ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

Viva 24.maius

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.
Скъпи сътрудници, новинари, ФБ-приятели и блогъри!

Честит Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност!

Докато още надзорниците-сайбии от Атлантико-Пасифика – не са се сетили да го отменим, заради засилен риск от путино- русофилия и русоробство посредством съставните тематики на Деня!

Може пък да им е убягнало от вниманието, че и в Украйна тачат и се употребяват от приноса на Солунските равноапостоли?

Дано през т.г. Руският културно-инфо център в София да не стартира “нова версия” за Светите братя, както през 2020 година, че те били ”реформатори на славянската азбука” и „ основатели на църковнославянския език”! Белким през т.г. президентът Путин да няма време от „ военни операции” и както през 2017 година няма да изфърфоро-изломоти скопското скудоумие, че „ славянската книжовност е пристигнала в Русия от македонската земя”. Явно съветниците му бяха пропусналиs проучванията и думите на акад. Дмитрий Лихачов, че „ България е люлката на славянската просвета, дала висшия пласт на езика на източните славяни”. Както и сходните и уточняващи констатации на Раля Михайловна Цейтлин (РФ). Или, като за неприятелска страна, ще повторят опашатата небивалица, допускам формирана на карета с водка („ Зеленый змей”) от Михаил Ломоносов (1711-1765 г.). Тя гласи, че по време на хазарската задача в Крим братята видели „ РУШКИ букви”, които послужили за основаването на глаголицата.

Е, има и други невежествени „ братушко-теории”: създател на писмеността да е Ленин, даже Петър Велики. И по тази причина руски съвременници недоумяваха на каква писменост сме писали до Втората международна война. Въпреки, че Чехия и Словакия не удържаха глаголицата след Великоморавската задача на Светите братя от немските кюрета, на основни централни места в двете настоящи страни от дълго време има техни монументи. В Бърно, още от към 1750 година В Унгария от 1885 година Преди век в Киев е издигната комбинация на княгиня Олга, отляво със статуя на Братята. В Новгород има от 1862 година монумент на славянската писменост и славянството в съветската версия. Но Русия се „ престраши” по-реалистично към делото на Светите равноапостоли на практика едвам през 1990 година с монумент на братята в Мурманск и с първото тържествено честване чак там, и през 1992 година в Москва, на Славянски площад. Почти по едно и също време с паметника на Св.Св. Кирил и Методий в Охрид, следван след десетина и повече години от паметници и паметни плочи за тях и на кирилицата в Чикаго, Улан Батор, даже в „ Пимпирева” Антарктида.

Преживяхме - Слава на Спасителя! - и президенстването на Петър Стоянов от П-д, който „ се ерчеше” да размени клементицата (кирилицата) с латиница и върна оригинала на „ История славяноболгарская” на гърците. Е, не сколаса да ни изясни по адвокатски евроатлантическия генезис, целенасоченост и идеология на Братята?!

Добре, че се откри шуменският арменец-предприемач Карен Алексанян, който да сътвори Двора на буквите със статуя на националния занаятчия Рубен Налбандян!!! Нашата страна и крупният бизнес са пестеливци към национални и всемирен дела! Особено когато няма „ муфта” от евросубсидии.

И до момента в който братята-„ чорбаджилар” от Вашингтон, Берлин, Париж, Брюксел, Анкара и под. не са отменили Празника: „ Върви народе възродени...!”

Текстът е оповестен в ogniangarkov.blog.bg
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР