Петнадесети октомври е Световният ден за миене на ръцете. Не,

...
Петнадесети октомври е Световният ден за миене на ръцете. Не,
Коментари Харесай

Кои са най-големите мърльовци в Европа?

Петнадесети октомври е Световният ден за миене на ръцете. Не, че би трябвало да чакате дотогава. Немитите ръце популяризират заболявания, постоянно даже смъртоносни заболявания. Оказва се, че това не е общоизвестен факт.

Измиването на ръце със сапун понижава детската смъртност, породена от пневмония (и други респираторни заболявания) с до 25% и от диария (и други чревни заболявания) с до 50%. Всяка година 3,5 милиона деца под петгодишна възраст умират от тези заболявания. С други думи, подобряването на хигиената на ръцете е най-лесният, най-евтиният и най-ефективният метод за понижаване на смъртността на дребните деца, написа BigThink.

Измийте ръцете си преди хранене и откакто сте били в тоалетната. Това е елементарното обръщение на Световния ден за миене на ръцете, който бе празнуван за пръв път през 2008 година Призивът е ориентиран основно към разрастващите се страни като Етиопия, Нигерия, Индия и Филипините, където главната хигиена (или неналичието й) е по-критичен фактор при определянето на това дали децата оцеляват, в сравнение с в развития свят. Подобряването на хигиената на ръцете изисква повишение на осведомеността, използване на напън и смяна в културата.

Но освен развиващият се свят се нуждае от по-чисти ръце. Както демонстрира тази карта, някои страни в Европа също имат проблем с (не)измиването на ръцете. Картата демонстрира резултата от анкета на Gallup от 2015 година Въпросът е: "Автоматично ли измивате ръцете си със сапун и вода, откакто отидете в тоалетната? "



Най-чистите респонденти са босненците (96%), следвани от турците (94%). Тези високи резултати безспорно могат да се отнасят до "абдест ", ислямската процедура за измиване на ръцете (и устата, ноздрите, ръцете, главата и краката) като средство за ритуално филтриране, да вземем за пример преди молитва.

Другите балкански нации са измежду най-хигиеничните в Европа, само че много по-малко от босненците и турците: косовците (главно мюсюлмани) са 85%, толкоз са и гърците, следвани от румънци (84%), сърби (83% и македонците (82%). Единствените други европейски жители с такива резултати са португалците (85%).

Следващите страни са с към 10% по-малко хора, които си мият ръцете след тоалетна. Исландия, Швеция и Германия водят листата (78%), по-късно идват Финландия (76%), Англия (75%), Ирландия (74%) и Швейцария (73%).

България (72%) е релативно мръсно място на другояче чистите Балкани.

Чешката република (71%) е по-малко привличаща вниманието, заобиколена от Централна Европа. Украйна със 71% наподобява безупречна спрямо релативно мръсните руснаци.

Полша има резултат 68% миещи си ръцете, следвана от Естония (65%) и тяхната леко по-мръсна съседка Русия (63%). След тях са Франция (62%), Испания (61%) и Белгия (60%).

Австрия (65%), заобиколена от по-чисти съседи от съвсем всички страни, може да се съпостави с южната си съседка Италия (57%).

Но кой е най-мръсният от всички? Изненада! Това е Холандия. Те като цяло се възползват от репутацията на ред и непорочност, само че както се оказва, това значително не е справедливо. Както демонстрира това изследване, половината от всички нидерландци не си мият ръцете със сапун, когато се връщат от тоалетната.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР