Българската страна се въздържа от незабавна реакция, тъй като не

...
Българската страна се въздържа от незабавна реакция, тъй като не
Коментари Харесай

МВнР: Неуспехът на антибългарската кампания показа, че тя не среща подкрепата на македонските граждани |

Българската страна се въздържа от незабавна реакция, защото не желаеше да бъде въвлечена в предизборната дискусия в Република Северна Македония. Тази поредна позиция на невмешателство в политическите процеси в прилежащата ни страна не значи, че одобряваме продължаващите дискриминация и диалект на ненавист към жителите на Северна Македония, които по някакъв метод са свързани с България и българския народ.

Това се споделя в позиция на българското външно министерство във връзка злоупотребата с тематиката за българското поданство в изборите в Северна Македония.

Събитията от миналата седмица и нападателната изразителност, употребена в предизборната акция за кмет на град Скопие, са следващ индикативен образец за налаганата в страната атмосфера на назадничавост и недоброжелателност към нейни жители с българско съзнание и към Република България .

Категорично недопустимо е потреблението на диалект на ненавист като инструмент на вътрешнополитическо опълчване. Подобно държание и способи подтикват прояви на дискриминация и назадничавост. Те съставляват непосредствено отричане на главните европейски полезности и опонират на всички демократични правила. Допринасят за основаването на неподходяща среда за жителите на Северна Македония с българско съзнание и към всеки, който желае да развива другарски връзки с България, споделят още от Министерство на външните работи.

Неуспехът на тази антибългарска акция на отминалите избори демонстрира, че тя не среща поддръжката на жителите на Република Северна Македония. Очакваме това да бъде спомагателен тласък за представителите на всички политически партии в бъдеще да се въздържат от потреблението на така наречен българска карта в подтекста на политическото и публично опълчване, допълват от Външно.

И напомнят, че според член 11, алинея 6 от Договора за другарство, добросъседство и съдействие сред Република България и Република Северна Македония двете страни следва да подхващат „ ефикасни ограничения за попречване на недобронамерена агитация от страна на институции и организации и ще обезкуражават действия на частни субекти, ориентирани към подстрекаване към принуждение, ненавист или други сходни дейности, които биха навредили на техните връзки ". Стриктното, добросъвестно и изцяло използване на интернационално поетите правно-обвързващи задължения е от основно значение и остава причина за прогрес в присъединението към Европейски Съюз, заключават от Министерство на външните работи.

Република България ще следи с изключително внимание всички процеси, свързани със основаването на нужните условия за свободна самоидентификация и съблюдаване на правата на жителите с българско съзнание в Република Северна Македония и ще продължи да поставя всички нужни старания за тяхна отбрана, в сходство с интернационалното право, се споделя още в позицията.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР