Как се прекрои политическата карта на България
* Движение за права и свободи детронира Нинова в Бургас, Борисов изгуби София и Пловдив
Изборите минаха, а политиците занапред ще проучват уроците от вота на суверена.
Няколко извода се набиват на очи, в случай че разгледаме картата с цветовете на областите, извоювани от другите политически сили и я съпоставим с тази от 4 април.
А тя демонстрира, че единствено за 99 дни са настъпили грандиозни промени.Резултатите са при 100% или доста покрай 100-те % обработени протоколи на секционните комисии.
Ето и главните заключения:
1. Движение за права и свободи наказа враговете си и усили областите, където печели, от 3 на 5.
2. " ИТН " взе от ГЕРБ градовете, където резултатите бяха слаби още на предходния избор. Партията на Борисов губи осем области, в които беше водеща политическа мощ на постоянните избори през април. Предпочитанията там този път са били за Има Такъв Народ и Движение за права и свободи. От граничещите с Дунава области на партията на Борисов й останаха единствено Видин и Враца
3. Българска социалистическа партия изгуби единственото място, което остана оцветено в алено след 4 април - Ямбол. Освен това Корнелия Нинова може да каже " бай-бай " на морето, защото в Бургас е изпреварена от Движение за права и свободи, а във Варна - от Демократична България.
4. Демократична България повтаря триумфа си в столичните 23-ти и 24-ти регион.
Движение за права и свободи си върна Шумен и Силистра
На изборите на 4 април Движението за права и свободи победи в Кърджали, Търговище и Разград. 99 дни по-късно Движение за права и свободи прибави към тях Силистра и Шумен.
Само преди по-малко от 2 години - на кметските избори, които се организираха на 27 октомври 2019 година, ГЕРБ ликуваше, когато за градоначалник на Шумен бе определен Любомир Христов. Дори хората на Бойко Борисов авансово оповестиха града за собствен бастион.
А одеве изгоненият от Движение за права и свободи Бейзат Яхя се трансформира в най-силния гербаджия и получи прозвището " лесничеят на Бойко ", тъй като бе зам.-шеф на обичаното на някогашния министър председател ловно стопанство „ Паламара “.
Синът му - Илтер Бейзат Садъков, бързо се издигна в йерархията на ГЕРБ до член на изпълнителната комисия, откакто от нея бяха изключени Йорданка Фандъкова и Димитър Николов. Илтер Бейзат стана толкоз приближен на Борисов, че даже беше преводач на Борисов при последното му посещаване при Ердоган малко преди изборите на 11 юли. Резултатите от вота от Турция ще покажат какъв брой е бил безапелационен пред изселниците.
Сега обаче картината в Шумен е радикално друга. Първото място в региона е за Движение за права и свободи. А " ИТН " диша във врата на ГЕРБ. И даже мястото на Илтер Бейзат в Народното събрание не е несъмнено, тъй като той е втори в листата, а ГЕРБ евентуално ще получат единствено 1 мандат.
Подобна е ориста и на другия огромен зложелател на Движение за права и свободи - регионалният шеф на Разград Гюнай Хюсмен. За него е ясно, че няма да е народен представител, тъй като в Разград ГЕРБ печели единствено един мандат и той е за Десислава Атанасова.
За първи път от 10 година насам Движение за права и свободи завоюва и Силистра. Макар че кмет на Дулово е подкрепеният от ГЕРБ Юксел Ахмед, политическото водачество в региона явно ще бъде заменено.
ГЕРБ би трябвало да изпие още една горчива чаша - Добрич. Там преди всичко е " ИТН ", по тази причина гордостта на Бойко-Борисовата партия - някогашният обществен министър Деница Сачева, ще успее да вкара в Народното събрание единствено себе си.
2000 гласа избавиха депутатското място на Караянчева
Анти-ДПС говоренето на някогашния началник на Народното събрание Цвета Караянчева й изигра неприятна смешка и то на неин терен - в Кърджали. Там Движението за права и свободи взе близо 50 000 гласа, а ГЕРБ до последно се бореше да не загуби и второто място от Има Такъв Народ.
Само 2000 гласа, и то от Кирково, избавиха да не изпадне някогашната шефка на Народното събрание. Унижението обаче остава - хората на Слави я биха в самия град Кърджали.
Българска социалистическа партия също бе осъдена в района. Велизар Енчев събра едвам 3500 гласа - съвсем колкото и Демократична България, която в никакъв случай не е била фактор в Източните Родопи.
В Смолян ГЕРБ е преди всичко, само че с доста дребна разлика от Има Такъв Народ, Движение за права и свободи са трети, а Българска социалистическа партия - четвърти. Очаква се и четирите партии да си разделят по един мандат. Така родопският град ще прати в Народното събрание доктор Даниела Дариткова, Мика Зайкова, Хайри Садъков и Петя Михалевска.
Загуби по Дунав
ГЕРБ се раздели освен с Лудогорието - оказа се, че на партията са останали единствено две области, граничещи с Дунав, и то с доста ниски резултати - Видин и Враца.
Докато на 4 април Борисов вкара двама депутати от Видин, то в този момент ще заеме единствено една депутатска седалка за сметка на Демократична България. Във Враца някогашните ръководещи резервираха първото място на косъм - разликата сред тях и Има Такъв Народ е 1860 гласа: ГЕРБ-СДС /29,32%/, Има Такъв Народ / 26,43%/, Българска социалистическа партия /15,06%/, Движение за права и свободи /6,88%/, " Демократична България " /6,28%/, " Изправи се! Мутри вън! " / 5,75%/. Според непотвърдена информация от ЦИК, в 46-то Народно заседание отиват по двама депутати от ГЕРБ – Петя Аврамова и Красен Кръстев, и от Има Такъв Народ – Георги Георгиев и Иван Хиновски. Петият мандат е за Александър Симов от Българска социалистическа партия, а за последния – шестия, ще се сборят водачите на Движение за права и свободи Цветан Енчев, на Демократична България Владислава Лакова и на " Изправи се! Мутри вън " Андрей Вълчев. Окончателното систематизиране на мандатите ще стане ясно до четвъртък.
Монтана също падна - взе я Има Такъв Народ /25.36%/. Следват ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили /22.96%/, Българска социалистическа партия /15.83%/, Движение за права и свободи /14.41%/, ИМВ /5.65%/ и Демократична България /5.73%/
Слави лиши Ямбол от Корнелия
Най-голямата загуба, която претърпя Корнелия Нинова, е на Ямбол - единственият " червен " район на предишния избор. Сега той се оцвети в светлосиньо, тъй като жителите му избраха Слави Трифонов. Острието на Нинова - шефът на предизборния щаб на Българска социалистическа партия и първенец по преференции на 4 април Кристиян Вигенин, направи 9561 гласа, едвам с 33 повече от ГЕРБ. Но не можа да надмине Има Такъв Народ, които поведоха с 9860 гласа.
Звучен пестник за Българска социалистическа партия по морето
Българска социалистическа партия остана втора в Ямбол, само че шамарът в Бургас отекна звучно - за първи път левицата изпадна на 4-то място, като във финалната борба сред Има Такъв Народ и ГЕРБ Борисов победи с малко, а Движение за права и свободи изкара към 20 000 гласа, връщайки си съвсем всички завзети села през последните 10 година от главната ръководеща партия.
Същата е обстановката и във Варна, където Българска социалистическа партия е на четвърто място, изпреварена от Бойко, Слави и Демократична България. И то с над 3000 гласа. И въпреки че в морската столица лидер на листата е самата Корнелия Нинова, с този резултат тя има шанса да вкара в Народното събрание само себе си и втория - Борислав Гуцанов.
Популизмът не работи в Стара Загора
Изненадващо, и ГЕРБ, и Българска социалистическа партия получиха пестник в Стара Загора, макар популистките им стратегии за спасяването на въглищните мини и държавния Топлоелектрическа централа " Марица Изток 2 ", поради които плащаме големи суми за излъчвания, а цените на тока стремглаво вървят нагоре.
В Града под липите Има Такъв Народ е първа политическа мощ. Явно хората избират да чуят истината, която им я споделят специалистите на Трифонов - че мините нямат бъдеще, само че тецовете могат да се трансформират съгласно новите технологии и целите на Европа и още веднъж да хранят жителите на района, само че без замърсяващо произвеждане, което ще коства все по-скъпо.
Без Лечева алените изпуснаха второто място във Велико Търново
Във Велико Търново ГЕРБ-СДС са първи, само че Българска социалистическа партия бе смазана от Има Такъв Народ, които взеха близо 4000 гласа повече. Левицата ще загуби втория си мандат и повода е, че Корнелия Нинова поряза Весела Лечева, която събра рекорден брой преференции на вота на 4 април - постави я втора в листата, а за лидер дефинира Явор Божанков. Това накара някогашната шампионка по спортна пукотевица да се откаже от борбата за 46-тото Народно събрание.
Плевен - гордостта на Има Такъв Народ, ГЕРБ се провали в Русе
Плевен е огромната горделивост на Има Такъв Народ, където партията на Слави завоюва 25 714 гласа и води с съвсем 10 000 гласа преднина пред втория - ГЕРБ /16 552/. А нейните резултати са се свили съвсем до тези на Българска социалистическа партия /14 276/. Демократична България събират 7,38% от вота, ИМВ - 5,43%, а патриотите - 4,54. Резултатът на Движение за права и свободи е най-нисък - 3,77% или 2964 гласа.
Но един от най-лошите резултати на ГЕРБ /21.24%/ е Русе, където Има Такъв Народ /29.52%/ води с над 9%. Българска социалистическа партия /15.23%/, Демократична България /9.08%/, Движение за права и свободи /8.47%/, ИМВ /5.21%/.
Благодарение на някогашния вицепремиер Томислав Дончев ГЕРБ резервира Габрово, само че с малко по-слаби резултати. В Ловеч, където мощният човек е някогашният зам.министър на районното развиване Николай Нанков, разликата с Има Такъв Народ е под 1000 гласа.
Югозападът остава цитадела на ГЕРБ
Въпреки извоюваните от Има Такъв Народ кметски избори в Благоевград, ГЕРБ е с доста положително показване в Югозападна България. Най-вероятната причина за това са високите персонални преференции.
ГЕРБ-СДС води с 26,12%, следвана от „ ИТН ” – 21,56%, а на трето място е Движение за права и свободи – 15,78%, която бие четвъртата - Българска социалистическа партия /12,90%/, с към 4000 гласа. „ Демократична България ” – 8,27%, „ Изправи се! Мутри вън! ” – 4,98%
Кюстендил е другата горделивост на ГЕРБ /31.51%/.И въпреки че тук е бастионът на Мая Манолова, „ Изправи се! Мутри вън! ” /6.51%/ печели по-малко гласове от „ Демократична България ” /6.77%/. Има Такъв Народ е втора мощ /24,07%/.
Солиден резултат има обединението ГЕРБ-СДС и в Перник, въпреки че Българска социалистическа партия се тупат в гърдите, че кметът на града е техен. Левицата е трета с 16,18%. Най-вероятно триумфът се дължи на лидера на листата на ГЕРБ - някогашният финансов министър Кирил Ананиев.
Борисов остана без София и Пловдив
Партията на Бойко Борисов взима единствено един от трите столични МИР-а - 25. В другите два - 23-ти и 24-ти, победа бележи " Демократична България ". На изборите през април също бяха поделени по този начин МИР-овете сред двете партии, само че ГЕРБ съумя да събере общо повече гласове. Сега обаче общо за трите МИР-а ГЕРБ получава 109 987 гласа, а Демократична България - 133 897, с което изместването на досегашните ръководещи е реалност.
София 23 МИР:
Демократична България – 32.87%, ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили – 20.94%, Има Такъв Народ – 17.74%,БСП – 11.28%, ИМВ – 5.73%, Движение за права и свободи - 0.52%.
София 24 МИР
Демократична България – 28.46%, ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили – 23.32%, ИТН– 19.57%,БСП – 11.05%, ИМВ – 5.41%, Движение за права и свободи - 0.52%
София 25 МИР
ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили – 25.23%, Има Такъв Народ – 23.14%, Демократична България – 20.40%,БСП – 12.39%, ИМВ – 5.76%, Движение за права и свободи - 0.66%
София област
ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили – 29.25%, Има Такъв Народ – 24.87%, Българска социалистическа партия – 16.59%, Демократична България – 8.54%, ИМВ – 4.97%, Движение за права и свободи - 4.70%
ГЕРБ губи и втория по-големина град у нас - Пловдив. На изборите през април партията бе първа политическа мощ, а в този момент е изместена от " ИТН ".
Според резултатите при 100% обработени протоколи в град Пловдив, разпределението по мандати наподобява по този начин: Има Такъв Народ - 3, ГЕРБ - 3, Демократична България и Българска социалистическа партия по 2 мандата, " Изправи се! Мутри вън! " - 1 мандат.
Това значи, че от Пловдив като депутати от Има Такъв Народ влизат Тошко Йорданов, Димитър Гърдев и Антоанета Стефанова. В взаимозависимост от това от кое място зам.-шефът на партията Йорданов ще избере да влезе като народен представител в Народното събрание, от Града под тепетата може да влезе и четвъртият в листата Манол Манолов.
От ГЕРБ съгласно листата влизат Бойко Борисов, Иван Тотев и Радомир Чолаков. Очаква се някогашният министър председател още веднъж да влезе в Народното събрание от столичния 25-и МИР, което ще направи народен представител поставения под №4 Пенчо Малинов, водач на младежката организация на ГЕРБ в Пловдив.
От Демократична България пловдивчани взеха решение депутати да са Христо Иванов и Манол Пейков. И тук най-вероятно партийният началник Иванов ще влезе от столицата, което ще обезпечи депутатско място за Ивайло Старибратов.
От Българска социалистическа партия ще изпратят в Народното събрание проф. Иво Христов и шефът на борсата в Първенец Илия Гатев. За " Изправи се! Мутри вън! " вотът дефинира едно място и то съгласно листата е за юрист Николай Хаджигенов. Ако той реши, както и на предходния избор, да влезе от различен регион, народен представител ще е Мария Капон. Възможно е преференции да разместят имената на депутатите.
По неокончателни данни от Пловдив област в 46-ия парламент ще влязат 11 депутати от шест политически партии. На депутатската пейка от ГЕРБ-СДС ще седнат трима - Дани Каназирева, Младен Шишков и Димитър Янев. С над 2000 преференции Янев измести Шишков от второто място. Йордан Кръстанов от Съюз на демократичните сили не влиза в Народното събрание, тъй като също е преместен от Янев.ИТН е показан от Тошко Йорданов, Танер Тюркоглу и Лъчезар Бакърджиев. За следващ път от Българска социалистическа партия влиза Манол Генов. До него евентуално ще бъде съпартийката му Веска Ненчева. От Демократична България ще получат едно кресло и то е за Велизар Шаламанов. По едно ще има и за Движение за права и свободи и " Изправи се! Мутри вън ", като в тях ще седнат надлежно Рамадан Аталай и Румен Йончев.
В Пазарджик водят ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили /26.95%/, следвани от Има Такъв Народ /24.28%/, Българска социалистическа партия /17.36%/, Движение за права и свободи / 9.14%/, Демократична България /6.98%/, ИМВ /3.89%/.
В Сливен също няма изненади - ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили /27.78%/, Има Такъв Народ /25.03%/, Българска социалистическа партия /16.29%/, Демократична България /8.49%/, ИМВ /6.37%/, Движение за права и свободи /5.71%/
ПОБЕДИТЕЛИТЕ Пожарна охрана ОБЛАСТИ
София град – Демократична България;
София област – ГЕРБ;
Видин – ГЕРБ;
Монтана – ИТН;
Враца – ГЕРБ;
Перник – ГЕРБ;
Кюстендил – ГЕРБ;
Пазараджик – ГЕРБ;
Пловдив – ИТН;
Смолян – ГЕРБ;
Ловеч – ГЕРБ;
Плевен – ИТН;
Габрово – ГЕРБ;
В. Търново – ИТН;
Русе – ИТН;
Разград – ДПС;
Силистра – ДПС;
Добрич – ИТН;
Варна – ГЕРБ;
Бургас – ГЕРБ;
Ямбол – ИТН;
Хасково – ГЕРБ;
Кърджали – ДПС;
Стара Загора – ИТН;
Сливен – ГЕРБ;
Търговище – ДПС;
Благоевград – ГЕРБ;
Шумен - ДПС
Изборите минаха, а политиците занапред ще проучват уроците от вота на суверена.
Няколко извода се набиват на очи, в случай че разгледаме картата с цветовете на областите, извоювани от другите политически сили и я съпоставим с тази от 4 април.
А тя демонстрира, че единствено за 99 дни са настъпили грандиозни промени.Резултатите са при 100% или доста покрай 100-те % обработени протоколи на секционните комисии.
Ето и главните заключения:
1. Движение за права и свободи наказа враговете си и усили областите, където печели, от 3 на 5.
2. " ИТН " взе от ГЕРБ градовете, където резултатите бяха слаби още на предходния избор. Партията на Борисов губи осем области, в които беше водеща политическа мощ на постоянните избори през април. Предпочитанията там този път са били за Има Такъв Народ и Движение за права и свободи. От граничещите с Дунава области на партията на Борисов й останаха единствено Видин и Враца
3. Българска социалистическа партия изгуби единственото място, което остана оцветено в алено след 4 април - Ямбол. Освен това Корнелия Нинова може да каже " бай-бай " на морето, защото в Бургас е изпреварена от Движение за права и свободи, а във Варна - от Демократична България.
4. Демократична България повтаря триумфа си в столичните 23-ти и 24-ти регион.
Движение за права и свободи си върна Шумен и Силистра
На изборите на 4 април Движението за права и свободи победи в Кърджали, Търговище и Разград. 99 дни по-късно Движение за права и свободи прибави към тях Силистра и Шумен.
Само преди по-малко от 2 години - на кметските избори, които се организираха на 27 октомври 2019 година, ГЕРБ ликуваше, когато за градоначалник на Шумен бе определен Любомир Христов. Дори хората на Бойко Борисов авансово оповестиха града за собствен бастион.
А одеве изгоненият от Движение за права и свободи Бейзат Яхя се трансформира в най-силния гербаджия и получи прозвището " лесничеят на Бойко ", тъй като бе зам.-шеф на обичаното на някогашния министър председател ловно стопанство „ Паламара “.
Синът му - Илтер Бейзат Садъков, бързо се издигна в йерархията на ГЕРБ до член на изпълнителната комисия, откакто от нея бяха изключени Йорданка Фандъкова и Димитър Николов. Илтер Бейзат стана толкоз приближен на Борисов, че даже беше преводач на Борисов при последното му посещаване при Ердоган малко преди изборите на 11 юли. Резултатите от вота от Турция ще покажат какъв брой е бил безапелационен пред изселниците.
Сега обаче картината в Шумен е радикално друга. Първото място в региона е за Движение за права и свободи. А " ИТН " диша във врата на ГЕРБ. И даже мястото на Илтер Бейзат в Народното събрание не е несъмнено, тъй като той е втори в листата, а ГЕРБ евентуално ще получат единствено 1 мандат.
Подобна е ориста и на другия огромен зложелател на Движение за права и свободи - регионалният шеф на Разград Гюнай Хюсмен. За него е ясно, че няма да е народен представител, тъй като в Разград ГЕРБ печели единствено един мандат и той е за Десислава Атанасова.
За първи път от 10 година насам Движение за права и свободи завоюва и Силистра. Макар че кмет на Дулово е подкрепеният от ГЕРБ Юксел Ахмед, политическото водачество в региона явно ще бъде заменено.
ГЕРБ би трябвало да изпие още една горчива чаша - Добрич. Там преди всичко е " ИТН ", по тази причина гордостта на Бойко-Борисовата партия - някогашният обществен министър Деница Сачева, ще успее да вкара в Народното събрание единствено себе си.
2000 гласа избавиха депутатското място на Караянчева
Анти-ДПС говоренето на някогашния началник на Народното събрание Цвета Караянчева й изигра неприятна смешка и то на неин терен - в Кърджали. Там Движението за права и свободи взе близо 50 000 гласа, а ГЕРБ до последно се бореше да не загуби и второто място от Има Такъв Народ.
Само 2000 гласа, и то от Кирково, избавиха да не изпадне някогашната шефка на Народното събрание. Унижението обаче остава - хората на Слави я биха в самия град Кърджали.
Българска социалистическа партия също бе осъдена в района. Велизар Енчев събра едвам 3500 гласа - съвсем колкото и Демократична България, която в никакъв случай не е била фактор в Източните Родопи.
В Смолян ГЕРБ е преди всичко, само че с доста дребна разлика от Има Такъв Народ, Движение за права и свободи са трети, а Българска социалистическа партия - четвърти. Очаква се и четирите партии да си разделят по един мандат. Така родопският град ще прати в Народното събрание доктор Даниела Дариткова, Мика Зайкова, Хайри Садъков и Петя Михалевска.
Загуби по Дунав
ГЕРБ се раздели освен с Лудогорието - оказа се, че на партията са останали единствено две области, граничещи с Дунав, и то с доста ниски резултати - Видин и Враца.
Докато на 4 април Борисов вкара двама депутати от Видин, то в този момент ще заеме единствено една депутатска седалка за сметка на Демократична България. Във Враца някогашните ръководещи резервираха първото място на косъм - разликата сред тях и Има Такъв Народ е 1860 гласа: ГЕРБ-СДС /29,32%/, Има Такъв Народ / 26,43%/, Българска социалистическа партия /15,06%/, Движение за права и свободи /6,88%/, " Демократична България " /6,28%/, " Изправи се! Мутри вън! " / 5,75%/. Според непотвърдена информация от ЦИК, в 46-то Народно заседание отиват по двама депутати от ГЕРБ – Петя Аврамова и Красен Кръстев, и от Има Такъв Народ – Георги Георгиев и Иван Хиновски. Петият мандат е за Александър Симов от Българска социалистическа партия, а за последния – шестия, ще се сборят водачите на Движение за права и свободи Цветан Енчев, на Демократична България Владислава Лакова и на " Изправи се! Мутри вън " Андрей Вълчев. Окончателното систематизиране на мандатите ще стане ясно до четвъртък.
Монтана също падна - взе я Има Такъв Народ /25.36%/. Следват ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили /22.96%/, Българска социалистическа партия /15.83%/, Движение за права и свободи /14.41%/, ИМВ /5.65%/ и Демократична България /5.73%/
Слави лиши Ямбол от Корнелия
Най-голямата загуба, която претърпя Корнелия Нинова, е на Ямбол - единственият " червен " район на предишния избор. Сега той се оцвети в светлосиньо, тъй като жителите му избраха Слави Трифонов. Острието на Нинова - шефът на предизборния щаб на Българска социалистическа партия и първенец по преференции на 4 април Кристиян Вигенин, направи 9561 гласа, едвам с 33 повече от ГЕРБ. Но не можа да надмине Има Такъв Народ, които поведоха с 9860 гласа.
Звучен пестник за Българска социалистическа партия по морето
Българска социалистическа партия остана втора в Ямбол, само че шамарът в Бургас отекна звучно - за първи път левицата изпадна на 4-то място, като във финалната борба сред Има Такъв Народ и ГЕРБ Борисов победи с малко, а Движение за права и свободи изкара към 20 000 гласа, връщайки си съвсем всички завзети села през последните 10 година от главната ръководеща партия.
Същата е обстановката и във Варна, където Българска социалистическа партия е на четвърто място, изпреварена от Бойко, Слави и Демократична България. И то с над 3000 гласа. И въпреки че в морската столица лидер на листата е самата Корнелия Нинова, с този резултат тя има шанса да вкара в Народното събрание само себе си и втория - Борислав Гуцанов.
Популизмът не работи в Стара Загора
Изненадващо, и ГЕРБ, и Българска социалистическа партия получиха пестник в Стара Загора, макар популистките им стратегии за спасяването на въглищните мини и държавния Топлоелектрическа централа " Марица Изток 2 ", поради които плащаме големи суми за излъчвания, а цените на тока стремглаво вървят нагоре.
В Града под липите Има Такъв Народ е първа политическа мощ. Явно хората избират да чуят истината, която им я споделят специалистите на Трифонов - че мините нямат бъдеще, само че тецовете могат да се трансформират съгласно новите технологии и целите на Европа и още веднъж да хранят жителите на района, само че без замърсяващо произвеждане, което ще коства все по-скъпо.
Без Лечева алените изпуснаха второто място във Велико Търново
Във Велико Търново ГЕРБ-СДС са първи, само че Българска социалистическа партия бе смазана от Има Такъв Народ, които взеха близо 4000 гласа повече. Левицата ще загуби втория си мандат и повода е, че Корнелия Нинова поряза Весела Лечева, която събра рекорден брой преференции на вота на 4 април - постави я втора в листата, а за лидер дефинира Явор Божанков. Това накара някогашната шампионка по спортна пукотевица да се откаже от борбата за 46-тото Народно събрание.
Плевен - гордостта на Има Такъв Народ, ГЕРБ се провали в Русе
Плевен е огромната горделивост на Има Такъв Народ, където партията на Слави завоюва 25 714 гласа и води с съвсем 10 000 гласа преднина пред втория - ГЕРБ /16 552/. А нейните резултати са се свили съвсем до тези на Българска социалистическа партия /14 276/. Демократична България събират 7,38% от вота, ИМВ - 5,43%, а патриотите - 4,54. Резултатът на Движение за права и свободи е най-нисък - 3,77% или 2964 гласа.
Но един от най-лошите резултати на ГЕРБ /21.24%/ е Русе, където Има Такъв Народ /29.52%/ води с над 9%. Българска социалистическа партия /15.23%/, Демократична България /9.08%/, Движение за права и свободи /8.47%/, ИМВ /5.21%/.
Благодарение на някогашния вицепремиер Томислав Дончев ГЕРБ резервира Габрово, само че с малко по-слаби резултати. В Ловеч, където мощният човек е някогашният зам.министър на районното развиване Николай Нанков, разликата с Има Такъв Народ е под 1000 гласа.
Югозападът остава цитадела на ГЕРБ
Въпреки извоюваните от Има Такъв Народ кметски избори в Благоевград, ГЕРБ е с доста положително показване в Югозападна България. Най-вероятната причина за това са високите персонални преференции.
ГЕРБ-СДС води с 26,12%, следвана от „ ИТН ” – 21,56%, а на трето място е Движение за права и свободи – 15,78%, която бие четвъртата - Българска социалистическа партия /12,90%/, с към 4000 гласа. „ Демократична България ” – 8,27%, „ Изправи се! Мутри вън! ” – 4,98%
Кюстендил е другата горделивост на ГЕРБ /31.51%/.И въпреки че тук е бастионът на Мая Манолова, „ Изправи се! Мутри вън! ” /6.51%/ печели по-малко гласове от „ Демократична България ” /6.77%/. Има Такъв Народ е втора мощ /24,07%/.
Солиден резултат има обединението ГЕРБ-СДС и в Перник, въпреки че Българска социалистическа партия се тупат в гърдите, че кметът на града е техен. Левицата е трета с 16,18%. Най-вероятно триумфът се дължи на лидера на листата на ГЕРБ - някогашният финансов министър Кирил Ананиев.
Борисов остана без София и Пловдив
Партията на Бойко Борисов взима единствено един от трите столични МИР-а - 25. В другите два - 23-ти и 24-ти, победа бележи " Демократична България ". На изборите през април също бяха поделени по този начин МИР-овете сред двете партии, само че ГЕРБ съумя да събере общо повече гласове. Сега обаче общо за трите МИР-а ГЕРБ получава 109 987 гласа, а Демократична България - 133 897, с което изместването на досегашните ръководещи е реалност.
София 23 МИР:
Демократична България – 32.87%, ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили – 20.94%, Има Такъв Народ – 17.74%,БСП – 11.28%, ИМВ – 5.73%, Движение за права и свободи - 0.52%.
София 24 МИР
Демократична България – 28.46%, ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили – 23.32%, ИТН– 19.57%,БСП – 11.05%, ИМВ – 5.41%, Движение за права и свободи - 0.52%
София 25 МИР
ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили – 25.23%, Има Такъв Народ – 23.14%, Демократична България – 20.40%,БСП – 12.39%, ИМВ – 5.76%, Движение за права и свободи - 0.66%
София област
ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили – 29.25%, Има Такъв Народ – 24.87%, Българска социалистическа партия – 16.59%, Демократична България – 8.54%, ИМВ – 4.97%, Движение за права и свободи - 4.70%
ГЕРБ губи и втория по-големина град у нас - Пловдив. На изборите през април партията бе първа политическа мощ, а в този момент е изместена от " ИТН ".
Според резултатите при 100% обработени протоколи в град Пловдив, разпределението по мандати наподобява по този начин: Има Такъв Народ - 3, ГЕРБ - 3, Демократична България и Българска социалистическа партия по 2 мандата, " Изправи се! Мутри вън! " - 1 мандат.
Това значи, че от Пловдив като депутати от Има Такъв Народ влизат Тошко Йорданов, Димитър Гърдев и Антоанета Стефанова. В взаимозависимост от това от кое място зам.-шефът на партията Йорданов ще избере да влезе като народен представител в Народното събрание, от Града под тепетата може да влезе и четвъртият в листата Манол Манолов.
От ГЕРБ съгласно листата влизат Бойко Борисов, Иван Тотев и Радомир Чолаков. Очаква се някогашният министър председател още веднъж да влезе в Народното събрание от столичния 25-и МИР, което ще направи народен представител поставения под №4 Пенчо Малинов, водач на младежката организация на ГЕРБ в Пловдив.
От Демократична България пловдивчани взеха решение депутати да са Христо Иванов и Манол Пейков. И тук най-вероятно партийният началник Иванов ще влезе от столицата, което ще обезпечи депутатско място за Ивайло Старибратов.
От Българска социалистическа партия ще изпратят в Народното събрание проф. Иво Христов и шефът на борсата в Първенец Илия Гатев. За " Изправи се! Мутри вън! " вотът дефинира едно място и то съгласно листата е за юрист Николай Хаджигенов. Ако той реши, както и на предходния избор, да влезе от различен регион, народен представител ще е Мария Капон. Възможно е преференции да разместят имената на депутатите.
По неокончателни данни от Пловдив област в 46-ия парламент ще влязат 11 депутати от шест политически партии. На депутатската пейка от ГЕРБ-СДС ще седнат трима - Дани Каназирева, Младен Шишков и Димитър Янев. С над 2000 преференции Янев измести Шишков от второто място. Йордан Кръстанов от Съюз на демократичните сили не влиза в Народното събрание, тъй като също е преместен от Янев.ИТН е показан от Тошко Йорданов, Танер Тюркоглу и Лъчезар Бакърджиев. За следващ път от Българска социалистическа партия влиза Манол Генов. До него евентуално ще бъде съпартийката му Веска Ненчева. От Демократична България ще получат едно кресло и то е за Велизар Шаламанов. По едно ще има и за Движение за права и свободи и " Изправи се! Мутри вън ", като в тях ще седнат надлежно Рамадан Аталай и Румен Йончев.
В Пазарджик водят ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили /26.95%/, следвани от Има Такъв Народ /24.28%/, Българска социалистическа партия /17.36%/, Движение за права и свободи / 9.14%/, Демократична България /6.98%/, ИМВ /3.89%/.
В Сливен също няма изненади - ГЕРБ/ Съюз на демократичните сили /27.78%/, Има Такъв Народ /25.03%/, Българска социалистическа партия /16.29%/, Демократична България /8.49%/, ИМВ /6.37%/, Движение за права и свободи /5.71%/
ПОБЕДИТЕЛИТЕ Пожарна охрана ОБЛАСТИ
София град – Демократична България;
София област – ГЕРБ;
Видин – ГЕРБ;
Монтана – ИТН;
Враца – ГЕРБ;
Перник – ГЕРБ;
Кюстендил – ГЕРБ;
Пазараджик – ГЕРБ;
Пловдив – ИТН;
Смолян – ГЕРБ;
Ловеч – ГЕРБ;
Плевен – ИТН;
Габрово – ГЕРБ;
В. Търново – ИТН;
Русе – ИТН;
Разград – ДПС;
Силистра – ДПС;
Добрич – ИТН;
Варна – ГЕРБ;
Бургас – ГЕРБ;
Ямбол – ИТН;
Хасково – ГЕРБ;
Кърджали – ДПС;
Стара Загора – ИТН;
Сливен – ГЕРБ;
Търговище – ДПС;
Благоевград – ГЕРБ;
Шумен - ДПС
Източник: standartnews.com
КОМЕНТАРИ