Върховният административен съд отмени прекратителното определение за видео наблюдението на

...
Върховният административен съд отмени прекратителното определение за видео наблюдението на
Коментари Харесай

ВАС върна делото за видео наблюдението на вота за ново разглеждане |

Върховният административен съд анулира прекратителното определение за видео наблюдението на изборите на Административен съд София – град (АССГ) заради нарушавания на съдопроизводствените правила и върна делото за ново разглеждане от различен правосъден състав същия съд.

Административното дело пред Върховен административен съд беше формирано по частна тъжба на Демократична България против определение на АССГ от 15 февруари 2021 година С него съдът е оставил без разглеждане жалбата против взаимни Указания по отношение на обработването и отбраната на персоналните данни, признати на съображение член 57, алинея 1, т. 49 от Изборния кодекс (ИК), от Комисията за отбрана на персоналните данни и ЦИК.

Върховните магистрати одобряват, че напътствията на ЦИК имат темперамент на административен акт, който предстои на правосъден надзор, тъй като визира админа на персонални данни и законосъобразността на обработката на персоналните данни. В случая обжалваемостта на административния акт и съществуването на юридически интерес от оборване се обосновава с събитието, че напътствията са признати от овластени държавни органи в осъществяване на техните законови пълномощия. Те целят да породят промени в непозната правна сфера и във връзка с участниците в изборния развой.

В този смисъл са и изложените претекстове в Решение №14/2014 година на Конституционния съд (КС) по к. д. №12/2014 година Според решението съществуването на юридически интерес, свързан от директно засягане на правата и законните ползи на жителите и юридическите лица, е належащо и задоволително съображение за пораждане на обвързване за страната да обезпечи съответна правосъдна отбрана.

С оглед и на цитираната процедура на Конституционния съд един административен акт, който визира права и законни ползи на получатела, не предстои на правосъден надзор единствено тогава, когато законодателят категорично е показал това в закон, какъвто не е съответният случай.

Поради това способният първоинстанционен административен съд би трябвало да се произнесе всъщност и да направи съответна преценка дали даденото пояснение от ЦИК е съобразено със закона, споделят от Върховен административен съд.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР