Всъщност не. Глупостта, оказва се, е универсално явление. Всички я търпим

...
Всъщност не.
Глупостта, оказва се, е универсално явление. Всички я търпим
Коментари Харесай

ВЪЗМОЖЕН ЛИ Е СВЯТ БЕЗ ГЛУПАЦИ?

Всъщност не.

Глупостта, става известно, е универсално събитие. Всички я поносим в ежедневния си живот.

Срещаме високопоставени простаци, невежи идиоти, недодялани простаци, достоверни тъпаци, войнствени загубеняци, самонадеяни малоумници, образовани имбецили… Няма граници за човешката нелепост.

Нещо повече: всички ние в един или различен случай сме постъпвали неуместно. Можем обаче да се опитаме да дефинираме човешката нелепост. Може би в случай че разберем нейната природа, по-успешно ще се преборим с нея. Именно такава е задачата на актуалната книга.

Психолози, философи, социолози и писатели ни показват своето виждане за човешката нелепост. Автори като Даниъл Канеман , Антонио Дамазио , Борис Сирюлник , Дан Ариели , Хауърд Гарднър и доста други ще се опитат да отговорят на всички въпроси за простаците: Кои са те?

Какво става в главите им?

Не сме ли всички глупави по един или различен метод?

Може ли интелигентният човек също да се окаже тъп или да повярва в глупости?

„ Психология на нелепостта “ предлага една аутопсия на нелепостта във всичките ѝ форми. Дори да не успее да ни избави от непознатото безумство, може пък да ни избави от личната ни нелепост.

Така в света ще има един простак по-малко.

Непоносимата тежест на живота

Всеки е виждал нелепости, чувал е, чел е всеки ден, без изключение. И в това време всеки ги прави, мисли и изрича.

Всички в един или в различен случай сме се държали като простаци, изтърсвали сме по някоя дивотия, без от това да е имало кой знае какви последствия.

Важното е да го осъзнаеш и да съжалиш, че си го направил, тъй като да се бърка е човешко, а приетата неточност е на половина извинена. Винаги си простак съгласно някого, само че рядко съгласно самия себе си…

Освен за тихото всекидневно бръмчене на нелепостта, за жал би трябвало да държим сметка и за мощния плач на спортните простаци, на високопоставените простаци, на величията.

В тези простаци, с които се сблъскваме в работата или в фамилията, няма нищо смешно и занимателно. Те ни ужасяват и ни тормозят с упоритата си, мръсна нецензурност и с наглата си надменност.

Те постоянно оцеляват, драговолно подписват и с един размах на перото зачертават мнението ни, нашите усеща, достолепието ни.

Омърсяват самочувствието ни и слагат на тестване вярата ни в каквато и да е правдивост в този долен свят. В тях – даже и при доста доброжелателство – отхвърляме да забележим свои близки.

Глупостта е неспазено заричане, заричане за просветеност и доверие, предадено от простака – изменник на човешкия жанр.

Глупакът е тъп, той е „ животно “!

Би ни се желало да го обичаме, да стане наш другар, само че простакът не е на нужната висота – тоест на нашата. Той страда от болест, за която няма лек.

И тъй като отхвърля да се лекува, уверен, че е единственият едноок в свят от слепци, трагикомедията е цялостна.

Няма нищо учудващо, че зомбито притегля със своето сходство на живот, с интелектуалното си безличие и с главния си заповеден блян да принизи живите, героите, положителните хора до своето състояние.

В последна сметка простакът желае и вас също да лиши от разум: загубеняците няма да ви пропуснат.

Върхът при простака е, че от време на време той е образован, във всеки случай е просветен: той би изгорил много книги дружно с създателите им в името на друга книга, на някаква идеология или на това, което са му втълпили велики учители (тъпаци или не) – дотам има умеенето да трансформира своята читателска мрежа в решетка на клетка.

Съмнението подлудява, увереността затъпява

Истинският, съвършеният тъпанар ви осъжда без предизвестие, незабавно, без облекчаващи виновността условия, единствено въз основа на вярата в привидностите, която – от горната страна на всичкото – едвам провижда през капаците на очите си.

Умее да се покаже старателен, с цел да притегли себеподобните си, да провежда линчуване в името на добродетелта, приличието, уважението.

Глупакът преследва единствено в случай че е в глутница, а мисленето му е стадно. „ Множественото число не коства нищо на индивида и щом има повече от четирима, става тайфа от простаци “, пееше Жорж Брасенс.

А също и: „ Слава на оня, който, като няма свят и заветен блян, / най-малко не досажда на съседите си. “ Уви! Колкото до съседите, те не всеки път се лишават от удоволствието да досаждат!

Понеже не е удовлетворен, че ви е направил нещастни, досадният дръвник ще е удовлетворен от себе си. Непоклатим. Имунизиран срещу съмнението. Убеден в цялостното си право.

Щастливият малоумник ще ви направи на части, без да си счупи главата. Глупакът счита личните си убеждения за истини, издълбани в мрамор, в случай че всяко знание се построява върху пясък.

Съмнението подлудява, увереността затъпява – би трябвало да избереш своя лагер. Простакът знае всичко по-добре от вас, в това число какво би трябвало да мислите, да чувствате, какво да вършиме с десетте си пръста, по какъв начин би трябвало да гласувате.

Той ви познава по-добре от самия вас и знае кое е положително за вас.

Ако не сте склонен, ще ви презре, ще ви наскърбява, ще ви нарани в дословен или метафоричен смисъл – за ваше положително.

И в случай че може да си разреши безнаказано да рискува в името на един по-висш блян, може би ще посегне и на този отпадък, какъвто е за него вашият живот.

Горчива истина – законната защита е клопка.

Опитайте се да вразумите простака, да го измененията – изгубени сте! Защото в случай че смятате, че е ваш дълг да го поправите, то тогава и вие също претендирате, че знаете по какъв начин би трябвало да мисли той, по какъв начин би трябвало да се държи… явно като вас. И не щеш ли и вие сте станали простаци. 

Излишно е да прибавям, че в случай че в действителност се смятате за по-интелигентен и по-открояващ се от междинното равнище, съдбоносната диагноза не е надалеч: може би сте здрав притежател на нелепостта, която още не е познала себе си…

Изправени пред големия материал и цялостния неуспех, да твърдим, че можем да изучим нелепостта с тази книга, би било просто още една нелепост. Несъмнено би трябвало да сме безусловно самонадеяни, симпатично наивни или съвършени тъпаци, с цел да се оправим с сходна тематика.

Аз го знам прелестно и въпреки всичко, нужно е един смел дръвник да стартира. С малко шанс начинанието ще се окаже просто смехотворно. А смехотворното не убива. За разлика от нелепостта – тя убива! И ще ни надживее. Всъщност всички ни ще погребе.

Само нека не се спусне с нас и в гроба…

Последно конкретизиране: тези разсъждения за простаците важат и за глупачките. Дамите да се успокоят!

Уви, няма единият пол да го отнася поради другия…

И по този начин, декларирам, о, простаци от всички типове и всевъзможни глупачки, вятърничави тъпанари, сбирщина тъпунгерки, готини смотаняци, тъжни пуйки, мръсни простаци, цялостни простакеси, гадни отрепки, кратуни и лейки, простакендели и тъпачки, малоумници и безмозъчници, гъски, тикви, дришльовци, лапнишарани, лайномети, бунаци, балъци и балъчки, наивници, чукундури, ръбове, чайници, кифли, гъски, патки, кокошки, тъпи крави, овци, рендета, пристигна вашият час: тази книга приказва единствено за вас.

Но вие няма да се познаете в нея…

Ваш лоялен простак

Жан-Франсоа Мармион

  Психология на нелепостта “: https://iztok-zapad.eu/psihologia-na-glupostta

Източник: chetilishte.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР