Цинкът е много важен за здравето, тъй като участва в

...
Цинкът е много важен за здравето, тъй като участва в
Коментари Харесай

6 признака издават смъртоносната липса на цинк

Цинкът е доста значим за здравето, защото взе участие в ремонта на ДНК и усилва интензивността на ензимите. Недостиг на цинк има при алкохолизъм, свирепи диети за намаляване, хронични бъбречни заболявания и след приложимост на някои медикаменти. Ако продължи дълго, той може да е гибелен. В човешкото тяло има 2-3 г (2000-3000 мг) цинк. Той е складиран най-вече в очите, мозъка и надбъбречните жлези. И тъй като го няма в кръвта, дефицитът му в организма не може да се откри с кръвен тест.

Ето по какво се познава дали ви липсва цинк:

1. Косопад
Ранното олисяване е първи симптом за недостиг на цинк. Познава се и по мощно изтънелите косми.

2. Диария
Без цинк храносмилането е неприятно и се стига до хронична диария. Тя обаче може да се дължи на най-различни аргументи. Поради това би трябвало да се следи дали съответствува с някои от другите изброени тук признаци.

3. Сексуална отпадналост
Цинкът обезпечава положително кръвообращение, тъй че при дефицит мъжът е полово нефелен.

4. Незарастващи рани
Цинкът има значима роля в имунната система. Ако непрекъснато се борите с инфекции и забележите, че дребни рани от порязване, убождане и ожулване дълго не зарастват, може би не ви доближава цинк.

5. Загуба на апетит и на тегло
При дефицит на цинк човек губи интерес към храната, а също така бързо слабее.

6. Разсеяност
Цинкът държи индивида нащрек. Ако не доближава, той е доста заплеснат и изпада в хиперактивност.

За благополучие има десетки храни, от които може да се набави цинк. Сред тях са стриди, сьомга, агнешко, пилешко и телешко месо, тиквени семки, бадеми, кашу, семки от любеница, кисело мляко и какао на прахуляк или черен шоколад. За да усвоите цинка от тях обаче, са ви нужни и витамините А и В6, както и витамин Д, който се синтезира единствено в случай че ви пече слънце.

Източник: diana.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР