Комисията за енергийно и водно регулиране проведе обществено обсъждане на

...
Комисията за енергийно и водно регулиране проведе обществено обсъждане на
Коментари Харесай

КЕВР подготвя нормативната база за старта на интерконектора с Гърция

Комисията за енергийно и водно контролиране организира публично разискване на изменение на Мрежовия кодекс и неговите приложения на плановата компания „ Ай Си Джи Би “ АД за междусистемния газопровод „ Гърция – България “ ( IGB). За присъединяване в разискването регулаторът предложения заинтригувани лица – енергийни сдружения, бъдещи ползватели на газопровода IGB, браншови организации, асоциации и други, показаха от КЕВР. 

Промените в Мрежовия кодекс (МК) и неговите приложения са импортирани за утвърждение от плановата компания „ Ай Си Джи Би “ АД с ц ел адаптиране на пакета от документи с настоящите търговски и пазарни практики. Измененията са в отговор на направените рекомендации в признатото на 27 февруари 2020 година Съвместно решение на КЕВР и РАЕ за одобрение на Мрежови кодекс за IGB и неговите приложения, в това число Т арифен кодекс на IGB и Споразумение за транспорт на газ . В решението си двата национални регулаторни органа смятат, че „ Ай Си Джи Би “ АД следва да преразгледа и опрости процедурата за запазване на потенциал.

В предлаганите промени на МК се прибавят дефиниции и си уточняват текстове за основаване на подробни и налични за всички ползватели правила и условия на работа в процеса на регистрация и запазване на потенциал. Други значими промени обгръщат въвеждане на контракт за прилагане на виртуална комерсиална точка (ВТТ) и на процедурата „ Смяна на доставчика на природен газ ”. Промени настъпват в методологията „ транспортирай или плащай “ („ Ship or рау ”), както и в процесите, свързани с „ Прекратяване “ и „ Кредитна поддръжка за ползвател на мрежата “. Въвежда се най-малък кредитен предел за заявяване на потенциал, както и такса за превишаване на потенциала за ползвателите на мрежата да усъвършенстват поръчките си. Проектната компания „ Ай Си Джи Би “ АД ще може да организира търгове за артикули за потенциал на разнообразни платформи: за точката на междусистемно свързване на „ Ай Си Джи Би “ АД с DESFA и Трансадриатически газопровод (TAP)в Комотини - през PRISMA ; за точката на междусистемно свързване сред „ Ай Си Джи Би “ АД и „ Булгартрансгаз “ ЕАД в Стара Загора - през RBP.

Във връзка с променената методология „ транспортирай или плащай “ („ Ship or рау ”) са направени промени в Тарифния кодекс на IGB. Предвидени са нови приложения към МК - Споразумение за транспорт на газ за неосвободени ползватели на IGB, в допълнение съглашение към настоящите съглашения за транспорт на газ, както и Договор за прилагане на ВТТ, показаха от КЕВР.

В публичното разискване се включиха представители на „ Булгартрансгаз “ ЕАД, „ Булгаргаз “ ЕАД, плановата компания „ Ай Си джи Би “ и „ Микс Газ груп “. Според „ Булгартрансгаз “ ЕАД отчетът на работната група не включва разбор на цялостното отражение на новия интерконектор IGB върху пазара на природен газ у нас, достъпа на потребителите до разнообразни източници, както и въздействието му върху техническата употреба и по-специално - обезпечаване на нужното входно налягане в точката на вход към българската газопреносна система. От „ Булгаргаз “ ЕАД показаха само, че плануваното в МК подписване на спомагателни съглашения с комерсиалните участници не е наложителна мярка, защото всяко изменение на кодекса е неразделна част от към този момент подписаните контракти.

„ С идното приемане на измененията в МК на ICGB Комисията ще обезпечи всички регулаторни предпоставки за старта от 1 октомври т.г. на комерсиалната употреба на газовия интерконектор „ България-Гърция “, съобщи ръководителят на КЕВР доц.Иван Иванов на публичното разискване. Според него в подтекста на новите провокации ICGB е основен стратегически фактор за сигурността на газовите доставки освен за България, само че и за Югоизточна Европа, защото основава действителна диверсификация на източниците и маршрутите на природен газ.

Интерконекторът с обща дължина 182 км. е нов маршрут за импорт на газ в България , който оказва помощ непосредствено за сигурността на доставките и реализиране на конкурентни цени. Той свързва газопреносните системи на България и Гърция, в това число газопровода TAP, и има значима роля за гарантиране на енергийната самостоятелност на страната. В подтекста на новите провокации планът има стратегическа роля за сигурността на газовите доставки освен за България, само че и за Югоизточна Европа. С него се реализира сливане на пазарите на природен газ на страните от района. Проектът подсигурява свободния достъп на търговски сдружения от разнообразни страни и по този метод българския пазар се отваря за газови доставки от целия свят.

П роектният потенциал на IGB за транспорт на 3 милиарда куб.м. естествен га з дава благоприятни условия за доставки от Южния газов кулоар и от пазарите на полутечен природен газ от разнообразни точки на света. В взаимозависимост от пазарния интерес към потребление на по-голям потенциал и опциите на прилежащите газопреносни системи потенциалът на газопровода е планиран да се усили до 5 млрд.м3/год. посредством в допълнение създаване на компресорна станция.

В 14-дневен период участниците в разискването могат да внесат писмени мнения о тносно препоръчаните промени за изменение на Мрежовия кодекс и неговите приложения  на плановата компания „ Ай Си Джи Би “ АД за междусистемния газопровод „ Гърция – България “ (IGB). Окончателното решение на КЕВР ще бъде признато на 30 септември 2022 година

Общественото разискване беше излъчено онлайн на интернет страницата на Комисията.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР