Моето категорично становище е да не се спират плановите операции

...
Моето категорично становище е да не се спират плановите операции
Коментари Харесай

Кацаров: При нова вълна на пандемията плановите операции не трябва да спират |

Моето изрично мнение е да не се стопират плановите интервенции при нова вълна на коронавирусната зараза. Това съобщи министърът на опазването на здравето доктор Стойчо Кацаров по време на срещата си с управленията на асоциациите на лечебните заведения.

На срещата бяха разисквани ограниченията, които трябва да се предприемат при нова вълна на COVID-19 в страната. 

Директорите на лечебни заведения получиха информация за наличностите на лекарства, употребявани при лекуването на пациенти със SARS-CoV-2 и за подхванатите дейности за обезпечаване на спомагателни количества лекарствени артикули.

На срещата бяха конкретизирани техническите детайлности и проблеми, които биха зародили по време на новата вълна от COVID-19, като оперативна автономия в преобразуването на леглата за лекуване на пациенти с коронавирусна зараза, основаването на програмен продукт за наличните свободни кревати, обезпеченост с лекарства и консумативи.

Кацаров уточни, че се водят диалози за увеличение на цената на клиничната пътека за лекуване на COVID-19, както и че Министерството на здравеопазването предлага пакет за диагностика и лекуване на пациенти с коронавирус в амбулаторни условия.

За да бъде облекчена работата на лечебните заведения и към тях да се насочват единствено пациенти, които би трябвало да бъдат лекувани в болнични условия, центровете за незабавна здравна помощ ще получат критерии, на база на които да преценят дали пациентът има потребност от хоспитализация или може да се лекува в извънболничната помощ.

По-късно на брифинг пред здравното министерство зам.-министър доктор Димитър Петров заяви, че следва да бъдат оповестени и нови процедури за доставка на ремдесивир, както и за някои стратегически лекарства, които всекидневно остават дефицитни – това са нискомолекулни хепарини, дексаметазон и няколко типа антибиотици.

„ Идеята е да се основат ресурси в шест лечебни заведения, от които да се разпределят в останалите, като запасите ще са в границите на шестмесечното ползване. Тези лекарства ще бъдат добавени и в позитивния лекарствен лист, с цел да може да се изписват гратис на пациенти с Коронавирус. Разчитаме, че това ще ускори интереса на лекарите да правят тази активност, а въпреки това – поемайки всички тези проучвания, ще стимулира по-леко болните да се лекуват у дома “, сподели доктор Петров.

Той акцентира, че заплащането им е включено в актуализацията на бюджета. В нея са включени спомагателните средства за ремдесивир, както и за моноклонални антитела, които се чакат октомври-ноември месец.

" С наличния бюджет е гарантиран ремесивирът в границите на контракта от октомври предходната година, само че той няма да стигне и би трябвало да поръчаме в допълнение количество. Това ще стане с едно в допълнение разпореждане на Министерски съвет, което ще бъде признато на следващия ден, отвън актуализацията. Около 15 000 флакона. Те ще стигнат най-малко до края на септември “, добави той.

По думите му има прочут проблем с нискомолекулни хепарини, който е продължителен и от Министерство на здравеопазването се надяват да привлекат  нови снабдители, които да доставят с изключение на за министерството и за свободния пазар.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР