България чака становище от страните от групата на Еврозоната, за

...
България чака становище от страните от групата на Еврозоната, за
Коментари Харесай

Горанов: България ще се нуждае от още поне шест месеца за Банковия съюз

България чака мнение от страните от групата на Еврозоната, с цел да подаде документи за чакалнята й. България ще се нуждае от още най-малко шест месеца, с цел да подгови участието си в Банковия съюз, което може в допълнение да забави кандидатстването й за приемане на еврото. Това разгласи финансовият министър Владислав Горанов по време на чуване в икономическата комисия на Европейския парламент.

Очаква се по-късно през днешния ден финансовите министри от групата на Еврозоната да обсъдят полученото искане от страна на България. По време на доклада си в икономическата комисия, Владислав Горанов разгласи постигнатите резултати във финансовата сфера по време на българското европредседателство.

"Аз изрично имам вяра, че по-силна еврозона значи по-силна европа, България в съотвествие с контракта е длъжна рано или късно да се причисли. Друг е въпросът, че липсват задоволително ясни правила и процедури за определяне на близкото съдействие с единния контролен механизъм, което се предлага като първа стъпка по пътя на България за участие в Еврозоната. За нас участието в Еврозоната е приоритет, от нашите сътрудници чакаме че и последното изискване, участието в Банковия съюз бъде изпълнено, няма да има по прилика с Шенген неофициални и не по разпоредбите причини, които да оставят в нас усещането, че сме третирани несъответстващо и неравно с другите страни ", сподели Горанов.

Пред Комисията по икономическите и парични въпроси на Европейския парламент Владислав Горанов сподели, че българското председателство работеше при оптималната неприкритост и бистрота, със блян в оптималната степен балансираме ползите на заинтригуваните страни. В този подтекст бяха извършени голям брой съвещания на експертно и политическо равнище с екипите от всички страни членки, с европейските институции и европейските надзорни органи, с европейските асоциации на бизнеса, както и с потребителските организации.

"По време на председателството ни на Европейски Съюз се организираха 196 съвещания на работни органи на Съвета в региона на ЕКОФИН, което прави към 15 % от общо извършените съвещания от българската администрация. Общият брой на досиетата в региона на икономическите и финансови въпроси беше 37, като по 18 от тях се реализира общ метод в Съвета или политическо съглашение с Екологичен потенциал.

В региона на банковото законодателство беше реализиран извънреден прогрес. Една от главните цели на нашето председателство, заложена и в общата стратегия на „ триото “, беше предприемането на решителни стъпки за понижаване на рисковете в банковия бранш. След доста интензивни договаряния и над 200 двустранни и многостранни срещи, на съвещанието на Съвета ЕКОФИН на 25 май 2018 година успяхме да договорим общ метод по Банковия пакет. Компромис беше реализиран по въпроси, които се характеризират с висока трудност и мощно поляризирани позиции на страните членки ", сподели министърът в речта си.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР