31 юли е денят, в който почитаме тези, които се

...
31 юли е денят, в който почитаме тези, които се
Коментари Харесай

Стара Загора се поклони пред паметта на бранителите си

„ 31 юли е денят, в който почитаме тези, които се бориха героичен за отбраната на нашия обичан град. Ще минават години и десетилетия, само че на този незабравим ден поданството на Стара Загора постоянно ще обръща взор към историческия рид „ Чадър могила “. Ще си спомня с неспокойствие подвига, който преди 144 години направиха тук, направиха бранителите на Стара Загора. Един град повтори подвига на опълченците. Стара Загора заплати свободата със себе си, тя изгоря. Нейните чада дадоха кръвта си за нова България, за нашата България “. С тези думи стартира своето слово във връзка годишнината от тежките боеве в отбрана на града зам.-кметът Милена Желева. „ Никога не може да се заличи споменът за тези мъченици за свобода- избити и отвлечени в иго. Дъщери и синове на Стара Загора- нашите злочести прародители. Стара Загора е огромният олгар на България- град воин, град страдалец, град светец. Днес душите ни се причестяват със загатна за предишното, възкресяващ жертвения героизъм на падналите тук преди 144 години. Ние постоянно се връщаме и ще се връщаме към тази паметна дата, към тези паметни събития. Не единствено тъй като това ни дава мотив още веднъж да изразим своята дълбока респект и поклонение, само че и в единство и обич да възродим стремежа към независимост и почтено бъдеще. Стара Загора не не помни своите герои. Поклон пред тях “, сподели още Желева.

Венци и цветя обкичиха „ Бранителите на Стара Загора “. Гирлянд на славата бе подложен в подножието на 50-метровия паметник, изобразяващ Самарското знаме. Tам паметна вечер събра стотици поданици и посетители на града, където се организира кулминационна точка на честванията. Програмата стартира с тържествена вечерна инспекция. Всички жители се преклониха пред подвига на знайни и незнайни войни с едноминутно безмълвие на колене.

 „ Навършват се 144 години от боевете за отбрана на Стара Загора по време на Руско- турската освободителна война. 31 юли 1877 година е най-тъжният ден в историята на града ни – тогава са избити над 14 хиляди негови рожби - съсечени, драни живи, изгаряни на клади и подложени на гаври. Други 10 хиляди, най-вече млади момчета, девойки и дами са отвлечени и продадени в робските пазари на Турция. Градът е опустошен, разграбен и опожарен. Паметни и свещени събития, в които осъзнаваме за следващ път какъв брой дълбоки са корените на родната ни душа, стаила в многовековната си история изстрадана любов и същински православен дух, над който времето няма власт…Поклон пред паметта на нашите родни татковци и майки, братя и сестри, опълченци и мирни жители, починали страдалчески, с цел да ни има нас! “. С тези думи се обърна към присъстващите Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан и насочи молитва за града и неговите поданици.

Старозагорци имаха опцията да се насладят на осъществяванията на Гайдарски състав „ Големите гайди “, при Архиерейско  наместничество град Асеновград с началник Стефан Янев, Певческа група „ Надежда Хвойнева “, Асеновград с началник Стойчо Карънлъков и Любомир Петов-солист на БНР и Ансамбъл „ Българе “, фолклорна групировка „ Родопска ария “, Асеновград с началник Делян Тодев, Златина Узунова-солист на Държавен фолклорен отбор „ Родопа Смолян “ и нейните възпитаници от „ Орфееви звуци “, Смолян и златните старозагорски гласове, певиците от Детско-юношески национален хор „ Жарава “ при Народно Читалище „ Родина 1860 “ Стара Загора с началник Даниела Дюлгерова.

Сред формалните посетители бяха още зам.-кметът Иванка Сотирова, зам.-областния шеф Стоян Стоянов, депутати, общински съветници, представители на държавни и локални институции.

 Отбелязването на годишнината завърши с красива заря в небето над Стара Загора.
Източник: standartnews.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР