Витамин B1 - Тиамин
Витамин B1, именуван още тиамин, е член на фамилията на витамин B и е най-известен с ролята си при попречване на заболяването бери-бери, характеризираща се с недостиг на хранителни субстанции. Болестта бери-бери, безусловно значи " уязвимост " и е била необятно публикувана (особено в някои елементи на Азия) в края на 19-ти и началото на 20-ти век. В своята най-честа форма болестта се характеризира с мускулна уязвимост, липса на сила и безучастие.
Функции на витамин B1
На първо място тиаминът играе значима роля в метаболизма на въглехидратите и протеините, както и при синтеза на нуклеиновите киселини.
Производство на сила. Клетките в организма зависят от захарта като енергиен източник. Когато кислородът се употребява за превръщането на захар в използваема сила, процесът на генериране на сила се назовава аеробно произвеждане на сила. Този развой не може да се реализира без съответни доставки на витамин B1, защото B1 е част от ензимната система, наричана пируватна дехидрогеназа система, която разрешава на кислорода да преработва захарта.
Когато витамин B1 действа в своя енергийно - индустриален потенциал, той нормално се среща под формата на TDP или тиамин дифосфат. Други форми на витамин B1 са ТПП (тиамин пирофосфат) и TMP (тиамин монофосфат), които също играят значима роля за производството на сила.
Поддръжка на нервната система. Витамин B1 също играе основна роля в подкрепяне на нервната система, където той разрешава здравословно развиване на сходни на мазнини покрития, които обкръжават множеството нерви (наречени миелин обвивки). При липса на витамин B1 тези покрития могат да се изродят или повредят. Болка, бодливи чувства, както и обезчувствяване на нервите са свързани с нервите признаци, които могат да са резултат от недостиг на витамин B1.
Друг вид връзка сред витамин B1 и нервната система включва неговата роля в производството на ацетилхолин молекула. Тази молекула, наречена невротрансмитер, е употребена от нервната система, с цел да придвижва известия сред нервите и мускулите.
Дефицит на витамин B1
Един от първите признаци за недостиг на витамин B1 е загубата на вкус (или по този начин наречената анорексия), който отразява безразличие и неразположение на организма.
Неспособността на нервната система да подсигурява верен мускулен тонус в храносмилателната система, може да докара до стомашно разстройство или запек и мускулна сензитивност.
Други признаци, отнасящи се до нервна дисфункция, също се свързват с недостига на тиамин, защото миелин обвивките на нервите не могат да бъдат вярно образувани без съответно количество тиамин. Тези признаци включват бодливи чувства или вдървеност, изключително в краката.
Витамин B1 е мощно неустойчив и елементарно бива опустошен от топлота, киселинност на средата (рН), както и от други химически субстанции. Както серните съединения, по този начин и нитритите могат да деактивират витамин B1. Дългосрочно заледяване на храни, съдържащи тиамин, също може да докара до обилни загуби на този витамин.
Водещият рисков фактор за недостиг на витамин B1 е алкохолизмът. Всъщност, връзката сред алкохолизма, сърдечната болест и недостига на витамин B1 е извънредно тясна. Хроничните алкохолици се постанова да одобряват дози тиамин от 10 до 100 пъти по-високи от всекидневно изискуемите.
Големите потребители на кафе и чай също могат да са с нараснал риск от недостиг на витамин B1, защото тези питиета работят като диуретици и извеждат както водата, по този начин и водо-разтворимите витамини (като B1) от тялото. Необходимостта от витамин B1 се усилва при съществуване на продължителен стрес, хронична диария, хронична температура и пушене. Хора с такива здравословни проблеми може да се наложи да одобряват дози тиамин от 5 до 10 пъти над естествения размер.
Непрекъснатите диуретици, в това число и лекарството фуроземид (Lasix); противозачатъчните хапчета (оралните контрацептиви); антибиотиците и сулфонамидите понижават съществуването на витамин B1 в организма.
Предозиране на витамин B1
Тиаминът е водноразтворим витамин, заради което не съществува риск от предозиране. Той се изхвърля от тялото с помощта на урината.
Ползи от витамин B1
Витамин B1 може да играе значима роля в предварителната защита и/или лекуването на следните болести: алкохолизъм, болест на Алцхаймер, болест на Крон, сърдечна непълнота, меланхолия, епилепсия, СПИН, множествена склероза и др.
Повечето хранителни добавки съдържат витамин B1 в не-биологично дейна форма, наречена тиамин хидрохлорид. Когато B1 е деен в метаболитните пътища на организма, се намира нормално под формата тиамин пирофосфат (ТPP), тиамин монофосфат (TMP) или тиамин дифосфат (TDP).
Източници от витамин B1
Много добър източник на витамин B1 са: аспержи, маруля, гъби, спанак, слънчогледови семена, риба звук, зелен грах, домати, патладжани и брюкселско зеле. Витамин B1 се съдържа още в свинското нетлъсто филе, юфката, шафрановите ядки, магданозът, чушките, лененото семе, слънчогледовото брашно, царевичното брашно и кориандъра.
Той може да се набави и под формата на разнообразни добавки. Имайки се поради, че той работи взаимно с другите представители на групата на В-витамините, нормално той би трябвало да се пие формата на добавка, която включва всички тях.