Близо година след последното си изригване си през 2012 г.

...
Близо година след последното си изригване си през 2012 г.
Коментари Харесай

Вулкан в Чили бълва стъклена лава

Близо година след последното си изригване си през 2012 година вулканът Пуеуе в Чили продължава да бълва лава за удивление на вулканолозите. Последните наблюдения върху интензивността му са посочили, че въпреки и постепенно „ стъклената “ лава продължава да си проправя път към повърхността на земята.

Тази така наречен „ стъклена лава “ е на процедура обсидиан или вулканично стъкло. Експерти, изследвали вулкана януари тази година, са открили че обсидианът продължава да се движи, макар че вулканът е спрял да изригва още през април 2012 г.

Пуеуе е изхвърлил доста количество риолитна лава сред първичната ерупция през юни 2011 година и последните изригвания през април 2012 година Поради плътността на риолита и неговата относителна сухота и вискозитет, минералите, съставящи магмата е не са съумели да изкристализират. Вместо това силикатите са се втвърдили сходно на стъкло.

И сходно на течно стъкло, лавата продължава да се стича постепенно по скатовете на планината, като последователно се охлажда извън във вътрешността. Тънък пласт охладено стъкло покрива течния силициев диоксид.

„ Звукът от напредващата обсидиантна магма е необикновен, трогателен – не наподобява на нищо, което сте чували до този миг. Наподобява звукът на стотици чинии, които се чупят по едно и също време, в случай че можете да си визиите сходно нещо “, е описанието на този феномен, обещано от доктор Хю Тъфен.

Д-р Тъфен, който е вулканолог в Ланкастърския университет във Англия, от години учи риолитната магма и точните механизми на изригване на вулканите. „ Една от огромните към момента неразрешени загадки на риолита и по какъв начин тъкмо газът се освобождава от гъстите потоци лава “, споделя той.

Обсидиантните потоци от лава са постоянно събитие при вулкани, които изхвърлят риолитна магма или други типове магма богата на силиций. Две от най-известните залежи са в Съединени американски щати, обсидиантните потоци в Орегон и Калифорния.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР