ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

Посещението на Лавров в Сърбия: приятелска среща с Вучич или провокация към Запада

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.
Руският външен министър Сергей Лавров се чака да дойде в Белград на 7 юни, което би било четвъртото му пътешестване от началото на войната в Украйна. По-рано той посети Китай /в началото на март/, Индия /в началото на април/ и Близкия изток /визитата стартира на 30 май/, написа в коментар белградският вестник " Данас ".

Президентът на Сърбия Александър Вучич също удостовери, че предвид на сегашните условия визитата на Лавров доста се разграничава от предходните му визити.

Вучич сподели през вчерашния ден в Братислава, че обстановката към визитата на Лавров " се усложнява доста ".

" Усложнява се, несъмнено, че се усложнява, още не съм подготвен да приказвам за това, само че да - усложнява се, въпросът е по какъв начин ще пристигна … ще забележим ", сподели Вучич.

Запитан " ще бъде ли неприятна вест " в случай че немският канцлер Олаф Шолц не пристигна в Белград, което медиите оповестиха, че ще стане на 10 юни, Вучич също отговори утвърдително.

Директорът на Центъра за районни въпроси Александър Попов сподели за " Блиц ", че визитата на Лавров на процедура е " пръст в окото на Запада ".

" Лавров съвсем на никое място не е пътувал, с изключение на из арабския свят, изключително не из Европа, нито е посещавал страна кандидатка за участие в Европейски Съюз. В сегашната обстановка това негово посещаване е повече от изгода за Русия, в сравнение с за Сърбия. Подложени сме на мощен напън от Запада да се присъединим към глобите и визитата на съветския външен министър е неприятно обръщение ", сподели Попов.

Въпросът е и по какъв начин това посещаване ще бъде изтълкувано в Европа. Попов посочи, че то сигурно не идва напълно инцидентно във време, когато съветски публични представители са личност нон грата по света.

" Това е като някакъв дебелоглав, така и така имаме проблеми с Европейски Съюз, а това е спомагателната капка, която може да утежни всичко. С това посещаване руснаците желаят да кажат - това е регион от наш интерес " и по този метод да се опитат да маркират територията. Смятам, че върху Сърбия се оказва напън зад кулисите и това в допълнение ще го ускори ", акцентира Попов.

Освен посредством визитата на Лавров Русия се стреми и по доста други способи да изтъкне положителните си връзки със Сърбия, както и увереността си в отношението на формален Белград към войната в Украйна. Това се удостоверява и от изказването на съветския дипломат Александър Боцан-Харченко, че мнението на Сърбия да не се причислява към глобите против Русия е " твърда и непоколебима позиция ".

" Както е известно, Сърбия кардинално не се причислява към западните наказания против Русия. Тази позиция е твърда, непоколебима и през днешния ден няма никакви учредения да се счита, че управлението на Сърбия ще я поправя ", сподели Боцан-Харченко за ТВ Русия-24, съобщи организация ТАСС.

Програмният управител на Центъра за европейска политика Страхиня Суботич прави оценката, че визитата на Сергей Лавров в Белград в този миг е същинско предизвикателство.

" Това е метод Русия да покаже външна легитимност и че не цяла Европа ѝ е обърнала тил. На нас това посещаване ни прави спомагателни проблеми и демонстрира, че няма безвъзмезден обяд. Вярвам, че Сърбия не е въодушевена, тъй като на посещаване ѝ идва личност нон грата, а е значимо да напомним, че преди този момент се състоя диалог с Путин за цената на газа ", сподели Суботич за " Блиц ".

Той уточни, че тълкуванията в Европейски Съюз ще зависят от това по какъв начин ще бъде проведено визитата.

" Ако в Брюксел в миналото са се съмнявали, че сме съветски състезател, това посещаване може да способства единствено за одобряването на това мнение. Не споделям, че сме, а единствено приказвам за вероятните последствия. Важно е да кажем, че всеки жест и изказване на нашите публични представители ще бъдат деликатно следени. Австрийският канцлер беседва с Путин и никой не направи проблем, тъй като се знаеше, че задачата е да бъде спряна войната. Ако и ние покажем, че имаме същата цел, тогава визитата може да бъде задоволително ", посочи Суботич.

Сърбия до момента е определила отношението си към войната в Украйна в документ от 15 точки, в който разгласи, че поддържа териториалната целокупност на Украйна, само че няма да вкарва наказания против Русия.

Тя осъди съветската експанзия, гласувайки за резолюциите на Организация на обединените нации, и в Общото заседание на Организация на обединените нации гласоподава за резолюцията, с която от Русия се желае неотложно да приключи войната в Украйна.

Освен това в Общото заседание на Организация на обединените нации Сърбия поддържа решението Русия да бъде изключена от Съвета на Организация на обединените нации за правата на индивида поради нашествието ѝ в Украйна.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР