Знаете ли, че рекордът за най-голяма прегръдка се държи от

...
Знаете ли, че рекордът за най-голяма прегръдка се държи от
Коментари Харесай

Защо е важно да се прегръщаме

Знаете ли, че върхът за най-голяма прегръдка се държи от скаутите в Португалия? През 2012 година в груповото гушкане се включват 17 500 души! И да не си помислите нещо – всичките са били облечени, написа obekti.bg, базирайки се на Gnezdoto ​​​​​​​.
А какъв брой мислите, че е траяла най-дългата прегръдка? Цели 24 часа и 33 минути! Постижението е на Рон О'Нийл и Тереза Кер от Канада. Двамата слагат своя връх през лятото на 2010 година За съпоставяне, всички ние приблизително прекарваме единствено час на месец в обятия.

И като си приказваме за дефицит на обятия, знаете ли, че в Сингапур и Дубай сходна демонстрация на непосредственост на обществени места е неразрешена? В Япония също не се приема добре – смята се за излишно нахлуване в персоналното пространство. В някои американски учебни заведения като Nicolas Junior High School във Фулъртън, Калифорния прегръдките сред възпитаници също са неразрешени! Подобни случаи има и в Австралия. Е, Щатите вършат опити да се притовопоставят на това криворазбрано високонравствo – от ден на ден хора годишно честват Националния ден на прегръдката (National Hugging Day), който от 1986 година насам. се организира на 21 януари. От 2008 година англичаните, въодушевени от концепцията, празнуват Националния ден на прегръдката за шефа (National Hug Your Boss Day), който се отбелязва през третия петък на август. В този подтекст, същински първенци в дисциплината „ прегърни ме “ са французите. Изследвания, извършени от Touch Research Institute към University of Miami Medical School, демонстрират, че французите се прегръщат три пъти повече от американците. Интересно къде ли сме ние?

Повече обятия за по-щастливи дни

Смята се, че британската дума за прегръдка, hug, идва от старонорвежката hugga, която значи „ да успокоя, да основа чувство за комфорт “. Ето че още на лексикално равнище се вижда резултатът на прегръдката върху тялото и душeвността ни. Невроикономистът Пол Зак, прочут още като „ Д-р Любов “, предлага най-малко 8 обятия дневно за по-щастлива и по-добра връзка. Изследвания, извършени от доктор Тифани Фийд, шеф на Touch Research Institute демонстрират, че нежното допиране понижава болката, укрепва имунната система при хора с артрит, фибромиалгия (болки в мускулите), мигрена и даже рак, оказва помощ за растежа на недоносените бебета, бори се с депресията...

И това е забавно: 9 основателни аргументи да пиете сок от нар всеки ден - четете тази и още потребни вести на zdrave.to

Окситоцин – „ хормонът на любовта


Научните проучвания през последните години отделят изключително внимание на прегръдките и въздействието им върху физическото и прочувственото здраве. Оказва се, че прегръдката подтиква хипофизната жлеза да синтезира окситоцин, прочут като „ хормона на любовта “. Как става това? Кожата ни е нашият максимален орган – към 2 кв.м., почти колкото размерите на двоен матрак. Когато някой ви допре, под мястото на допир се задействат спефични рецептори – ламеларни тела. Стимулирани посредством притискането, те изпращат сигнали до мозъка и задействат блуждаещия нерв. Наричат го по този начин, тъй като разклоненията му минават през цялото тяло и стигат до разнообразни органи, в това число сърцето (което изяснява връзката прегръдка – окситоцин – укротен сърдечен ритъм). Блуждаещият нерв подтиква хипофизата да създава „ хормона на любовта “, който въздейства върху лимбичната система в мозъка, отговаряща за държанието, страстите, паметта. Окситоцинът понижава раздразнението, успокоява напрежението, тушира напрежението, покачва качеството на съня, лекува главоболието. Бори се с депресията, страха и възприятието за самотност. Играе роля и при превъзмогването на зависимости, като понижава потребността от алкохол, дрога и сладки храни. Повлиява удобно възпалението и лекуването на рани. Стимулира производстото на ендорфин и серотонин („ хормоните на щастието “), допамин („ хормона на удоволствието “). Освен това понижава равнищата на кортизол („ хормон на напрежението “) - когато неговите стойности са нараснали, съществува заплаха от остеопороза, понижаване на мускулната тъкан, увеличение на мазнините, затруднена работа на паметта, мъчно асимилиране на глюкозата, увреждане на имунитета.

Да контролираме кръвното с... прегръдка

Д-р Карън Греуен, доцент в University of North Carolina, демонстрира, че при увеличени равнища на окситоцин се следят намалени равнища на кортизол в кръвта, успокоено кръвно налягане и усъвършенствано качество на съня. 20-секундна прегръдка, дружно с 10-минутно държане за ръце, понижава вредата от напрежението и спомага за контролиране на сърдечния темп.

Изследването на доктор Карън Греуен:
В проучването са включени 109 мъже и 74 дами. Разделени са на две групи – едната ще реализира „ топъл контакт “, а хората в другата ще са без контакт между тях. Условието за участниците в първата група е да си държат ръцете за 10 минути, в това време да гледат сантиментално видео, и да завършат с прегръдка за 20 секунди. Втората група би трябвало единствено да седи безмълвно 10 минути и 20 секунди. След този интервал всички участници приказват за нещо, което ги е стресирало или ядосало. Резултатите демонстрират, че сърдечният темп и при двете групи се усилва, само че разликата е фрапантна: при участниците в първата група нарастването е приблизително с 5 удара в минута, до момента в който при втората повишаването е двойно – приблизително с 10 удара в минута! Оказва се, че хората, осъществили „ топъл контакт “, психически са предпазени от въздействието на отрицателните страсти.

Прегръдкa против неприятно въодушевление

Преди време Патрик Вюйлеюмиер от University of Geneva организира проучване, с което потвърждава, че хората виждат и запомнят най-вече отрицателните изражения по лицето и рядко обръщат внимание на позитивните. Адам Гуастела, доцент към University of Sydney, обаче открива, че при нараснали равнища на окситоцин сме по-склонни да си спомняме и да разпознаваме щастливи лица. Очевидно, окситоцинът въздейства мощно върху метода, по който възприемаме света, и може да помогне за оправянето с депресията и за това да виждаме позитивните неща към нас, които другояче бихме неглижирали.

Прегръдка вместо шоколад

Всеизвестна е връзката сред шоколада и серотонина. Парченце шоколад покачва равнищата на хормона на щастието и ни кара да се усещаме успокоени и удовлетворени. Изследванията на Мат Хертенщайн, пробен психолог в DePauw University, Индиана, демонстрират, че същия резултат провокира и прегръдката – тя задейства характерна зона в мозъка - орбиталният префронтален кортекс, намиращ се тъкмо над очите. Тази зона се „ отключва “ при сладки усети и приятни аромати. Ето за какво Хертенщайн съпоставя резултата от приятелското допиране с това на шоколада.

Прегърни детето в мен

„ Докосването е първият език, който научаваме “, споделя Дейвид Келтнър, професор по логика на психиката в Калифорнийския университет, Бъркли, и си остава „ най-богатото средство за изложение на страстите “. В детството докосванията и прегръдките на нашите близки ни карат да се усещаме обичани и специфични. Тази връзка сред докосването, изпълнено с позитивна сила, и възприятието за личната ни значителност остава в нас и като възрастни. Ето за какво прегръдките са свързани със способността ни да обичаме себе си. Не е инцидентно, че при деца, които не са прегръщани, се следи закъснение при ходенето, говоренето и четенето.

И още малко забавни обстоятелства:

Не му се сърди!
Тестостеронът задържа производството на окситоцин, което, от своя страна, изяснява за какво множеството мъже са по-сдържани в ласките и деянията на обвързаност.

И това е бизнес...
75% от америкаците декларират, че имат потребност да бъдат прегръщани повече. В резултат, в Щатите се появиха центрове за терапия с обятия, където може да платите да ви погушкат в обедната отмора. Само против 60 $ на час.

Безплатни обятия
На другия полюс е акцията Free Hugs, стартирана през 2004 година от Хуан Ман в Австралия. Идеята на Хуан добива мощен публичен отзив през 2006 година откакто в YouTube се завърта музикален клип, представящ придвижването. Видеото бързо набира известност. Гледанията му надвишават 76 000 000. Free Hugs намира отзив по целия свят – в Съединени американски щати, Китай, Сингапур, Тайван, Англия, Италия, Белгия, Гърция и даже България! През 2007 година певицата Весела Бонева (Vessy) записва песента Touch, написана от Орлин Дочев, като част от международната акция за безвъзмездни обятия.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР