Кое е най-смъртоносното създание в света?
В свят, в който към момента има безпощадни хищници, може да си помислите, че най-смъртоносното животно ще е, да вземем за пример, огромната бяла акула, мечка гризли или различен сходен звяр. Грешката ви е простена…
Най-смъртоносното животно в света не е нито свирепо, нито мощно, само че все пак е причина за стотици хиляди смъртни случаи всяка година.
Преди да се потопим в историята на този палач, би трябвало да изясним някои детайлности, с цел да покажем какъв брой тъкмо заплашителен е той. Въпреки известността на океанските хищници в културното ни схващане, акулите убиват приблизително към 10 души по света всяка година (макар че през 2023 година се следи лек растеж в това отношение). В съпоставяне с падащите кокосови орехи – които убиват към 150 души всяка година – акулите в действителност не заслужават толкоз доста суматоха.
Но какво да кажем за мечките? В Северна Америка има към 750 000 черни мечки, които бродят из природата. Колко души убиват те приблизително годишно? Един човек.
Що се отнася до съдбовните срещи, даже кравите надминават мечките и акулите, защото единствено в Съединени американски щати те убиват сред 20 и 22 души годишно…
Добре, огромните и свирепите са ясни – ами токсичните или отровните? Паяците, обект на доста страхове по целия свят, не престават наклонността на изненадващо малко смъртоносни ухапвания, изключително откакто през 20-и век бяха създадени антидоти. Същото обаче не може да се каже за ухапванията от змии – Световната здравна организация (СЗО) ги признава за „ подценявана тропическа болест “, защото всяка година към 140 000 души по света падат в тяхна жертва.
Въпреки трагичния и обемист темперамент на тази цифра, тя даже не е покрай най-големия палач в света. Всяка година сред 700 000 и 2,5 милиона души губят живота си поради това създания.
Комарите са преносители на разнообразни заболявания, като най-смъртоносната от тях е маларията, която убива към 600 000 души на година, а други 200 милиона случая водят до нетрудоспособност на хората в продължение на дни. Заболяването визира най-вече живеещите в тропическите и субтропическите региони. В страните с най-голям % на предаване на инфекцията най-уязвими са дребните деца, които не са развили имунитет, както и бременните дами, чийто имунитет е изменен от бременността.
Въпреки възходящата наличност на разнообразни форми на предварителна защита и лекуване на заболяването, тя продължава да предизвиква тежки загуби на хора, фамилии, общности и даже цели народи.
През последните години маларията в действителност става все по-голям риск. Въпреки че не е ендемична за доста от развитите страни, заболяването се внася в огромен брой от хората, които посещават страни, в които тя е. Подобна е обстановката, да вземем за пример, в Южна Франция, където тя се трансформира в непостоянен проблем.
Маларията не е единственото заболяване, пренасяно от комари. Треската денга, вирусна зараза, също е постоянно срещана в тропическите и субтропическите региони. Въпреки че не е толкоз тежка и множеството хора се възвръщат с течение на времето, тя въпреки всичко е доста неприятна за боледуване.
Има и още – западнонилска тресчица, която, въпреки и рядко с съдбовен излаз, може да аргументи неврологично заболяване (в към 1 % от случаите), което може да докара до гибел. А понастоящем няма характерно лекуване за тази зараза.
Така че, макар дребните си размери, комарите в действителност са притеснителен палач по целия свят и с продължаващото изменение на климата могат да се разпространят в незасегнати до момента региони.
Съществуват редица начинания, ориентирани към ограничение на въздействието им върху човешкото здраве по света, и въпреки че доста от тях са ефикасни, битката с насекомото наподобява ще продължи още известно време.