Здравната ни система е на изключително добро ниво, казва проф.

...
Здравната ни система е на изключително добро ниво, казва проф.
Коментари Харесай

Проф. Петров: Готови сме и за по-тежки епидемии

Здравната ни система е на извънредно положително равнище, споделя проф. Иво Петров в отворено писмо
Подготвеността на нашата здравна система за посрещане на тази и по-тежки епидемии е на извънредно положително равнище. Това съобщи проф. Иво Петров, завеждащ Клиника по кардиология и медицински шеф на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ в отворено писмо.

Натоварването на нашите интензивни кревати с пациенти положителни по COVID-19 е едно от най-ниските в Европа и потенциалът на нашата здравна система е най-малко десетократно по-голям, споделя още националният ни съветник по инвазивна кардиология. И добавя: " Както доста добре се вижда от статистиката, смъртността на брой болни у нас понижава и се доближава до тази в Швеция и Германия, т.е. до страните, чиято здравна система най-добре се оправя, макар високия брой болни в тези страни, т.е. предварителната защита в тези страни е даже по-неефикасна. ".

Ето цялостния текст на отвореното писмо на проф. Иво Петров:

ОТВОРЕНО ПИСМО

на проф. Иво Петров, завеждащ Клиника по кардиология
и медицински шеф на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ


Уважаеми сътрудници,

С актуалното отворено писмо желая да направя опровергаване на неточно представена информация в медиите след присъединяване ми през днешния ден (7.10.2020 г.)  в утринния блок на bTV и да внеса изясненост по отношение на моето персонално мнение във връзка развиването на епидемията с COVID-19 в нашата страна. Въпреки, че не съм експерт по епидемиология, не мога да не изразя своето мнение като доктор и човек, който се вълнува от здравеопазната политика в страната.

Категорично считам, че понастоящем подготвеността на нашата здравна система за посрещане на тази и по-тежки епидемии е на извънредно положително равнище. Натоварването на нашите интензивни кревати с пациенти положителни по COVID-19 е едно от най-ниските в Европа и потенциалът на нашата здравна система е най-малко десетократно по-голям. Както доста добре се вижда от статистиката, смъртността на брой болни у нас понижава и се доближава до тази в Швеция и Германия, т.е. до страните, чиято здравна система най-добре се оправя, макар високия брой болни в тези страни, т.е. предварителната защита в тези страни е даже по-неефикасна.

Очевидно в точния момент подхванатите ограничаващи ограничения в нашата страна доведоха до облекчение на натиска върху здравеопазната ни система и дадоха опция както на Министерство на здравеопазването по този начин и на обособените лечебни заведения да вкарат нужните организационни и лични промени, които да приготвят системата за посрещане на разнообразни сюжети.

На всички, които са гледали моето изявление в утринния блок на телевизия BTV през днешния ден (7 октомври 2020 г.) e ясно, че в нито един миг не съм твърдял, че нашата здравна система няма да издържи, а в противен случай, че даже няма потребност от стягане на ограниченията. Защото при тези равнища на ежедневна заразеност на 100 000 души население сме на едно от най-благоприятните места в Европа и е повече от явно, че както превантивната по този начин и здравната тактика у нас сега действат извънредно добре.

Радвам се, че институциите и професионалните сдружения работят в колаборация и че макар настоящата  “COVID ” конюнктура, пациентите със болести извънредно значими от медикосоциална позиция за нашето общество - като сърдечно-съдови, онкологични, ендокринологични, още веднъж имат нужния достъп до навременна и ефикасна здравна помощ, каквато им се поставя за възстановяване на тяхната прогноза и качество на живот.

Сигурен съм, че с общи старания и следвайки всекидневно изменящата се епидемиологична обстановка и създавайки и прилагайки съвременни способи за предварителна защита и лекуване на тази нова за нашата планета зараза, човешката популация ще оцелее и изводите, които ще си извадим и научните открития, които ще създадем в хода на пандемията, ще ни създадат по-силни. Горд съм, че доста наши изследоватески и научни екипи не са елементарни наблюдаващи и „ послушници “ на това, което се ползва в другите страни, а са основатели на съвременни методики по тематиката, които ще бъдат следвани от интернационалната здравна общественост в бъдеще.

Благодаря на всички за напъните, милосърдието и взаимопомощта в тази тежка за всички нас обстановка и още един път апелирам за уместност и акуратност в предаване на думите!

Бъдете здрави!
Проф. Иво Петров
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР