Често родителите се чувстват виновни, когато детето се оплаква, че

...
Често родителите се чувстват виновни, когато детето се оплаква, че
Коментари Харесай

Какво да правим, когато на детето му е скучно?

Често родителите се усещат отговорни, когато детето се оплаква, че му е скучно. Понякога обаче нещата не са тъкмо такива, каквито наподобяват. Повечето психолози ще ви кажат, че в скуката има повече преимущества, в сравнение с дефекти.

В такава обстановка родителите несъмнено имат своята роля, само че тя не се в състои с това незабавно да се втурнат да „ спасят “ детето от скуката с цялостен лист с хрумвания какво да прави. По- потребно за децата би било, в случай че родителите осъзнаят, че е по-добре да оставят детето да се оправи с това възприятие, даже сцената на същински безпорядък.

Помислете върху още нещо – какъв брой играчки има детето ви? Повече, в сравнение с са му нужни, или тъкмо толкоз, от колкото има потребност за ежедневните си игри? Най-вероятно отговорът е първият. В подобен случай евентуално към този момент сте си дали сметка (макар и малко късно), че детето постоянно подценява скъпоструващите играчки и вместо това е в положение часове наред да играе да вземем за пример с нещо толкоз нормално като вода. Или пластилин. Колкото по-малко е детето, с толкоз по-голяма мощ важи това. Направете си опита да предложите на едногодишно дете да вземем за пример пакетче мокри кърпички и най-скъпата кукла или камионче, които сте разкрили в магазина. Не споделяме, че ще играе часове с мокрите кърпички, само че е съвсем несъмнено, че ще избере тях. Всичко това припомня, че не е нужно да даваме толкоз доста пари за играчки, които в един миг се трансформират в могила на хвърлените напразно пари. Помислете за по-евтини и доста по-занимателни игри вкъщи с подръчни и безвредни за здравето материали и предмети. Две купи с вода и алка лейка са способни на чудеса.

Психолозите ще ви кажат също, че скуката работи в интерес на въображението. Оставено уединено със себе си, детето стартира да опознава по-добре себе си; насила е да се отдаде на личните си мисли; да измисли единствено заниманието си. И в множеството случаи се оправя добре. Скуката развива качества като любознание, ученолюбивост, креативност, бдителност, също така спомага за положителната централизация. В днешно време от ден на ден деца страдат от синдрома недостиг на внимание и това се дължи частично на прекомерното гледане на телевизия и презадоволеността с куп ненужни движимости.

Родители, е чувствайте виновност, когато детето ви се оплаче, че скучае. Опитайте да го насърчите да измисли единствено заниманието си, да разбере какво му се прави, без да го насочвате с въпроси. Може би ще останете прелестно сюрпризирани.

Цветелина Велчева по материали от www.weforum.org

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР