Александър Симов пред ФАКТИ: Има ли война между Румен Радев и Корнелия Нинова - има противоречия, нормално е
ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.
Макар че депутатите излязоха във своята коледна почивка, политическият живот у нас не стопира. В последните дни се приказва както за това по какъв начин ще гласуваме на идващите парламентарни избори, по този начин и за това под каква форма ще се явят другите политически сили. Сред тематиките на диалози е и това има ли намерено напрежение сред водача на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова и президента Румен Радев, в обърканост ли е Левицата. За да приказваме за всичко това, от ФАКТИ се свързахме с депутата от парламентарната група на Българска социалистическа партия Александър Симов. Разговора ни четете в идващите редове.
- Г-н Симов, съществува ли напрежение - някои го назовават даже открита война, сред госпожа Корнелия Нинова и президента Румен Радев?
- Ще стартира малко по-отдалече, тъй като почтено казано ми е писнала повторяемостта, с която този сюжет още веднъж и още веднъж попада пред медиите. През 2016 година, когато бяха президентските избори, на които Румен Радев беше определен, пред Българска социалистическа партия имаше една съществена алтернатива - какъв претендент да избере. Изборът беше да сложим някой партиен приятел, който да консолидира добре нашата партия, защото Българска социалистическа партия в оня миг имаше потребност от такава адреналинова инжекция - беше безусловно на дъното, или да потърсим надпартийна фигура, даже необременена с политическо минало, която да предложи един друг взор към българската нация.
Това беше опасен ход и Българска социалистическа партия го избра с разбирането, че на нас не ни би трябвало сламено плашило, което да командваме на президентския пост, не ни би трябвало някой човек, който ние да направляваме във всяко негово деяние. В резултат на това имаме Румен Радев, който умерено мога да нарека моралния водач на нацията. Оттук нататък е напълно обикновено по някои проблеми, по някои разбирания за политическия развой сред Българска социалистическа партия и Румен Радев да има разминавания във възгледа, даже несъгласия.
Това обаче напълно не значи някаква позиционна война или някакъв коренен спор. Противоречията са естествена част от политическия развой и те могат да бъдат изгладени по пътя на разговора, по пътя на полемиките, по пътя даже на по-ожесточената полемика. В този смисъл не считам, че има спор сред Корнелия Нинова и президента, обикновено е да има разминаване сред тях - нещо, което може да се позволи с естествени политически средства, а не по пътя на жълтите заглавия, медийните интриги и така нататък Това е моето схващане за тези процеси. Ако Корнелия Нинова искаше човек, който да командва, а той да слуша, тя можеше да избере подобен претендент. Тя избра метод, с който Българска социалистическа партия заложи на риска и това се изплаща през днешния ден. Затова ми е мъчно да разясня има ли война сред Румен Радев и Корнелия Нинова - има несъгласия, обикновено е.
- Противоречия, които в съответния случай са свързани с какво?
- Наистина би трябвало да кажат двамата участници в този развой от кое място произлизат разминаванията сред тях, само че те са естествени. Корнелия Нинова е партиен водач и е устремена към победа, до момента в който Румен Радев има друга задача. Все отново той е национална фигура. За него гласоподаваха и хора, които нямат нищо общо с Българска социалистическа партия, той е задължен да търси една по-широка платформа на обединяване. Разбира се, в случай че би трябвало да кажа от себе си, мога да кажа единствено едно - нямам визия какво мисли Румен Радев за бъдещото си присъединяване на изборите, само че знам сигурно, че не гласовете на “Демократична България” ще го създадат президент. Градските либерали са хубав съдружник - несъмнено наподобява и доста готино в профил, само че публичното им наличие е нищожно, даже микроскопично.
- Българска социалистическа партия би ли го подкрепила за идващ мандат, в случай че реши да се кандидатира?
- Това е другата тематика, по която непрекъснато слушам някакви свръхспекулации и непрекъснато се бие барабанът: “Вижте, вижте, Корнелия Нинова отхвърля да каже дали ще го поддържа за втори мандат!”. Тя няма различен избор с изключение на да каже тъкмо това, което споделя сега и ще ви кажа за какво - тъй като всички останали партии са някаква форма на лидерски формирания, които съществуват, с помощта на своя водач, само че в Българска социалистическа партия има тъкмо разказана уставна процедура по какъв начин се номинира претендент за президент. Ако Корнелия Нинова през днешния ден си разреши да каже: “Ние ще подкрепим Румен Радев за втори мандат”, незабавно ще има гласове и медии, които ще гракнат: “Вижте я - диктаторката, тя с желязното токче желае да стъпи на черепа на своята партия”.
- Тоест това е нещо, което би трябвало да бъде гласувано?
- Именно, това би трябвало да мине през Национален съвет на Българска социалистическа партия, през оценка на мандата на Румен Радев и така нататък Аз считам, че в последна сметка в Българска социалистическа партия ще надделее концепцията, че Румен Радев би трябвало да бъде подсилен. Аз не мога да кажа претекстовете да не бъде - най-малко аз не се сещам за такива сега. Да, може да е имал някои неточности, някои залитания, само че като цяло приказваме за един сполучлив президентски мандат. Но не мога да се наемам да приказвам от името на цялата партия, както не се ангажира и Корнелия Нинова.
- В момента обаче на мен ми се коства, че дебатът вътрешно в Българска социалистическа партия не е ориентиран към президентски избори, а към парламентарни - какво планирате да се случи на тях?
- Според мен, една от аргументите Корнелия Нинова да не желае да разяснява чак толкоз тематиката за президентските избори е точно тъй като на дневен ред в Българска социалистическа партия за парламентарните избори. На дневен ред в Българска социалистическа партия е нашата подготовка за присъединяване в парламентарния избор, по всяко време той, защото виждаме, че датата 28 март въпреки и посочена, няма декрет още. Изборите може да бъдат и след известно време. Ннашата задача сега е да се представим добре на парламентарните избори, тъй като това ще е ходило за сполучливото ни показване и на президентските избори.
С други думи, главната задача пред Българска социалистическа партия сега е да активизира себе си, да активизира своите редици, с цел да може да завоюва парламентарни избори. Цяла серия от социологически изследвания демонстрират, че Българска социалистическа партия е в наклонност на повишаване - т.е. ние имаме опция да спечелим парламентарните избори. Длъжни сме да създадем всичко допустимо за това.
- Във връзка с тези избори, когато депутатите от Българска социалистическа партия се върнете в пленарната зала през януари, смятате ли да започнете диалози по отношение на това по какъв начин ще гласоподават карантинираните хора да вземем за пример, за спомагателните ограничения в изборните секции?
- Не сме го обсъждали още на равнище парламентарна група по тази причина ми е мъчно да приказвам от името на цялата партия. Смятам, че това е тематика, която би трябвало да бъде сложена на дневен ред, без значение от датата на изборите. Дори и изборите да бъдат изместени с един месец - да не са на 28 март, а месец по-късно или два, както разрешава законът, то факторът хора, които не желаят да гласоподават, тъй като се опасяват, сигурно ще го има. В тази обстановка ние смедлъжни да създадем всичко допустимо да дадем опция на хората на тези, които се опасяват, да упражнят своя глас. Разговорите по тематиката в действителност би трябвало да стартират.
Те са значими, тъй като виждаме, че светът постоянно се развива по метод, който ни изненадва - не всеки път неприятно, само че за жалост тази година главно от неприятната страна. България се оказа неподготвена за сходна обстановка. Ние би трябвало да измислим всички аспекти на това, в което живеем. Една част от тях е точно по какъв начин да позволим хората да гласоподават безвредно.
- Преди няколко дни кметът на Перник Станислав Владимиров сподели, че Българска социалистическа партия е в обърканост - в обърканост ли е Българска социалистическа партия?
- Ще върна още веднъж малко лентата обратно, тъй като взето по този начин това изявление на кмета на Перник, може и да не бъде разбрано. Драмата сред Българска социалистическа партия и кмета на Перник стартира от следния факт - кметът на Перник закри общинския спектакъл в града. Това е културна институция на 110 години. Да, одобрявам, че в последните години тя не е работила, само че когато нещо не работи, ти не го закриваш напълно. Най-малкото, което съм чувал е, че можешда смениш управлението на тази институция, с цел да я накараш да проработи още веднъж.
Вместо това той закри театъра, даде изявление, в което назова работещите в него заплатаджии, обиди ги, подвигна огромен звук, вследствие на което върху Българска социалистическа партия се изля стихия от прочувствени реакции от интелигенцията на България на тематика “това ли е политиката на Българска социалистическа партия - да закривате театри по време на пандемия”. Българска социалистическа партия беше длъжна да реагира и да се разграничи от това решение. Още повече, че то не е в съгласие с нас и по никакъв метод в никакъв случай в стратегиите, които сме писали за локалната власт, не е било записано “левите кметове закриват театри, закриват културни институции с дългогодишна история”.
Аз разбирам прочувствената реакция на Станислав Владимиров, не отхвърлям неговите качества като кмет, като политик, само че в тази ситуация тези гръмки изказвания, тези десидентски пиратки са опит той да оправдае своите дейности, а те не подлежат на опрощение. Левицата е единствената политическа мощ, която е последните 4 години още веднъж и още веднъж, с упорита упоритост, досадно и инатливо даже, сме поставяли въпросите на културата.
Когато стартира пандемията, сме поставяли още веднъж и още веднъж въпроса за ориста на създателите по време на тази рецесия и за какво не получават задоволително помощ. В идващия миг един човек от името на Българска социалистическа партия закрива спектакъл. Съжалявам, това е неприемливо. не мога да го приема. Толкова хора ми звъняха, толкоз хора ми писаха - хора, чието мнение безпределно почитам, хора, които са част от културния слой на България. В случая вместо той да се опита да ревизира своите дейности, той потегли в директна офанзива. Не считам, че това е най-хубавото държание, което може да си разреши в тази обстановка. Българска социалистическа партия не е в никаква идейна обърканост. Всъщност тъкмо това деяние на Българска социалистическа партия демонстрира, че Българска социалистическа партия прецизно отстоява своите хрумвания, а в тези хрумвания на никое място не е казано “Левицата закрива театри”.
- Какви са вътрешнопартийните настройки сега, какво сте прецизирали, че ще се случва оттук насетне като избори, политически врагове, вероятни обединения?
- Мога да Ви кажа единствено едно - персонално за мен, а считам и за цялата партия, има един главен съперник и това е съперникът, с който никакви взаимни дейности, никакви обединения, никакви политически колаборации не могат да бъдат помислени. Това е партия ГЕРБ.
ГЕРБ са ядрото на модела, те са “главатарят на вампирите”, който сътвори България в трагичния тип, в който я виждаме през днешния ден. Covid рецесията единствено сподели всички тези неща, по които ГЕРБ с години се правеха, че работят, а в действителност не направиха нищо. Аз постоянно съм казвал, че ГЕРБ единствено имитират - те имитират поправки, имитират работа, имитират активност. Тяхната реплика в обстановка на рецесия си пролича доста ясно. Ние сме алтернативата на тази реплика и по тази причина ГЕРБ безусловно по никакъв метод не могат да бъдат обсъждани, под каквато и да е форма като съдружен сътрудник - нещо, което ние неведнъж сме казвали.
Оттам нататък, съгласно мен, пред Българска социалистическа партия не стои въпросът за съдружния сътрудник. Има избори, явяваме се на тях, вършим всичко допустимо да изкараме най-хубавия резултат и чак тогава ще търсим свои сътрудници - и то въз основата на стратегии, на хрумвания, на ясно схващане за това по какъв начин би трябвало да се развива България, а не, както ние сме се парили няколко пъти, влизайки в обединения въз основата на доста неразбираеми сделки. Тази котва и до през днешния ден ни виси на шията. Научили сме си урока и ще следваме него. Задача номер едно за Българска социалистическа партия е да се показа добре на изборите, оттова нататък ще приказваме за съдружни сътрудници.
Макар че депутатите излязоха във своята коледна почивка, политическият живот у нас не стопира. В последните дни се приказва както за това по какъв начин ще гласуваме на идващите парламентарни избори, по този начин и за това под каква форма ще се явят другите политически сили. Сред тематиките на диалози е и това има ли намерено напрежение сред водача на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова и президента Румен Радев, в обърканост ли е Левицата. За да приказваме за всичко това, от ФАКТИ се свързахме с депутата от парламентарната група на Българска социалистическа партия Александър Симов. Разговора ни четете в идващите редове.
- Г-н Симов, съществува ли напрежение - някои го назовават даже открита война, сред госпожа Корнелия Нинова и президента Румен Радев?
- Ще стартира малко по-отдалече, тъй като почтено казано ми е писнала повторяемостта, с която този сюжет още веднъж и още веднъж попада пред медиите. През 2016 година, когато бяха президентските избори, на които Румен Радев беше определен, пред Българска социалистическа партия имаше една съществена алтернатива - какъв претендент да избере. Изборът беше да сложим някой партиен приятел, който да консолидира добре нашата партия, защото Българска социалистическа партия в оня миг имаше потребност от такава адреналинова инжекция - беше безусловно на дъното, или да потърсим надпартийна фигура, даже необременена с политическо минало, която да предложи един друг взор към българската нация.
Това беше опасен ход и Българска социалистическа партия го избра с разбирането, че на нас не ни би трябвало сламено плашило, което да командваме на президентския пост, не ни би трябвало някой човек, който ние да направляваме във всяко негово деяние. В резултат на това имаме Румен Радев, който умерено мога да нарека моралния водач на нацията. Оттук нататък е напълно обикновено по някои проблеми, по някои разбирания за политическия развой сред Българска социалистическа партия и Румен Радев да има разминавания във възгледа, даже несъгласия.
Това обаче напълно не значи някаква позиционна война или някакъв коренен спор. Противоречията са естествена част от политическия развой и те могат да бъдат изгладени по пътя на разговора, по пътя на полемиките, по пътя даже на по-ожесточената полемика. В този смисъл не считам, че има спор сред Корнелия Нинова и президента, обикновено е да има разминаване сред тях - нещо, което може да се позволи с естествени политически средства, а не по пътя на жълтите заглавия, медийните интриги и така нататък Това е моето схващане за тези процеси. Ако Корнелия Нинова искаше човек, който да командва, а той да слуша, тя можеше да избере подобен претендент. Тя избра метод, с който Българска социалистическа партия заложи на риска и това се изплаща през днешния ден. Затова ми е мъчно да разясня има ли война сред Румен Радев и Корнелия Нинова - има несъгласия, обикновено е.
- Противоречия, които в съответния случай са свързани с какво?
- Наистина би трябвало да кажат двамата участници в този развой от кое място произлизат разминаванията сред тях, само че те са естествени. Корнелия Нинова е партиен водач и е устремена към победа, до момента в който Румен Радев има друга задача. Все отново той е национална фигура. За него гласоподаваха и хора, които нямат нищо общо с Българска социалистическа партия, той е задължен да търси една по-широка платформа на обединяване. Разбира се, в случай че би трябвало да кажа от себе си, мога да кажа единствено едно - нямам визия какво мисли Румен Радев за бъдещото си присъединяване на изборите, само че знам сигурно, че не гласовете на “Демократична България” ще го създадат президент. Градските либерали са хубав съдружник - несъмнено наподобява и доста готино в профил, само че публичното им наличие е нищожно, даже микроскопично.
- Българска социалистическа партия би ли го подкрепила за идващ мандат, в случай че реши да се кандидатира?
- Това е другата тематика, по която непрекъснато слушам някакви свръхспекулации и непрекъснато се бие барабанът: “Вижте, вижте, Корнелия Нинова отхвърля да каже дали ще го поддържа за втори мандат!”. Тя няма различен избор с изключение на да каже тъкмо това, което споделя сега и ще ви кажа за какво - тъй като всички останали партии са някаква форма на лидерски формирания, които съществуват, с помощта на своя водач, само че в Българска социалистическа партия има тъкмо разказана уставна процедура по какъв начин се номинира претендент за президент. Ако Корнелия Нинова през днешния ден си разреши да каже: “Ние ще подкрепим Румен Радев за втори мандат”, незабавно ще има гласове и медии, които ще гракнат: “Вижте я - диктаторката, тя с желязното токче желае да стъпи на черепа на своята партия”.
- Тоест това е нещо, което би трябвало да бъде гласувано?
- Именно, това би трябвало да мине през Национален съвет на Българска социалистическа партия, през оценка на мандата на Румен Радев и така нататък Аз считам, че в последна сметка в Българска социалистическа партия ще надделее концепцията, че Румен Радев би трябвало да бъде подсилен. Аз не мога да кажа претекстовете да не бъде - най-малко аз не се сещам за такива сега. Да, може да е имал някои неточности, някои залитания, само че като цяло приказваме за един сполучлив президентски мандат. Но не мога да се наемам да приказвам от името на цялата партия, както не се ангажира и Корнелия Нинова.
- В момента обаче на мен ми се коства, че дебатът вътрешно в Българска социалистическа партия не е ориентиран към президентски избори, а към парламентарни - какво планирате да се случи на тях?
- Според мен, една от аргументите Корнелия Нинова да не желае да разяснява чак толкоз тематиката за президентските избори е точно тъй като на дневен ред в Българска социалистическа партия за парламентарните избори. На дневен ред в Българска социалистическа партия е нашата подготовка за присъединяване в парламентарния избор, по всяко време той, защото виждаме, че датата 28 март въпреки и посочена, няма декрет още. Изборите може да бъдат и след известно време. Ннашата задача сега е да се представим добре на парламентарните избори, тъй като това ще е ходило за сполучливото ни показване и на президентските избори.
С други думи, главната задача пред Българска социалистическа партия сега е да активизира себе си, да активизира своите редици, с цел да може да завоюва парламентарни избори. Цяла серия от социологически изследвания демонстрират, че Българска социалистическа партия е в наклонност на повишаване - т.е. ние имаме опция да спечелим парламентарните избори. Длъжни сме да създадем всичко допустимо за това.
- Във връзка с тези избори, когато депутатите от Българска социалистическа партия се върнете в пленарната зала през януари, смятате ли да започнете диалози по отношение на това по какъв начин ще гласоподават карантинираните хора да вземем за пример, за спомагателните ограничения в изборните секции?
- Не сме го обсъждали още на равнище парламентарна група по тази причина ми е мъчно да приказвам от името на цялата партия. Смятам, че това е тематика, която би трябвало да бъде сложена на дневен ред, без значение от датата на изборите. Дори и изборите да бъдат изместени с един месец - да не са на 28 март, а месец по-късно или два, както разрешава законът, то факторът хора, които не желаят да гласоподават, тъй като се опасяват, сигурно ще го има. В тази обстановка ние смедлъжни да създадем всичко допустимо да дадем опция на хората на тези, които се опасяват, да упражнят своя глас. Разговорите по тематиката в действителност би трябвало да стартират.
Те са значими, тъй като виждаме, че светът постоянно се развива по метод, който ни изненадва - не всеки път неприятно, само че за жалост тази година главно от неприятната страна. България се оказа неподготвена за сходна обстановка. Ние би трябвало да измислим всички аспекти на това, в което живеем. Една част от тях е точно по какъв начин да позволим хората да гласоподават безвредно.
- Преди няколко дни кметът на Перник Станислав Владимиров сподели, че Българска социалистическа партия е в обърканост - в обърканост ли е Българска социалистическа партия?
- Ще върна още веднъж малко лентата обратно, тъй като взето по този начин това изявление на кмета на Перник, може и да не бъде разбрано. Драмата сред Българска социалистическа партия и кмета на Перник стартира от следния факт - кметът на Перник закри общинския спектакъл в града. Това е културна институция на 110 години. Да, одобрявам, че в последните години тя не е работила, само че когато нещо не работи, ти не го закриваш напълно. Най-малкото, което съм чувал е, че можешда смениш управлението на тази институция, с цел да я накараш да проработи още веднъж.
Вместо това той закри театъра, даде изявление, в което назова работещите в него заплатаджии, обиди ги, подвигна огромен звук, вследствие на което върху Българска социалистическа партия се изля стихия от прочувствени реакции от интелигенцията на България на тематика “това ли е политиката на Българска социалистическа партия - да закривате театри по време на пандемия”. Българска социалистическа партия беше длъжна да реагира и да се разграничи от това решение. Още повече, че то не е в съгласие с нас и по никакъв метод в никакъв случай в стратегиите, които сме писали за локалната власт, не е било записано “левите кметове закриват театри, закриват културни институции с дългогодишна история”.
Аз разбирам прочувствената реакция на Станислав Владимиров, не отхвърлям неговите качества като кмет, като политик, само че в тази ситуация тези гръмки изказвания, тези десидентски пиратки са опит той да оправдае своите дейности, а те не подлежат на опрощение. Левицата е единствената политическа мощ, която е последните 4 години още веднъж и още веднъж, с упорита упоритост, досадно и инатливо даже, сме поставяли въпросите на културата.
Когато стартира пандемията, сме поставяли още веднъж и още веднъж въпроса за ориста на създателите по време на тази рецесия и за какво не получават задоволително помощ. В идващия миг един човек от името на Българска социалистическа партия закрива спектакъл. Съжалявам, това е неприемливо. не мога да го приема. Толкова хора ми звъняха, толкоз хора ми писаха - хора, чието мнение безпределно почитам, хора, които са част от културния слой на България. В случая вместо той да се опита да ревизира своите дейности, той потегли в директна офанзива. Не считам, че това е най-хубавото държание, което може да си разреши в тази обстановка. Българска социалистическа партия не е в никаква идейна обърканост. Всъщност тъкмо това деяние на Българска социалистическа партия демонстрира, че Българска социалистическа партия прецизно отстоява своите хрумвания, а в тези хрумвания на никое място не е казано “Левицата закрива театри”.
- Какви са вътрешнопартийните настройки сега, какво сте прецизирали, че ще се случва оттук насетне като избори, политически врагове, вероятни обединения?
- Мога да Ви кажа единствено едно - персонално за мен, а считам и за цялата партия, има един главен съперник и това е съперникът, с който никакви взаимни дейности, никакви обединения, никакви политически колаборации не могат да бъдат помислени. Това е партия ГЕРБ.
ГЕРБ са ядрото на модела, те са “главатарят на вампирите”, който сътвори България в трагичния тип, в който я виждаме през днешния ден. Covid рецесията единствено сподели всички тези неща, по които ГЕРБ с години се правеха, че работят, а в действителност не направиха нищо. Аз постоянно съм казвал, че ГЕРБ единствено имитират - те имитират поправки, имитират работа, имитират активност. Тяхната реплика в обстановка на рецесия си пролича доста ясно. Ние сме алтернативата на тази реплика и по тази причина ГЕРБ безусловно по никакъв метод не могат да бъдат обсъждани, под каквато и да е форма като съдружен сътрудник - нещо, което ние неведнъж сме казвали.
Оттам нататък, съгласно мен, пред Българска социалистическа партия не стои въпросът за съдружния сътрудник. Има избори, явяваме се на тях, вършим всичко допустимо да изкараме най-хубавия резултат и чак тогава ще търсим свои сътрудници - и то въз основата на стратегии, на хрумвания, на ясно схващане за това по какъв начин би трябвало да се развива България, а не, както ние сме се парили няколко пъти, влизайки в обединения въз основата на доста неразбираеми сделки. Тази котва и до през днешния ден ни виси на шията. Научили сме си урока и ще следваме него. Задача номер едно за Българска социалистическа партия е да се показа добре на изборите, оттова нататък ще приказваме за съдружни сътрудници.
Източник: fakti.bg
КОМЕНТАРИ