Водещите механизми, за да излезем по-бързо от усложнената икономическа обстановка

...
Водещите механизми, за да излезем по-бързо от усложнената икономическа обстановка
Коментари Харесай

Само 14% от фирмите ни имат експортен потенциал

Водещите механизми, с цел да излезем по-бързо от усложнената икономическа конюнктура и за стабилно възобновяване на стопанската система ни, са увеличението на износа на артикули и услуги и на задграничните вложения. Това е декларирал министърът на стопанската система Кирил Петков, който организира видеоконферентна среща с икономическите съветници в Службите по търговско-икономическите въпроси /СТИВ/ на България в целия свят. В онлайн срещата са взели участие и министърът на туризма Стела Балтова и заместник-министърът на стопанската система Калина Константинова.

Министър Петков е подчертал върху значимостта на българските търговски аташета в този развой и за представянето на България като първокласна дестинация. „ За мен е значимо да покажем, че може да се реализиран високи резултати. Вие сте лицето на България по света. “ По думите му има огромен капацитет за българския износ и за вложенията.

Особено значимо е да се търсят опциите и другите възможности по време на сегашната коронавирус обстановка, когато повече от пазарите са със спад. За първите два месеца на тази година българският експорт е намалял с 1.7% до 9.67 милиарда лв..  Вносът също е надолу – с 1.9% и е на стойност 10.38 милиарда лв..

Икономическият министър е оповестил самобитно съревнование сред комерсиалните аташета в българските посолства по целия свят за привличане на вложения и подкрепяне на експорта. След това аташетата ще бъдат класирани съгласно постигнатите резултати. „ В това малко време може да реализираме големи триумфи за бизнеса. Проектът, който развиваме с вас е значим и положителен. Един инвеститорски план не може да се случи за два месеца, както и експортна договорка, само че на равнище интерес и започване на диалози е допустимо “, е показал министър Петков.

Служебният министър на стопанската система е подчертал, че българската стопанска система дълготрайно се базира на компании, които имат експортен капацитет. Имаме 400 хиляди дейни компании, от които действително единствено 14% имат експортен капитал, те дълготрайно дефинират стандарта на живот в страната  и създават опцията за нахлуване на пресен капитал в България, която е дребна отворена стопанска система. „ Това, дружно с задграничните вложения, са единствените дълготрайно здравословни разновидности за нахлуване на непознат капитал “, акцентира Кирил Петков.

На срещата е била разисквана и поддръжка на туристическия бранш, от страна на икономическите съветници в Службите по търговско-икономическите въпроси в целия свят и дейна работа за подкрепяне на туризма и привличане на туристи в страната.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР