени квадрати с вписана в тях звезда, сред квадратите има линейни орнаменти и свастики, нарисувани със ярко наследник пигмент. Следва бял пояс с широчина като предходните цветни. Вероятно над него е бил ситуиран киматийонът, изрисуван с алено, мрачно синьо и жълто, само че от него към момента не са открити непокътнати елементи на място.

Каквито и да е артефакти, скъпи за науката да е имало в некропола, те от дълго време са изнесени. Все отново в могилния насип и в изхвърлената от иманярите пръст са открити елементи от снаряжението и въоръжението на заровеният тук тракийски благородник – фрагменти от стоманени върхове на копия, нож, нагръдник и над 50 детайла от пластинчата броня. Открити се и фрагменти от тракийска керамика и част от алабастрон /б.а.малък, продължен съд с полусферично дъно, тънка шия и завършващ от горната страна с плосък диск с отвор, който се е употребявал за запазване на миро и парфюми/.

Подобни гробни уреди са открити на други места в Тракия и се свързват с разцвета на Одриското държавно обединяване в края на V и първата половина на IV в. прочие Хр.

За старта на работата да доцент Нехризов община Хасково оказа помощ с логистика по почистване на терена, от Министерството на културата бяха отпуснати  50 хил.лв., а  по сметката в  дарителската акция оповестена от откривателя под шапката на Регионалния исторически музей, постъпиха до началото на разкопките 26 хил.лева, а също бяха прибавени и 25 хил.лв. от " Америка за България ".
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР