Един основен въпрос ще мъчи новия кмет на Пловдив, след

...
Един основен въпрос ще мъчи новия кмет на Пловдив, след
Коментари Харесай

Лошо наследство: откъде се появи дупка за 20 млн. лв. в бюджета на Пловдив

Един главен въпрос ще мъчи новия кмет на Пловдив, откакто приключат изборите, който и да е той. Има ли пари в касата?

Отговорът на този въпрос, става известно, въобще не е явен. Въпреки че община Пловдив е обществен индивид и би трябвало да има изясненост и бистрота във връзка с финансите и бюджета ѝ, с какви пари разполага вторият по величина град в България, не се знае.

Преди месец кметът Здравко Димитров изиска с публично писмо от МФ близо 20 млн. лева заем за заплащане на заплати и настоящи разноски по прехрана, консумативи, електрическа енергия и други.

Според кмета Димитров и зам.-кмета по финансите Величко Родопски заемът им е нужен, защото в бюджета на града има дупка от близо 20 млн. лева, която не идва от неприятното ръководство, а поради финансирането на 12 капиталови плана със лични средства сумите, за които не са възобновени от ръководещите органи.
Реклама
Министерството на финансите обаче твърди, че няма законово съображение да отпусне този заем от централния бюджет, защото няма " касов раздор " по бюджета на общината. С други думи, нищо такова не се вижда в докладите на локалната власт.

Може да се окаже обаче, че казусът е сериозен - общината има наложени финансови корекции по европейски стратегии за недобре направени поръчки и е изцяло евентуално това да я докара на ръба на банкрута. Какво се случва в бюджета на Пловдив Към 30 септември общината регистрира следващ остатък по бюджета си - в размер на 2.4 млн. лева, което е нарастване с 2 млн. лева по отношение на предходния месец август. За септември 2023 година постъпленията (приходи, дотации, прехвърляния и заеми) в бюджета на община Пловдив са в размер на 39.9 млн. лева, а общият размер на регистрираните разноски е 37.9 млн. лева, настояват от министерството.

Те прибавят, че осъществяването на непрекъснатите данъчни доходи и на таксата за битови боклуци бележи положителни темпове към септември по отношение на признатите им планови годишни стойности в общинския бюджет.

Наличностите на общината към септември са в размер на 104 млн. лева, което е с 3.9 млн. лева повече, спрямо предходния месец. Общината регистрира и средства на депозит в размер на 1.9 млн. лева
Реклама
Две неща са се трансформирали съществено по отношение на предходната година. Пораснал е размерът на общинския дълг - 44 млн. лева във второто тримесечие на 2022 година, по отношение на 62 млн. лева тази. С повече от 100% пък са се вдигнали финансовите разноски на общината - до момента в който те са били 10.8% от общите във второто тримесечие на предходната година, през тази към този момент са 23,3% Това е в действителност впечатляващ %, изключително в случай че го съпоставим с данните за други общини. В Столична община да вземем за пример делът на финансовите разноски е едвам 7,82% от общия бюджет. С други думи разноските на общината се усилват, приходите спадат, а дългът става все по-висок.

Нищо от това обаче не изяснява дупката в бюджета. На специфичната страница на МФ, на която се наблюдават финансови индикатори на общините, Пловдив има просрочени отговорности в размер на 0,4 млн. лева към снабдители, само че не са регистрирани просрочени отговорности към личния състав.

Не е ясно тогава за какво е отправено искане за безлихвен заем за заплащане точно на заплати. Заключението на министерството е, че при осъществяването на бюджета на община Пловдив няма усложнения. Виновни ли са Европроектите Твърдението, че хипотетичните финансови усложнения идват от финансирането на 12 плана със лични средства е правилно, само че не тъкмо по метода, по който кметът се опита да го показа.

Пловдив в действителност се намира в разгара на ремонтния интервал и забавените с години планове по всички вероятни европрограми се струпаха вкупом.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР