26-ият международен филмов фестивал София Филм Фест представя през пролетта

...
26-ият международен филмов фестивал София Филм Фест представя през пролетта
Коментари Харесай

Раздадоха наградите на София филм фест

26-ият интернационален кино фестивал София Филм Фест показва напролет на 2022 година 165 кино лентата от 56 страни. На 19 март 2022 в Зала 1 на НДК се състоя Церемонията по връчване премиите на фестивала. 

Международното жури с председател Иглика Трифонова връчи следните награди:

ГОЛЯМАТА НАГРАДА „ СОФИЯ – ГРАД НА КИНОТО “ ЗА НАЙ-ДОБЪР ФИЛМ в Международния конкурс за първи и втори игрални филми в размер на 7 000 евро, обезпечени от Столична община, на кино лентата „ СОНАТА “ (Полша) на режисьора Бартош Блашке и продуцентите Силвестер Банашкиевич и Марчин Курек.

„ За детайлно и безапелационно разказания живот на един действителен човек и мъчителния му път в намирането на смисъла да живее. За елегантния кинематографичен метод при основаването на една действителност от страдалчество, издръжливост и добрина. За удивително актьорско наличие. За вярата в силата на изкуството и гения. “

СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА НА ЖУРИТО на кино лентата „ СМИРЕН “ (България-Румъния) на режисьора Светослав Драганов.

„ За куража да се вгледа в себе си и да трансформира личните си терзания във значим диалог. За аскетичните киносредства, с които основава облик на борбата сред егото и стремежът към житейски триумфи, и мъчителното търсене на най-верния и честен метод да изживее живота си. За силата на иронията, самоиронията и смирението. За докосващото и внимателно актьорско наличие. “

НАГРАДАТА ЗА РЕЖИСУРА на Андрей М. Паунов за кино лентата му „ ЯНУАРИ “ (България-Португалия-Люксембург).

„ За куража да интерпретира и надгражда добре позната и трансформирала се в безспорна класика българска драматургия и да я трансформира в нова действителност. За дръзкото преобразяване на литературата във кино метафори. За впечатляващото кинематографично създаване на визията и атмосферата на кино лентата. За надарена работа с актьорите. “

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention) бе присъден на кино лентата „ ЛИПСВАЩИЯТ РЕЖИСЬОР “ (Иран) на режисьора Арванд Дащарай.

„ За сложния и реформаторски метод да опише историята си, за смелостта да стигне до лимита на театралното и да го трансформира в витално кино. “

НАГРАДАТА ЗА БЪЛГАРСКИ КЪСОМЕТРАЖЕН ФИЛМ на стойност 9 500 евро (1 500 евро парична награда и 8 000 евро в постпродукционни услуги), обезпечени от Доли медия студио, бе присъдена на кино лентата „ ИГРА “ (България) на режисьора Орлин Менкаджиев.

„ За кинематографично безапелационния и запомняш се метод, по който в действително време споделя историята на две момчета. За проучването на инстинкта на всеки човек  за превъзходство. За умелото фокусиране върху  логиката на психиката и механизма на насилието, с което в действителност стартира всяка „ една война “. “

НАГРАДАТА ЗА НАЙ-ДОБЪР БАЛКАНСКИ ФИЛМ се присъди от интернационално жури с ръководител Алберто Симоне (режисьор и продуцент, Италия) и членове Ян П. Матушински (режисьор, Полша) и Яна Титова (режисьор и актриса, България) на кино лентата " МУРЕНА "  (Хърватия-Бразилия-САЩ-Словения) на режисьорката Антонета Аламат Кусиянович.

„ Наградата се връчва за неоспоримите художествени качества на кино лентата, за вълнуващото напрежение, в което държи фена от най-първия кадър до финала. За извънредно прецизния кинематографичен език и впечатляващите актьорски превъплъщения. За множеството тънки метафори, по този начин добре преплетени в историята. За изящната работа с камерата, която ни разкрива океана по един под напрежение, само че доста прям, същински и красиво-поетичен метод. “

Балканското жури присъди и ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention) на кино лентата „ СИНЯ ЛУНА “ (Румъния) на режисьорката Алина Григоре.

„ Наградата се връчва за вълнуващо разказаната фамилна история, започваща с изострен вик и превеждаща фена през доста непредвидени обстановки. За  комплицираните, пълнокръвни герои и необикновено същинската и естествена актьорска игра. За изключителната работа с визията, която е вярна на историята и способства за суровостта и неподправеността й. “

НАГРАДАТА ЗА НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ беше присъдена от интернационално жури с ръководител Леван Когуашвили (режисьор, Грузия) и членове Моника Лазуреан-Горган (режисьор и продуцент, Румъния) и Петя Александрова (киновед, България) на кино лентата „ ZO REKEN (КОСТ ОТ АКУЛА) “ (Канада) на режисьора Еманюел Лиша. 

„ Наградата се присъжда на ZO REKEN (КОСТ ОТ АКУЛА) за изненадващия и минималистичен метод на описване на огромна история за една уязвима страна. С помощта на специфична структура и достоверна идея откриваме опустошената страна Хаити през прозорците на автомобил Toyota. “

Документалното жури присъди ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention) на кино лентата „ НАШЕТО ТИХО МЕСТЕНЦЕ “ (Франция-България) на режисьорката Елица Георгиева.

„ Почетният диплом се присъжда на филм, който съставлява интимна структура за потапянето в предишното, с цел да можеш да се възстановиш в сегашното. “

НАГРАДАТА за НАЙ-ДОБЪР БЪЛГАРСКИ ИГРАЛЕН ФИЛМ бе избрана от жури от фестивалните селекционери Стефан Лаудин (директор, МФФ Варшава), Тина Лок (директор на МФФ „ Черни нощи “ в Талин) и Роберто Куето (програматор на фестивала в Сан Себастиан) и бе присъдена на кино лентата „ В СЪРЦЕТО НА МАШИНАТА “ (България) на режисьора Мартин Макариев.

Журито на ФИПРЕССИ в състав Майк Нафс (Нидерландия), Никола Фалчинела (Италия) и Ингеборг Братоева (България) присъди НАГРАДАТА НА ФИПРЕССИ на кино лентата „ ЧОВЕКЪТ, КОЙТО ТЪРСИ ВЯТЪРА “ (Румъния-България-Сърбия) на режисьора Михай Софронеа.

„ Заради артистично и майсторски осъществената рефлексия върху човешкото битие и поради деликатността, с която езикът на киното се употребява за откриване на хубостта на природата и на ежедневния живот. “

НАГРАДАТА НА ГИЛДИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ КИНОКРИТИЦИ за филм от Балканския конкурс се присъди на „ РИБЕНА КОСТ “ (България) на режисьора Драгомир Шолев.

НАГРАДАТА НА ПУБЛИКАТА за филм от Международния конкурс за първи и втори филм и Балканския конкурс се присъди на кино лентата „ СОНАТА “ (Полша) на режисьора Бартош Блашке.

МЛАДЕЖКОТО ЖУРИ на фестивала дефинира за най-хубав филм от Международния конкурс „ ЛЮБОВНА ПЕСЕН “ (САЩ) на режисьора Макс Уокър-Силвърман.

„ Често ни споделят „ Животът е пред вас “, като че ли е нещо единствено хубаво, а не и ужасно. Киното е това, което ни дава посока, храброст, убеденост да вървим напред. На екрана на 26-ото издание на София Филм Фест един филм ни даде спокойствието, че не е нужно да знаеш пътя или да имаш посоката, само че постоянно можеш да разчиташ, че ще се оправиш и ще намериш това, което търсиш. “

На 26-ото издание на София Филм Фест бе връчена НАГРАДАТА НА СОФИЯ на Столичната община за повсеместен принос към изкуството на киното на: Анжел Вагенщайн и Иглика Трифонова.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР