Ритуалът на въртящите се дервиши
Дервишите са определяни като странстващи мистици, като хора на любовта, хора на сърцето.
Танцът на дервишите се назовава сема и съставлява другарство с Бога. Всяка част от танца и дрехата на дервиша носят дълбока символика.
Шапката от камилска вълна съставлява надгробния камък на егото, а бялата широкопола одежда – булото на егото. Сваляйки черното си покривало при започване на ритуала, дервишът се преражда духовно за истината. Черният плащ символизира егото, което се смъква.
В началото на танца дервишът скръства ръце на гърдите си – знак на цифрата 1 и доказателство за единението с Бога. Докато се върти, едната ръка на дервиша сочи нагоре към небето, с цел да получи благословията на Бога, а другата сочи земята, с цел да съобщи тази благословия на останалите хора.
Дервишът се върти отдясно наляво и по този начин обгръща цялото човечество с обич.
Духовните практики на дервишите са 2 съществени – зикар и сема. Те съставляват едно изчистване и прекъсване на мозъка – единствено тогава човек може да бъде допрян от божественото.
За основоположник на ритуала сема се дефинира Джелаледин Руми – един от най-големите мистици в исляма. Той е роден на 30 септември 1207 година в град Балх, източна Персия. Семейството му, насила от нашествията на Чингиз хан, избягало от родния си град и след години скитничество попаднали в град Кония, който се намира на териториите на днешна Турция.
След гибелта на татко си Руми застава отпред на софистката школа в града. През 1244 година Руми се среща за първи път със странстващ дервиш на име Шамс от Табриз. След като се среща със странстващия дервиш Руми, изоставя всичките си занимания и се отдава на пътя на любовта.
Според легендите учениците на Руми доста ревнували от близостта му с Шамс. Един ден те умъртвили странстващия дервиш и скрили тялото му.
След изгубването на Шамс Руми излязъл в задния двор на дома си и видял една колона. В скръбта си по изгубения непосредствен другар, той се хванал за колоната и почнал да се върти.
Според легендите по този начин се родила традицията на въртящите се дервиши.