Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск е призовал за

...
Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск е призовал за
Коментари Харесай

Технологични гиганти искат бързо въвеждане на държавни регулации за AI

Главният изпълнителен шеф на Tesla Илон Мъск е призовал за въвеждането на " съдия " на Съединени американски щати във връзка с изкуствения разсъдък, откакто той, основният изпълнителен шеф на Meta Platforms Марк Зъкърбърг, основният изпълнителен шеф на Alphabet Сундар Пичай и други водачи на водещи софтуерни компании са се срещнали със законодатели в Капитолия, с цел да обсъдят регулирането на технологията.

Американските законодатели търсят способи за понижаване на заплахите, свързани с изкуствения разсъдък, който се радва на взрив на вложенията и известност измежду потребителите след стартирането на чатбота ChatGPT на OpenAI.

Мъск, оповестява Reuters, е декларирал, че има потребност от регулатор, който да подсигурява безвредното потребление на технологията:

" За нас е значимо да имаме съдия по тематиката ", споделя той пред кореспонденти, сравнявайки технологията със спорта. Милиардерът, който е притежател и на платформата за обществени медии X, прибавя, че един регулатор ще " подсигурява, че фирмите подхващат дейности, които са безвредни и в полза на необятната общност ".

По думите му извършената среща е " в услуга на човечеството " и че тя " може да остане в историята като доста значима за бъдещето на цивилизацията ". Мъск удостоверява, че по време на диалозите е нарекъл изкуствения разсъдък " нож с две остриета ".

Марк Зъкърбърг също е на мнение, че Конгресът " би трябвало да се ангажира с AI, с цел да поддържа по едно и също време нововъведенията и защитните ограничения “.

„ Това е нововъзникваща технология, тук има значими нюанси, които би трябвало да се балансират, и държавното управление в последна сметка носи отговорност за това ", споделя той и прибавя, че е " по-добре стандартът да се дефинира от американски компании, които могат да работят с нашето държавно управление за оформянето на тези модели по значими въпроси ".

В срещата са взели присъединяване и повече от 60 сенатори, които са безапелационни, че е налице всеобщо единодушие по отношение на нуждата от държавно контролиране на AI.

" Започваме в действителност да се занимаваме с един от най-значимите проблеми, пред които е изправено идващото потомство, и през днешния ден получихме превъзходен старт по него. Предстои ни дълъг път ", разяснява пред кореспонденти след срещата водачът на демократичното болшинство в Сената Чък Шумър, който провежда форума.

Сенаторът републиканец Тод Йънг, съорганизатор на събитието, на собствен ред декларира, че съгласно него Сенатът " стига досега, в който мисля, че способените комисии ще бъдат подготвени да стартират процеса на разглеждане на законодателството ".

Републиканецът Майк Раундс обаче предизвестява, че ще е належащо време, с цел да може Конгресът да предприеме дейности: " Готови ли сме да излезем и да напишем закон? Абсолютно не. Още не сме подготвени. "

Законодателите желаят гаранции против евентуално рискови дийпфейк артикули като подправени видеоклипове, които могат да имат отрицателно въздействие и да изкривят изборите, както и против хакерски атаки, ориентирани към сериозната инфраструктура.

Сред другите участници в срещата са основният изпълнителен шеф на Nvidia Дженсън Хуанг, основният изпълнителен шеф на Microsoft Сатя Надела, основният изпълнителен шеф на IBM Арвинд Кришна, някогашният основен изпълнителен шеф на Microsoft Бил Гейтс и президентът на федерацията на профсъюзите AFL-CIO Лиз Шулер.

Шумър акцентира нуждата от контролиране на технологията преди националните избори в Съединени американски щати през 2024 година, изключително във връзка с дийпфейк: " Има доста неща, които би трябвало да се създадат в по-бърз график от други ".

През март Мъск и група специалисти и ръководители в региона на изкуствения разсъдък приканиха за шестмесечна пауза в създаването на системи, по-мощни от GPT-4 на OpenAI, като се позоваха на евентуални опасности за обществото, напомня още осведомителната организация.

Регулаторните органи в международен мащаб се пробват да изготвят правила за потреблението на генеративен AI, който може да основава текстове и изображения, чийто неестествен генезис е съвсем неоткриваем.

Във вторник Adobe, IBM, Nvidia и още пет компании оповестиха, че са подписали доброволните задължения, препоръчани от президента Джо Байдън, които изискват ограничения като слагане на водни знаци върху наличието, генерирано от AI.

Ангажиментите, оповестени през юли, имат за цел да подсигуряват, че мощта на изкуствения разсъдък не се употребява за деструктивни цели. Гугъл, OpenAI и Microsoft се причисляват към тях през юли.

 
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР