Възможно най-скоро да отпадне механизма за мониторинг за България –

...
Възможно най-скоро да отпадне механизма за мониторинг за България –
Коментари Харесай

Гешев: Изпълнили сме всички ангажименти пред Брюксел, евродокладът не работи

Възможно най-скоро да отпадне механизма за мониторинг за България – това предпочитание показаха в Брюксел основният прокурор Сотир Цацаров, определеният за негов правоприемник Иван Гешев и евродепутати.

Бъдещият основен прокурор Иван Гешев акцентира, че България е изпълнила всички задължения, поети при влизането в Европейския съюз, само че съгласно него механизмът не работел добре.

" Той се употребява главно за вътрешнополитически цели и това е ясно на всеки български жител. Той не спомага за прогрес ", счита Гешев, представен от bTV. По думите му, България ще продължи да се бори с корупцията.

" Никой не се е справил в света с престъпността. Корупцията е част от престъпността. Ще създадем това, както сме работили досега ", разяснява Гешев.

Цацаров не се съгласи с тезата на президента Румен Радев, че основният прокурор е безотчетен.

" Не бих споделил, че е вярна тезата, че стартират диспути. Дебатите просто не престават. Ако някой има тезата за това, че може да ги организира и в различен формат, в различен мащаб – в това няма нищо неприятно, това би трябвало да бъде приветствано. Но това не е началото на тия диспути ", разяснява основният прокурор във връзка бъдещи диспути за промени в Конституцията, за които Радев сподели, че ще инициира.

Очаква се на следващия ден Иван Гешев да се срещне с определената за европейски основен прокурор Лаура Кьовеши, а Сотир Цацаров ще се прибере в София, с цел да показа пред депутатите своята идея за ръководство на антикорупционната комисия КПКОНПИ, в случай че я оглави.

Според него антикорупционният орган не се нуждае от нови пълномощия, само че пък би трябвало да бъде прецизиран описът с лицата за така наречен " висши обществени длъжности ".

Според вицепрезидента Илияна Йотова единствено с ясни критерии и без двойни стандарти ще бъде сполучлив предлаганият общоевропейски механизъм за господство на закона. Тя откри в Европейския парламент в Брюксел конференция " 12 години Механизъм за съдействие и инспекция в България: Равносметка ".

По думите на вицепрезидента нуждата от общ обзор за проблемите с върховенството на закона стана наложително, изключително през последните години. Илияна Йотова напомни, че през 2013 година общоевропейски отчет за равнищата на корупцията е посочил, че проблеми има във всички страни.

Намерението подобен отчет да се изготвя на две години обаче не се реализира. Вместо Европейска комисия да излезе с пакет от законодателни начинания, показа План за деяние за подсилване на върховенството на закона.

 Илияна Йотова акцентира, че отпадането на мониторинга върху България не трябва да се обвързва с приемането на оферти от Европейска комисия общоевропейски механизъм за върховенството на закона.
© Прессекретариат на Държавния глава

Илияна Йотова акцентира, че отпадането на мониторинга върху България не трябва да се обвързва с приемането на оферти от Европейска комисия общоевропейски механизъм за върховенството на закона.

Вицепрезидентът акцентира, че отпадането на мониторинга върху България не трябва да се обвързва с приемането на оферти от Европейска комисия общоевропейски механизъм за върховенството на закона.

" Затрудненията, които среща още при първото разискване, могат да изтеглят решението за България напред във времето. Това би довело до ново обезкуражаване, защото следените критерии са изпълнени, само че още веднъж ставаме подвластни от нови решения ", посочи Илияна Йотова. На 22 октомври т. година Европейска комисия направи рекомендация Механизмът за съдействие и инспекция да бъде преустановен по отношение на България. Предстоят мненията на Европейския парламент и Съвета.

В изявлението си вицепрезидентът напомни, че въвеждането на Механизма за съдействие и инспекция с приемането на България в Европейски Съюз през 2007 година е безспорен казус и всъщност значи " пълноправно участие " " под изискване ". Такъв механизъм не бе въведен за Хърватия, която е последната призната страна членка.

Илияна Йотова акцентира безспорната роля на мониторинга над България, само че уточни главните му недостатъци. Сред тях са неналичието на задоволително конкретика на критериите, по които се прави оценка напредъкът, като и на типа на изискваните реформи; прибавянето на нови и нови условия към заложените шест индикативни индикатора.

Вицепрезидентът съобщи, че макар парламентарните питания към Европейската комисия, в това число и три от страна на Илияна Йотова, институцията не е давала съответни отговори, с изключение на дежурния: Не може да се приказва за отпадането на нито един от тези индикатори, до момента в който не отпаднат всички. " Мониторингът остана затворен в институционалното пространство сред София и Брюксел и неразбираем за болшинството български жители. Дори медийният интерес към тематиката заглъхваше през годините ", акцентира вицепрезидентът.

Илияна Йотова съобщи, че Механизмът за съдействие и инспекция се е трансформирал в политически инструмент. " Политиците говореха доста повече от специалистите. Политизирането на този инструмент сътвори спомагателни подозрения в неговата обективност и действително предпочитание за съдействие ", посочи вицепрезидентът Йотова.

Според Йотова, оценките за България са се трансформирали в мотив за демонстрация на двоен стандарт. " Най-драстичният образец е участието ни в Шенген, където трябваше да бъдем признати още през 2011 година Освен техническите критерии се включиха политически, на основата на заключенията на Европейска комисия, макар че самата комисия неведнъж е подчертавала, че " механизмът не би трябвало да се обвързва с други области на правото на Европейски Съюз " като еврофондовете и Шенген ", означи Илияна Йотова.

Всичко, което би трябвало да знаете за: Евродоклад 2019 (22)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР