Действащите процедури и законът за МВР предвиждат този начин за

...
Действащите процедури и законът за МВР предвиждат този начин за
Коментари Харесай

Доц. Милен Иванов: При използване на стоп патрони от 5 метра вероятността за летален резултат е много голяма

„ Действащите процедури и законът за Министерство на вътрешните работи плануват този метод за полицейско предизвестие - предупредителните изстрели да са в безвредна посока. Няма нещо изключително, че служителят на реда е стрелял във въздуха. Най-вероятно след това е стрелял по причинителя “.

Това сподели в предаването „ Тази заран “ доцент Милен Иванов, някогашен зам.-ректор на Академията на Министерство на вътрешните работи.

На 18 септември в полицията е получен сигнал, че в региона на столичен хотел трима непознати са нападнали две девойки. На място са изпратени полицейски екипи. При преследването са създадени предупредителни изстрели в безвредна посока, само че бегълците не спрели. При създаден още един изстрел е ранен един от тях - 18-годишен. Незабавно е откаран в болница, само че по-късно е умрял.

„ Полицейските чиновници не употребяват оръжия единствено при непосредствена опасност за тях. Законът споделя две неща - член 12 е за неизбежната защита, която се простира и за трети лица. Полицаят е задължен да употребява оръжие, когато са застрашени трети лица. Втората догадка е, че не е публично рисково нанасянето на вреди на разположение, в случай че то е направило закононарушение “, уточни той.

„ Абсолютната нужда е институт, който планува потреблението на животозастрашаваща мощ от страна на служители на реда при избрани обстановки – причинителят е направил закононарушение, обвързвано с принуждение и се пробва да се укрие или укривайки се, основава заплаха да извърши друго закононарушение с принуждение “, изясни Иванов.

„ Провеждани са заградителни мероприятия за търсене на причинителите на обир. Това е обир с повече от едно лице. Тежко закононарушение с до 15 години затвор “, изясни някогашният зам.-ректор на Академията на Министерство на вътрешните работи.

„ При задържане на разположение служителят на реда е задължен да заяви ясно, че е служител на реда, че има пълномощия, след което да отдаде полицейско предизвестие. Ако лицето на извърши разпорежданията, служителят на реда може да даде сигнален изстрел във въздуха и в случай че реши, да употребява оръжието към този, който не извършва разпорежданията “, добави доцент Милен Иванов.

„ Полицаите носят револвер, а пълнителят е зареден със стоп патрони. Те са рискови до 11 метра. По директива се лимитира потреблението на стоп патрони до 11 метра. Полицаите имат нелетално средство, само че то е рисково отблизо разстояние. На разстояние от 5 метра даже и да употребявате стоп патрон, вероятността да настъпи летален резултат е доста огромна “, сподели още той.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР