Бъдещето или ще е зелено, или няма да имаме бъдеще.

...
Бъдещето или ще е зелено, или няма да имаме бъдеще.
Коментари Харесай

Министърът на околната среда и водите:Бъдещето или ще е зелено, или няма да имаме бъдеще

Бъдещето или ще е зелено, или няма да имаме бъдеще. На една опустошена планета какво значение има какъв брой ще коства млякото или кой къде работа, когато няма къде да живеем? Това разяснява вицепремиерът и министър на околната среда и водите Борислав Сандов в предаването „ Тази събота " по бТВ.

По думите му Планът за резистентност и развиване на България е с доста огромен съставен елемент на зелената част по отношение на нисковъглеродната стопанска система, биоразнообразието, устойчивото земеделие. Това са трите съществени стълба, които са в границите на Зелена България. „ Имаше обвързване за този проект най-малко 37% да бъде в частта на зеления съставен елемент ", добави той.

По думите на Сандов Европейски Съюз е заложил задоволително механизми за надзор и бистрота на погашение на средствата по проекта, тъй като това са обществени средства и също така може да се наложи да ги връщаме, в случай че не се оправяме. „ Този проект съумя да получи зелена света чак откакто съумя да отключи два процеса - единият от които е върховенството на закона и гаранцията, че България има гаранцията за самоконтрол, което подсигурява контролът и върху харченето на европейски средства ", сподели още Сандов.

Според него след въглищните централи освен в България, само че и в Европа ще спрат да работят до 2035 година „ Това, че ние сме поели политически ангажимент за 2038 година е обособен въпрос - повече за утешение на хората, които се намират в този район. Кой би функционирал в една система, която е на загуба? ", съобщи той.

Според министъра на околната среда и водите механизмът за възобновяване и резистентност от пандемията е направил Зелената договорка още по-важна. „ Войната сега демонстрира, че тя е още по-важна. Тези външни провокации демонстрират, че в действителност проектът на Европейски Съюз, обвързван с позеленяването на стопанската система и обществото ни, е част от решението. Тези рецесии дават опция ние да напреднем, а не да изоставим този проект ", съобщи Сандов.

12 милиарда лв. от Плана за възобновяване плюс спомагателни 2,5 милиарда лв. от Фонда за обективен преход са планувани за промяна на стопанската система на България, акцентира министър Сандов. „ Има три програмни проекта за възобновяване, с които страната ще подкрепя слагането на слънчеви съоръжения и ВЕИ в семействата ", съобщи той.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР