Древните маи са смятали, че единствената форма, която може да

...
Древните маи са смятали, че единствената форма, която може да
Коментари Харесай

Маите сплесквали главите на бебетата

Древните маи са считали, че единствената форма, която може да има човешкият череп е такава, че челото да образува с линията на носа съвсем прав ъгъл.

Тъй като природата не се съобразявала с техните усети, те измислили специфична преса, с цел да деформират черепа на бебето още след неговото раждане.

Пресата за пресоване на черепа представлявала две поставени една върху друга дъски, сред които се завирала главата на бебето. После благодарение на въжета дъските се стягали по този начин, че да деформират черепа на детето.

Това е бил извънредно мъчителен развой, който постоянно завършвал със гибелта на бебето. Но съдейки по това, което са постигнали маите в науката и изкуството, очевидно тази форма не променяла умствените качества.

 Маите сплесквали главите на бебетата

Децата, които оживявали след тези ужасни страдания, живеели изцяло естествен живот. Има възможност тази форма на черепа да се е придавала на бебето от религиозни съображения.

В основата на религията на маите е било заложено почитането на гърмящите змии. За маите Царствената змия, пред която те се прекланяли, имала същото значение, както кръстът за християните.

Верността си към този знак маите показвали непрекъснато – това може да се види в архитектурата, скулптурата и декоративното изкуство, където обликът на змията е на всички места.

Възможно е ритуалът за пресоване на главата на бебетата да е имал за цел главата на детето по форма да се приближи допустимо най-вече до формата на главатана змията.

Все още не е ясно по какъв начин античните маи са постигнали такова високо равнище на познания и изкуства. Има възможност те да са постигнали това с помощта на деформацията на черепа, която може би е подтикнала работата на мозъка.

Източник: sanovnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР