Всеки трети българин е имал просрочена ипотека, заем, сметки за

...
Всеки трети българин е имал просрочена ипотека, заем, сметки за
Коментари Харесай

Всеки трети българин има просрочени задължения

Всеки трети българин е имал просрочена ипотека, заем, сметки за комунални услуги или заплащания за наем, които нормално се изплащат под формата на месечни вноски. Това демонстрират данните от разбор на Евростат, съгласно които тъкмо 33% от популацията в страната е имало просречени заплащания през 2017 година.

България е 27 място в подреждането на страните от Европейския съюз. По-зле е ситуацията единствено в южната ни съседка Гърция.

Според данни на финансови специалисти междинният дълг на човек у нас през 2017 година е бил над 900 лв., като за съпоставяне през 2015 година сумата е била към 450 лева, т.е. в границите на две години отговорностите на българите са скочили двойно, оповестява Българска телеграфна агенция.

Общият размер на вземанията през въпросната година е бил 1.8 милиарда лв., като кредитополучателите у нас са били над 1.8 млн. души. Необслужваните потребителски заеми са били за над 800 млн. лв. към края на 2017-а, като към тази сума би трябвало да се прибавят и 1 милиарда лв. необслужвани ипотеки.

Според специалистите бързите заеми са били бумерангът, който се завръща при хората като главен фактор за трупане на нови заеми и лавинообразното задлъжняване на потребителите. Най-голяма част от взетите бързи заеми през 2017 година са били за мобилен телефон, компютър, таблет, аудио системи и тв приемници.

През 2017 година е имало три вида неприятен дълг, които са създавали финансови проблеми на сънародниците ни - към банки, към телекоми и към институции за бързо кредитиране. Така близо половината от неприятния дълг на българите е идвал от банките, а към 30 на 100 - от телекомите. На трето място се подреждат небанковите кредитиращи институции, най-често отпускащи така наречен "бързи " заеми, които акумулират 20 на 100 от предоставения за събиране дълг.

Най-задлъжнели в Европейски Съюз са били гърците

Според европейската статистика към 10 % от жителите на Европейски Съюз, или един на всеки 10 души, е имал неизплатени задължения и забавени заплащания през 2017 година

Почти половината от жителите на Гърция (48 на сто) са били в просрочие с ипотека, наем, комунални сметки или заплащания по контракти за покупка през 2016 година, регистрира анализът на Евростат. На втора позиция са били хората в България /34 процента/, а над една четвърт от хората в Кипър и Хърватия - по 26 % - също са били в просрочие поради ипотека, наем или други заплащания.

Най-ниски пропорции на хора с финансови отговорности са били регистрирани в Чехия и Германия - по 4 на 100, Холандия - 5 на 100. Швеция, Дания и Австрия също са били измежду страните, в които е регистриран доста невисок предел на хора с финансови отговорности - малко над 5 %.

От последния отчет на Европейската комисия, отдаден също на тематиката "лоши заеми " излиза наяве, че въпреки и да е намалял за година, общият размер на необслужваните заеми към средата на 2017 година остава величествен - 950 милиарда евро. По данните на Европейска комисия, в средата на 2017-а необслужваните заеми в Европейски Съюз са били 4,6 % от всички отпуснати заеми, като това съответствие е намаляло с 1 процентен пункт в съпоставяне със средата на 2016 година

Според разбора, с цел да се оправят с необслужваните заеми в Европейски Съюз - Европейският банков орган и Европейска комисия считат да подхващат редица ограничения по отношение на въвеждането на общи правила за справяне с неприятните заеми, както и развиване на вторичния пазар за неприятните заеми. Правят се стъпки за възстановяване на законодателната рамка на несъстоятелността, като следва Европейска комисия да направи общ обзор по тази тематика, регистрира Евростат
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР