Четири партии и коалиции биха влезли в Народното събрание, ако

...
Четири партии и коалиции биха влезли в Народното събрание, ако
Коментари Харесай

Четири партии в парламента, ако изборите бяха днес

Четири партии и обединения биха влезнали в Народното събрание, в случай че избори се организираха през днешния ден. За ГЕРБ биха дали своят вот 26,2% от хората у нас, за Българска социалистическа партия - 20,2%, за Обединени патриоти -5,9%, за Движение за права и свободи – 4,6%. Партията на Веселин Марешки " Воля ", която съумя да прескочи 4-процентната преграда през март, през днешния ден не би съумяла и би получила едвам 1,6% от бюлетините. Това демонстрират резултатите от регулярното телефонно експресно изследване на организация " Барометър България " в интервала 14-18 декември 2017. За други партии биха дали своят вот общо 7,1%, а 8,3% декларират, че не поддържат никого. Твърдо, че няма да гласоподават, афишират 26,1% от интервюираните, съобщи БГНЕС.

Моментната картина към декември 2017 година за настройките на гласоподаване за парламент прилича отразеното при проучването на " Барометър България " в средата на месец май. Тогава интервюираните още веднъж биха излъчили единствено четири партии в Народното събрание, като първа политическа мощ би била ГЕРБ, втора – Българска социалистическа партия, Обединени патриоти и последна – Движение за права и свободи. Нагласите на българските гласоподаватели в интервала след парламентарните избори от март 2017 година и съставянето на държавно управление (май 2017 г.) до в този момент наподобяват устойчиви във връзка с заявените настройки за гласувани и доверието в кабинета " Борисов " 3.

През декември 43% от участниците в проучването показват утвърждение към работата на държавното управление на ГЕРБ и Обединени патриоти, като пред август утвърждението към работата на Министерски съвет е било 42%. Показателите се резервират устойчиви с лека наклонност за покачване. Въпросът, заложен на интервюираните, е " Одобрявате ли работата на държавното управление през шестте месеца на ръководството му? ". 45% от запитаните през декември изричат отрицание, като през август процентът на отрицание е бил 48%. 12% са без мнение през декември, при 10% при изследването от месец август.

Като цяло, доверието в работата на българското държавно управление леко се покачва. Неодобрението към него понижава са сметка на гласоподавателите, които не показват мнение дали утвърждават или не работата на кабинета.

През декември министър-председателят и заместниците му резервират равнищата на утвърждение по отношение на август съвсем без смяна. Министър-председателят Бойко Борисов резервира позицията си с най-голям рейтинг измежду представителите на кабинета с резистентен % на утвърждение 35%. Като втора рейтингова политическа фигура обичайно се откроява вицепремиерът Красимир Каракачанов. Доверието към него нараства с 2%, а към вицепремиера Екатерина Захариева - с 1%. 32% от интервюираните имат доверие в работата на Каракачанов, а 26% - в тази на Захариева. Вицепремиерите Валери Симеонов и Томислав Дончев се одобрявани надлежно от 12 и 27%.

Обявеният от опозицията избор на съмнение, който следва през януари 2018 година, чисто математически не би могъл да бъде сполучлив предвид на разпределението на броя депутати в Четиридесет и четвъртото национално заседание. Ако се случи минималната възможност да падне държавното управление и да има нови избори, то по по този начин дадените поръчки от интервюираните български гласоподаватели, обстановката с разпределението на силите в идващ парламент би била много идентична с актуалната. Данните сочат, че гласоподавателите на партиите в ръководството стоят зад своите желания от последните избори. Това е и базата в електоралните настройки, осигуряваща непоклатимост на държавната коалиция ГЕРБ - Обединени патриоти.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР