След изборите в България: кое е най-малкото зло?
Въпросът е по-труден от хамлетовия, защото не става дума за екзистенциална, а за политическа алтернатива, чието разрешаването засяга милиони животи - дали парламентаризмът ще се завърне или ще продължи ще продължи да отсъства. Политическите водачи обаче се скриха от каквито и да било въпроси и от отговорите им, освен това освен в нощта след вота, само че и на идващия ден. Макар че резултатите на втори април не бяха изненада, защото социологическите организации предсказваха фотофиниша сред ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ седмици преди този момент.
В светлината на локалните избори, когато първите две политически сили ще са в люта конкуренция за кметове и общински съветници, да се съчетаят в държавно управление би било самоизтребление, изключително бързо за едната от тях. Но и да провалят съставянето му също ще им донесе негативи, които още веднъж ще се калкулират в загуба на гласове, а може би и във вътрешно съдружни несъгласия. Кое би било по-малката и кое - по-голямата несгода? Или изходът е в кабинет, подсилен от двете обединения, само че без политици в него, или пък държавно управление на ГЕРБ, подкрепено от останалите без ПП-ДБ.
София (не) е България
В трите столични региона ПП-ДБ биха партията на Бойко Борисов, водят с над 4 % в Пловдив-град и имат преднина от под 1 % в Русе (25,22 на 100 против 24,29). Коалицията от двете политически сили потвърди, че в политиката 2 плюс 2 не всеки път е пет, защото дружно имат по-малко в сравнение с поотделно на изборите на 2 октомври м.г. Тогава " Демократична България " получи 7,45 % или 186 528 гласа, а " Продължаваме промяната " - 20,20 на 100 или 506 099, а през днешния ден ПП-ДБ завоюваха 619 592 гласа или 24,54 % при същата ниска изборна интензивност.
Партията на Борисов е мощно окопана в локалната власт, а запазването на част от тези позиции - в този момент съвсем всички регионални центрове са на ГЕРБ, значи доста. На първо място партията ще резервира назначенията на свои фрагменти, а значи и сигурни гласоподаватели (плюс фамилиите им) за още четири години напред, на второ - ще опази бизнесите, свързани с нейните кметове и общински съветници, защото отново ще разпределя порциите публични поръчки. Последиците ще са: укрепване на феодализацията на общините.
" Всички против ГЕРБ " вече не върви
Дори и закрепената от 2005-а година насам надмощие на ГЕРБ в София да бъде разрушена, това няма да промени коренно картината - въпреки че ще е мощен знак. Причината е, че пробив в останалите регионални центрове ще е повече от сложен освен поради окопаването на ГЕРБ, а и заради възхода на " Възраждане ". Партията на Костадин Костадинов се изкачи до третото място на тези избори и е единствената политическа мощ, която поредно отбелязва растеж на последните пет парламентарни вота. Само за две години " Възраждане ", получила 2,45 % на изборите през април 2021-а, през днешния ден има 14,15 % и гласоподавателите ѝ са се нараснали с близо 103 000 по отношение на предпоследните избори предишния октомври. Експанзия, изключително забележима на фона на войната на Русия в Украйна и усилването на съветските хибридни офанзиви в България. Екзит пол на " Галъп интернешънъл " за Нова телевизия сподели, че към една трета от нарасналите си гласове идват от гласоподаватели, дали своят вот преди този момент за " Продължаваме промяната ".
Това демонстрира, че ГЕРБ имат прикрит запас. Във Варна да вземем за пример партията на Костадинов е трета и изостава с към седем процента от ПП-ДБ. Издигне ли собствен претендент за кмет наесен, на балотаж тези гласове евентуално ще отидат за индивида на ГЕРБ. Много гласувания в 48-ия парламент демонстрираха, че сред " Възраждане " и ГЕРБ е открит дух на плодотворно съдействие, въпреки едните да гледат към звездата на Кремъл, а другите - към звездите на Брюксел. " Възраждане " е трета политическа мощ в столицата, което също прави по-малко прогнозируем изхода от един балотаж наесен, както и болшинството в СОС.
В момента общинските съветници на ГЕРБ са в един блок дружно с тези от Вътрешна македонска революционна организация и " Атака " и по този начин обезпечават превъзходството в решенията на локалната власт. Практиката е посочила, че в името на властта и потреблението и́ " Граждани за европейско развиване на България " нямат нищо срещу да си сътрудничат с партии, които са антиевропейското развиване на България.
Да не забравяме президента
Този път президентът Румен Радев сякаш няма да разтяга връчването на мандатите месеци наред, както го направи предходния път. Винаги може да извади най-малко два аргумента за бързането: " Обществото чака от политиците разсъдък и постоянно държавно управление, откакто служебното се оправи с толкоз тежки задания! " или " Направих задоволително, с цел да ви улесня предходния път! ". Все ще е прав, кой би могъл да го заподозре, че желае да провали и идните опити… Докато започва с раздаването на мандатите, президентът укрепва позиции - назначава посланици по свое убеждение и тихомълком изпраща служебния (си) външен министър Николай Милков за дипломат в НАТО.
Тези политици, които считат, че няма проблем да се отиде на още едни парламентарни избори покрай локалните, рискуват не личното си политическо бъдеще, а европейското на България. Ако сънят на разсъдъка продължи, единствените печеливши ще са президентът и " Възраждане ".
Този коментар показва персоналното мнение на създателя. То може да не съответствува с позициите на Българската редакция и на Дойче Веле като цяло.