Климатичната конференция на ООН, която се проведе в Дубай, успя

...
Климатичната конференция на ООН, която се проведе в Дубай, успя
Коментари Харесай

Юлиан Попов: Справедливата трансформация на въглища, петрол и природен газ означава отказ от тях

Климатичната конференция на Организация на обединените нации, която се организира в Дубай, съумя да събере подписите под обща декларация на 196 страни. Всички те се съгласиха на „ обективна промяна “ на въглищата, петрола и природния газ . Впечатление направи, че от декларацията отсъстваше думата преход, за сметка точно на израза „ обективна промяна “. Какво значат решенията на процедура описа в " Говори в този момент " министърът на околната среда и водите – Юлиан Попов.

" Това на процедура значи отвод. От дълги години на конференцията се води спор дали да се запише отвод или понижаване на нефт, газ и въглища. Най-сетне се стигна до това единодушие. В това решение се признава, че светът би трябвало да върви към отвод, към излизане от фосилните горива. Това е огромно достижение, тъй като е световен консенсус ", сподели Юлиан Попов.

На въпроса дали България ще заплаща или ще ни заплащат за тази промяна министърът на околната среда и водите отговори по този начин:

" България е, малко хора го знаят това, само че е може би водещата страна в Европейския съюз в построяването на слънчеви централи отвън границите на личната си страна. Ние ги построяваме, финансираме и оперираме в доста страни по света ".

Според него страната ни доста е закъсняла с планирането и реализацията на обстоятелството, че светът се консолидира към световното излизане от фосилните горива.

" Формално датата за излизане от въглищата за България е 2038 година, само че мен в случай че ме питате персонално, след 2030 година в България е безусловно неприемливо да се изгарят въглища ".

Вижте целия диалог във видеото




Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР