В Русия има десетки малки националистически сдружения. Членовете на някои

...
В Русия има десетки малки националистически сдружения. Членовете на някои
Коментари Харесай

Това е братоубийствена война: не всички руски националисти вярват на Путин

В Русия има десетки дребни националистически сдружения. Членовете на някои от тях се борят дружно с кремълските войски в Донбас. Други обаче изрично осъждат войната против Украйна, наричайки я " братоубийствена ".

Те назовават себе си " Националистическо придвижване ", " Консервативна Русия " или просто " Консерваторите " - става дума за десетки дребни групи, част от съветския десен националистически набор. Някои от тях поддържат ръководещите в Кремъл. Други се бори непринудено в Украйна дружно с съветската войска. Трети се отнасят сериозно към Кремъл.

Колко разграничени са съветските десни екстремисти си пролича още през 2014 година, когато те показваха разнообразни позиции за проевропейското придвижване в Украйна и за спора в Донбас. А днешната войната на Русия задълбочи още повече разликите посред им. Когато войските на Москва нахлуха на 24 февруари в прилежащата страна, някои екстремисти незабавно се причислиха към тях, само че други не престават да осъждат експанзията и до през днешния ден.

Според отчет на Московския център за проучване на расизма (SOWA), оповестен наскоро, крайнодесните групи през днешния ден не са изключително публикувани в Русия. Това се дължи в това число и на обстоятелството, че Кремъл не толерира инакомислието. Уличните демонстрации по този начин или другояче на процедура бяха неразрешени за дълго време с оправданието за риска от ковид. От 2019 година съветските националистически шествия публично към този момент не са позволени. Националистическият уеб страница " Спутник и разгром " е блокиран, а известният екстремист Дмитрий Дьомушкин излежа двугодишна присъда.

Въпреки че множеството националистически организации са съвсем изцяло премазани от Кремъл, популяризираните от тях хрумвания отразяват настроенията на руснаците, споделя Лев Гудков, началник на съветския център " Левада ", който от 2016 година насам е систематизиран от управляващите като " задграничен сътрудник ". Тъкмо съгласно " Левада ", руснаците са враждебно настроени към хората от останалите етноси.

И войната разделя националистите

" Разцеплението лишава националистите от опцията да се показват като обединен фронт ", изяснява Вера Алперович, специалист в центъра SOWA и съавтор на отчет за ксенофобията. Една от най-популярните прокремълски националистически организации е " Саботажно-разузнавателната група Русич ". Според Алперович става въпрос за неонацисти. Те употребяват съответните нацистки знаци, в това число свастиката и цифровия код " 14/88 ", който отдава респект към " бялата раса " и Адолф Хитлер.

Както част от членовете на " Русич ", по този начин и няколко от музикантите в групата " Руско знаме " сега се борят в Украйна на страната на Русия. Лидерът на музикалната групировка Евгений Долганов изяснява в свои изявленията, че желаят да популяризира национално-патриотични хрумвания измежду младежите. В отговор на обвиняванията в неонацизъм и фашизъм той цитира пред Дъждовни води собствен " програмен текст ": " Ние не сме фашисти. Ние сме нещо доста по-лошо. По-лошо за нашите врагове! Ние сме естествени мъже и дами, които желаят да живеят в своята страна и да отглеждат деца (момчета и момичета) съгласно своите обичаи. "

Долганов споделя, че Русия употребява войната, с цел да предотврати " налагането на подправена украинска русофобска еднаквост на съветския народ в Украйна ". Целта на дясното придвижване, съгласно него, е " да се бори против несправедливостта, подмяната на популацията и за просперитета ". Всичко това може да се изрази с " великата фраза ": " За нашето бъдеще и това на нашите бели деца ", споделя той.

" И тогава стопирах да имам вяра на Путин... "

Другият тип съветски националисти са така наречен национални демократи. Така ги назовава социологът Гудков. Те към този момент са се оповестили против войната в Украйна. Един от тях е тогавашният пандизчия Дмитрий Дьомушкин. Той споделя, че сдружението " Русич ", както и " Имперският легион " се управляват от негов някогашен войник. Днес Дьомушкин се дефинира като " обичаен националист ". В предишното той е провел така наречен съветски маршове и е управлявал няколко десни сдружения, по-късно класифицирани от управляващите като екстремистки. Днес в обществените мрежи той подлага на критика съветската инвазия в Украйна като " братоубийствена война " и приканва за прекратяването ѝ.

Откакто съветските управляващи не разрешиха организациите на Дьомушкин, а самият той бе наказан през 2017 за изявлението му, че " Русия се нуждае от съветска държавна власт ", Дьомушкин към този момент не има вяра на Владимир Путин. Той отхвърля и визията му за построяването на " съветски свят " - концепцията за Русия като неповторима незападна цивилизация. Не е ясно какво тъкмо привнася Кремъл в Украйна със своя " съветски свят ", разяснява Дьомушкин и пита: " Корумпирани съдилища, неизбрани от никого държавни управления, цензура, ограничавания, наказателни закони и забрани? Ето по тази причина те отиват там с танкове, вместо с хрумвания ".

Призивът " Русия за руснаците " набира известност

Въпреки че националистите измежду бойците в Украйна притеглят медийното внимание, техните групи не са толкоз многообройни в самата Русия. Според наблюдаващите десните организации и партии към този момент не разполагат с известността и въздействието, които са имали при започване на новото хилядолетие.

Вера Алперович твърди, че броят на дейните членове на националистическите групи през днешния ден е дребен. Липсват и " огромни звезди на ултрадясното небе ". Според нея това се дължи на съвсем цялостното неявяване на политически живот в страната. Гудков обаче акцентира, че предходната година апелът " Русия за руснаците " е достигнал най-високата си известност за последните 30 години.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР