1739.52 на 100 хиляди души е двуседмичната заболеваемост от COVID-19

...
1739.52 на 100 хиляди души е двуседмичната заболеваемост от COVID-19
Коментари Харесай

COVID-19 у нас: Продължава спадът на двуседмичната заболеваемост

1739.52 на 100 хиляди души е двуседмичната заболеваемост от COVID-19 в страната.

Това излиза наяве от данните в Националния център по заразни и паразитни заболявания, представени от Darik News.

Към вчерашния ден заболеваемостта за 14 дни беше 1754.10. Двудневен спад се регистрира за първи път от началото на пика на петата вълна на пандемията у нас.

Все още обаче цяла България е в тъмночервената зона по този индикатор.

Картата на епидемиологичната конюнктура остава непроменена. Североизточният район се задържа в Етап 2 и се чака да остане в жълтия стадий в идващите пет дни. Останалите четири района в страната са в аления Етап 3 на тази карта.

Картата на епидемиологичната конюнктура разделя страната на пет района, като във всеки от тях се следи развиването на пандемията. Сред един от факторите са установяване на стадия, в който се намира даден район, е заетостта на интензивните кревати за заболели с COVID-19.

Според новия План за справяне с COVID-19 точно заетостта на интензивните и леглата за лекуване на пациенти с неусложнена форма на COVID-19 е измежду факторите за налагане на противоепидемични ограничения. Друг фактор, който здравните управляващи наблюдават, е натовареността на здравната система на седмична база и 14-дневната заболеваемост от COVID-19.

Четирите стадия, по които ще се ползват Коронавирус ограниченията са написани в Плана за справяне с COVID-19:

Първи стадий - Няма да се вкарват спомагателни ограничавания, само че ще бъде засилен контролът по съблюдаване на към този момент съществуващите противоепидемични ограничения – носене на маски, обезпечаване на физическа отдалеченост, зелен документ и тестване в учебно заведение. Предвижда се още разширение на обсега на обектите и дейностите, по отношение на които са въведени Коронавирус ограничения и надзор върху спазването им. Преустановяват се и учебните екскурзии.

Втори стадий - Предвижда се наблюдаване по отношение на спазването и периода на годност на документите за имунизация и на документите за преболедуване и при нужда, след експертно разискване, ще бъдат подхванати дейности за промени. В просветителната система ще се преустановят заниманията по ползи, като се изключи тези, в границите на целодневната организация на образованието, които се организират без разбъркване на възпитаници от разнообразни паралелки.

Трети стадий - Публичните обекти ще работят до 22:00 часа с до 50% от своя потенциал, дружно с условието за зелен документ. В учебните заведения ще бъде въведена ротация за класовете от V до XII клас, които ще редуват присъствено с онлайн образование през седмица, като тестването в клас ще продължи.

Четвърти стадий - Ще работят единствено магазините за хранителни артикули, дрогериите, аптеките, оптиките, зоомагазините, банките, пощите и куриерските компании, застрахователите, доставчиците на платежни услуги, офисите на телекомуникационните оператори. Училищата ще преминат към образование от разстояние в електронна среда, като се изключи учениците от първи до четвърти клас. Детските градини ще останат отворени.

От динамичните карти с настояща статистика излиза наяве, че броят на карантинираните по области пораства. Най-много са в София град - 441.61 хиляди души, следвана от Пловдив със 191.8 хиляди души, Бургас със 145.2 и Варна със 144.9 хиляди души.

Най-малко са карантинираните поради ковид във Видин, Смолян и Търговище, където под карантина са надлежно 26 хиляди, 29.3 хиляди и 30.9 хиляди души.
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР