Хърватия се класира за четвъртфиналите на Световното след победа над

...

Хърватия сломи Япония след дузпи

Хърватия се класира за четвъртфиналите на Световното след победа над Япония с осъществяване на дузпи. В постоянното време и продълженията дуелът приключи 1:1, а при дузпите хърватите завоюваха с 3:1, откакто вратарят Доминик Ливакович избави три от ударите на японците. На стадиона беше и обилната хърватка Ивана Кнол, която нашумя на Мондиала с дълбокото си деколте.

За място в топ 4 финалистът от предходното Световно чака спечелилия от срещата Бразилия - Република Корея. Двата отбора излизат по-късно довечера.

Японците пробваха преса в началните минути и затрудниха оптимално хърватите в изнасянето на топката. В 3-ата минута Шого Танигучи засече с глава центриране от дясно, само че стреля настрана от вратата.
Постепенно хърватите овладяха средата на терена и имаха своите шансове, само че на два пъти Бруно Петкович и Андрей Крамарич не съумяха да нанесат прецизен завършващ удар.
В 43-а минута Япония поведе след безредие в наказателното поле. Хърватски бранител не съумя да почисти добре, а капитанът Мая Йошида откри Даизен Маеда, който без закъснение прати топката в мрежата - 1:0 за японците.

Хърватия възвърне равенството 10 минути след почивката. Деян Ловрен центрира от дясно и Иван Перишич с майсторски удар с глава прати топката в долния ляв ъгъл на вратата за 1:1. Това е шести гол за Перишич при трите му участия на международни шампионати, с което се изравни с хърватската легенда Давор Шукер.
В 63-ата минута Лука Модрич стреля мощно от 22-а метра, само че Гонда прояви инстикт и мазета в корнер. Перишич можеше да означи втори гол за своя отбор в 77-а минута, само че след негов шут бранител на Япония съумя да отклони топката в корнер.
До края на постоянното време и двата тима избраха да не рискуват и търпеливо изчакаха продълженията.

Предпазливите дейности продължиха и в спомагателните 30 минути, като Япония имаше една обстановка след самостоятелен пробив на резервата Минамино, който стреля от границата на наказателното поле, само че вратарят Ливакович отрази.
В самия завършек на продълженията влезлият на мястото на Лука Модрич - Ловро Майер, получи късмет за удар, от дъгата, само че не уцели вратата и дуелът бе решен след осъществяване на дузпи.

Там в воин за хърватите се трансформира вратарят Доминик Ливакович, който избави три дузпи на Минамино, Митома и Йошида. За хърватите пропуск направи единствено Ливая, а точни от бялата точка бяха Влашич, Брозович и Пашалич.

Япония - Хърватия 2:4 (1:3 при осъществяването на дузпи, 1:1 (1:0) в постоянното време и продълженията)
голмайстори: 1:0 Даизен Маеда 43, 1:1 Иван Перишич 55