Защо по време на цикъл жените се хранят различно
Вероятно всяка жена знае защо става въпрос: идва един миг от месеца, в който методът на хранене се трансформира. Тогава дамите изпитват мощен глад или пък се тъпчат с въглехидрати.
Все още няма научно пояснение за какво доста дами прекаляват с шоколада докато са в цикъл. Но едно взаимно проучване на няколко немски университета е открило, че мозъкът реагира друго на инсулина според от етапа на менструалния цикъл, в която се намира дамата. Тези реакции очевидно имат и голям резултат.
Инсулинът влияе непосредствено на профилирани нервни кафези и по този метод въздейства на метода на хранене и метаболизма. Затова и инсулинът е изключително значим за поддържането на здравословно тегло, както и за равнищата на кръвна захар при хората с диабет вид 1. Учените, които разгласиха своето проучване неотдавна, допускат, че смяната в чувствителността към инсулина по време на менструация въздейства на когнитивните и метаболитните процеси.
Разликата сред дамите и мъжете
Анке Хиней, която специализира в проучването на генетичните аргументи за питателните разстройства при деца и подрастващи, счита, че от проучвания като това излиза наяве, че дамите би трябвало по-често да се включват в такива опити. Така ще може по-добре да се разбере по какъв начин действа менструалният цикъл и по какъв начин въздейства. Важното е в тези проучвания да вземат участие и мъже, с цел да се види разликата в инсулина сред двата пола.
Изследователите, отпред с Мартин Хени, който е експерт по вътрешни заболявания, ендокринология и диабетология, откриват, че при изследваните от тях лица инсулиновата сензитивност на мозъка се трансформира по време на менструалния цикъл. По време на фоликуларната фаза на цикъла, преди овулацията, мозъкът е бил доста сензитивен към инсулина. В лутеалната фаза след овулацията мозъкът е посочил инсулинова устойчивост. За съпоставяне: при мъжете с обикновено тегло мозъкът нормално постоянно реагира сензитивно на инсулин.
" В първата половина от менструалния цикъл по-слабите дами реагират по същия метод като по-слабите мъже, до момента в който при втората половина от цикъла дамите явно са резистентни на инсулина, което се наблюдава при мъжете с наднормено тегло ", изяснява Александра Кауцки-Вилер от Медицинския факултет на Виенския университет.
Нужни са още повече проучвания
В своето клинично изследване откривателите следят единадесет дами по време на менструалния им цикъл. За да измерят инсулиновата сензитивност на мозъка, дамите получили инсулинов спрей през носа или плацебо спрей за съпоставяне. Резултатите са доказани в различен кръг с 15 дами. Ядрено-магнитният резонанс на тези участнички посочил по-висока инсулинова сензитивност преди овулацията в хипоталамуса - централна мозъчна област за контролиране на хормоните.
Малкият брой участници в проучването значи, че са нужни още проучвания, преди да се създадат дефинитивни изводи, да вземем за пример за лекуването на диабет или за лекуването на хора със затлъстяване. " Много е значимо в бъдещи опити да се вземат поради в по-голяма степен етапа на цикъла, равнищата на половите хормони и инсулиновата сензитивност - изключително в проучванията на метаболизма и регулирането на тежестта ", споделя Кауцки-Уилър.
***
Вижте и това видео от нашия списък:
Наистина ли мазнините са толкоз нездравословни?
To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video