Водата, парното и пенсиите мъчат най-много българите, писали до омбудсмана

...
Водата, парното и пенсиите мъчат най-много българите, писали до омбудсмана
Коментари Харесай

Стана ясно какво е мъчило най-много българите през 2020 г.

Водата, парното и пенсиите мъчат най-вече българите, писали до омбудсмана през 2020 година

Изминалата година над 13 200 жители са подали тъжби и са получили подпомагане от омбудсмана Диана Ковачева, а още 23 865 души са създали това в групови подписки, тъжби и петиции, сочи справката на институцията към 23 декември 2020 година, направена от специалистите на националния публичен бранител.

Най-висок е броят на хората, недоволни на първо място от неприятното качество на ВиК услугите и високите и неразбираеми сметки на парното - близо 2 000 души от общо 3 289 получени тъжби в бранш " Нарушени права на потребителите ".

Веднага по-късно е максимален броят на хората, писали до омбудсмана поради проблеми в областта на обществените права, обучение и опазване на здравето - 2 926 жители.

Една група са най-вече лица, които са били регистрирани като безработни в дирекциите " Бюро по труда ", получавали са парично обезщетение за избран период. След приключването на този период през времето на " Извънредното състояние ", в което те не са съумели да се осъществят на пазара на труда, се оказват в обстановка, в която нямат право нито на парично обезщетение, нито на обществена поддръжка.

Други категории лица са родители на дребни деца - главно до 12-годишна възраст, на които едностранно е възложен от работодателите им заплатен отпуск или те са поискали и употребяват заплатен или неплатен отпуск, с цел да могат да гледат децата си заради затваряне на учебните заведения и детските градини. След привършване на платения годишен отпуск остават без конкуренция за приходи през времето на " Извънредното състояние ".

Жалби в първия месец от изключителното състояние са подадени и от дами, на които следва раждане заради преустановяването на прегледи в консултативните кабинети, което ги слага в неспособност за приемане на болничен лист за погашение на парично обезщетение при бременност и раждане за период 410 дни, от които 45 дни преди раждането.

Още след първите месеци на изключителното състояние в администрацията на омбудсмана постъпват и голям брой тъжби от лица, упражняващи свободни специалности и от представители на дребния частен бизнес, които също изпитват компликации. В една групова тъжба към омбудсмана се обръщат десетки хотелиери и ресторантьори, без нает личен състав и работодатели, притежатели на дребни ресторантчета, заведения за бързо хранене, къщи за посетители, които имат от 1 до 9 наети служащи. По този мотив към омбудсмана се обръщат и доста екскурзоводи, които в огромната си част са самоосигуряващи се лица.

В тази връзка е дадена рекомендация на министъра на труда и обществената политика да бъдат препоръчани незабавни ограничения за подкрепяне на лица, които са били регистрирани като безработни в дирекциите " Бюро по труда " след оповестяване на изключително състояние и са без право на обезщетение за безработица; майките, които остават в домовете си, с цел да се грижат за децата си до 12-годишна възраст; бременни дами, на които им следва раждане и са в неспособност да получат болнични листове за погашение на парично обезщетение при бременност и раждане; работодателите, осъществяващи сезонна претовареност, които имат потребност от поддръжка за опазване на заетостта на личния състав си.

Препоръката е изпълнена.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР