България е отнесла сериозни критики от страна на Еворпейския парламента

...
България е отнесла сериозни критики от страна на Еворпейския парламента
Коментари Харесай

Брюксел със сериозни критики за корупцията у нас


България е отнесла съществени рецензии от страна на Еворпейския Народното събрание поради корупцията по високите етажи на властта. Темата е била обсъждана през днешния ден на закрито съвещание на мониторинговата група за върховенството на закона в Екологичен потенциал. На срещата за чуване бяха поканени министър председателят Бойко Борисов, основният прокурор Иван Гешев и правосъдният министър в оставка Данаил Кирилов. И тримата обаче не се явиха, на срещата изпратиха външния министър и вицепремиер Екатерина Захариева, зам.-главния прокурор Красимира Филипова и заместник-министъра на правораздаването Десислава Ахладова.

По мое мнение българските управляващи бяха подложени на една в действителност унищожителна рецензия поради начинa, по който организират правосъдната промяна у нас; поради личността и дейностите на основния прокурор; поради неналичието неговите действия; поради неналичието на основен прокурор; поради неотчетност при неговата фигура; поради неналичието на самостоятелен орган, който да бъде претрупан с следствието на възможни закононарушения или нарушавания от страна на основния прокурор; поради неяснотите, които има към бъдещата смяна на Конституцията, която доста от панелистите дефинираха като, меко казано, " тревожна ", разяснява журналистът от „ Бивол “ Димитър Стоянов, представен от БНР. Той е бил единственият представител на медиите, участвал на срещата.

Стоянов описа, че на съвещанието в Европарламента е маркирано, че обстановката с печатните медии и се утежнява, че те са в обстановка на монопол, защото се владеят от един олигарх.

Нашата група ще продължи тематиката за корупцията в България и ще изпратим спомагателни въпроси до доста от участниците, тъй като времето не ни стигна да влезем в елементи. Това разгласи нидерландският евродепутат Софи инт’ Велд пред EURACTIV след съвещанието на Групата за наблюдаване на демокрацията, върховенството на закона и главните права.

Евродепутатите бяха изразили желание да изслушат премиера Бойко Борисов и основния прокурор Иван Гешев за тревожната обстановка с корупцията в страната. Вместо тях се появиха вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева и заместник-главният прокурор Красимира Филипова, добавя изданието.

Софи инт’ Велд подсигурява, че тематиката няма да бъде забравена.

Ще има и други мотиви да се върнем към тематиката. Идния месец Европейската комисия ще показа първия си годишен отчет за върховенството на закона във всички страни членки, сподели тя.

Групата за наблюдаване на демокрацията и върховенството на закона е част от Комисията по цивилен свободи, правораздаване и вътрешни работи, известна като комисията LIBE. Нидерландският евродепутат изясни, че съвещанието е било закрито съвещание и нямам право да разяснява полемиката всъщност.

“Слушам министър Захариева и прокурор Филипова при чуването им в LIBE комисията. Не мога да схвана дали тези дами са тежко некомпетентни или лъжат искрено членовете на Екологичен потенциал! Не че им минава номера де! Твърдението, че няма интервенция на политическата класа в правосъдната власт е смехотворно!”, разяснява проверяващият Димитър Стоянов от “Бивол”.

Групата към LIBE преглежда, по предписание при закрити порти, най-чувстителнитe тематики, като убийствата на малтийската блогърка Дафне Каруана Галиция и на словашкия публицист Ян Куциак, както и сигнали за корупция, представляващи систематична заплаха за върховенството на закона в страните членки. Групата има 14 члена. Сред тях няма българи.

Преди ден стана ясно, че Групата е изразила желание да изслушва премиера Бойко Борисов и основния прокурор Иван Гешев. Намерението е изпратено до Председателството на България в Европейски Съюз.

Според версията на прокуратурата “дискусията е проведена от Европейския парламент по предложение на основния прокурор Иван Гешев за разискване на настоящите провокации пред прокуратурата на Република България в подтекста на засилен политически и медиен натиск”.

В известието на държавното обвиняване се споделя още, че “акцентипо време на срещата бяха напъните и постигнатото по делата с висок публичен и медиен интерес в България, структурата на прокуратурата и пълномощията на основния прокурор”.

“По Конституция прокуратурата е единна, само че не и централизирана. Единственото послушание, което се дължи от прокурорите, е подчинението на закона. Те не са в йерархични връзки нито с основния прокурор, нито с административните си ръководители. Свободни са да вземат решения съгласно вътрешното си разбиране, без значение за кое лице се отнасят, и тези решения не могат да се управляват от основния прокурор”, споделила по време на полемиката зам.-главният прокурор Красимира Филипова.

От известието на прокуратурата не се схваща какво е попречило Гешев персонално да отбрани тази позиция пред евродепутатите.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР