Газпром първи си тръгва от бизнеса с горива в България,

...
Газпром първи си тръгва от бизнеса с горива в България,
Коментари Харесай

Газпром напуска страната ни

" Газпром " първи си потегля от бизнеса с горива в България, макар че натискът през последните седмици е върху " Лукойл ".
Сръбската " Нис нефт ", през която " Газпром " развива петролния си бизнес, е оповестила веригата бензиностанции у нас за обмен. Компанията е изготвила малко изложение на бизнеса си, в което се показва, че в България има 23 търговски обекта и петролна база. Казва се още, че бензиностанциите са на трето място по посещаемост на дневна база, твърди " 24 часа ". Необвързващи предложения се чакат от евентуалните купувачи до 23 ноември тази година.
От финансовия доклад на българския клон на " Нис нефт " за 2022 година излиза наяве, че компанията работи на загуба, която е стигнала 6,2 млн. лв.. През 2021-а е била 5,6 млн. През предходната година бензиностанциите с марка " Газпром " у нас са били 34 - 22 лични и 12 чартърен. През тази година броя им понижава на 23, тъй като са прекъснати част от договорите за наем. Например в Пловдив напролет на тази година " Газпром " остана единствено с три бензиностанции. От края на април другите пет обекта към този момент се стопанисват от " Шел България ".
Бензиностанциите на " Газпром " се зареждат с бензин и дизел, създадени в дъщерната й рафинерия в сръбския град Панчево. Тя има потенциал 4,7 млн. тона горива на година, като направената реорганизация разрешава производството на бензин и дизел по стандарта Евро 5.
" НИС Петрол " ЕООД е дъщерно сдружение на НИС (Nafta Industrija Srbije). Руската компания " Газпром Нефт " е главен акционер в НИС с 56,15%, а Република Сърбия има 29,88%. Останалите проценти са разпределени сред миноритарни акционери.
В бизнес проекта за 2023 година на " Нис нефт " за България е записано, че се чакат продажби за близо 79 млн. лв., което е два пъти по-малко от тези през 2022 г.  Според участници на петролния пазар оптималната цена, която съветската компания може да вземе, е към 100 млн. евро, като в нея се включва и петролната база. Ако има договорка, това ще значи, че " Газпром " напълно се отдръпва от енергийния пазар в България, откакто напролет на 2022 година спря доставките на природен газ.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР