В края на 50-те и началото на 60-те години се

...
В края на 50-те и началото на 60-те години се
Коментари Харесай

Евгений Дайнов: При „влизането“ ни в Запада той вече беше по-лоша версия на себе си

„ В края на 50-те и началото на 60-те години се ражда явен пакет хрумвания що е то човек и по какъв начин да живее. 1962 година ми е главната дата, когато пиша, че има едно такова разтърсване на духа. Бийтълс изкарват от Love Me Do… " Така проф. Евгений Дайнов вкарва в новата си книга „ Духът на времето - Как стигнахме от Love Me Do до Доналд Тръмп? “
60 години по-късно виждаме, че мирът не господства в света, а войната е обикновен, ежедневно използван инструмент на политиката. „ Да, ние живеем във време, което не е обич и мир, а ненавист и война “, уточни Дайнов в предаването „ Хоризонт до обед “.
Евгений Дайнов счита, че започваме да излизаме „ от това положение на всеобща ненавист “, само че това излизане към този момент е нежно и има заплаха единствено да припламне и да угасне. Това съгласно него е видно както от локалните избори в Полша и Унгария, където „ диктаторите изгубиха огромните градове “, по този начин и на изборите за Европейски парламент, където „ не кафявите, а либералите и зелените направиха пробив “.
 Дайнов: Борисов не разбра, че изпадна отвън времето Дайнов: Борисов не разбра, че изпадна отвън времето
" Бойко Борисов не разбра, че изпадна отвън времето. Той продължава да върти номера, които може би са работили до преди 5-10 години, само че...
Започвам книгата преди хипитата и я приключвам надалеч след хипитата, само че тази контракултура е върховото достижение на тогавашния опит за освобождение на хората, изясни проф. Дайнов.
„ Русия на процедура не взе участие в тези неща. Опитва се на няколко пъти да взе участие, само че е прекомерно надалеч от епицентъра и това, което се откроява 70-те, 80-те години, е един човек – Висоцки, който посредством своите песни изговаря оня блян, който имат някаква част от руснаците, да бъдат и те свободни хора и да си уредят живота по недиктаторски метод. Но Висоцки „ увисва “ самичък (макар че неговите песни са двойно повече, в сравнение с Бийтълс) и не съумява да промени духа на Русия, както духът на Европа, в това число на Източна, е изменен. “
Работят ли метафорите от времето на Желязната завеса и през днешния ден?
Дайнов вижда историческа неправда във обстоятелството, че „ сега, в който ние влязохме в Запада като част от него, в НАТО и Европейски Съюз, взехме решение да ставаме западни хора, самият Запад към този момент беше доста по-лоша версия на това, което е бил 60-те, 70-те години “.
„ Западът се отдаде на безумно, хищническо потребителство, омраза сред хората. Беше им обяснено, че единственото, което могат да вършат, е да се конкурират на пазара. И Западът беше много по-малко уютно място, когато влязохме в него “, добави създателят пред БНР.
 Дайнов: Когато контролираш прокуратурата и медиите, властта се трансформира в мачкане Дайнов: Когато контролираш прокуратурата и медиите, властта се трансформира в мачкане
Такава поддръжка от страната за протестиращите в София не съм виждал от четвърт век. Българското общество има други мисли, настройки и щен...
Както написа Вацлав Хавел, към този момент би трябвало да се преоснове освен Изтокът, а Европа – хората да се харесват между тях, посочи Евгений Дайнов.
В края на 80-те години доникъде на 90 се породиха хрумвания, тъкмо противоположните на тези на хипитата – че свободният субект не съществува, хората са елементи от племена, от кошери, акцентира Евгений Дайнов.
„ И тези кошери към този момент сега, тези племена се сблъскват между тях в Европа. И в Америка следим същото. Преосноваването, за което приказва Вацлав Хавел, би трябвало да се върнем към обикновени неща – хората са и човеци, и част от общности, които основават, с цел да се харесват. Не са по природа унгарци, които би трябвало да ненавиждат белгийците или републиканци, които би трябвало да ненавиждат демократите. “
Получи се разновидност на концепциите – че би трябвало да живеем на племена, които се гледат взаимно с съмнение и нехаресване, заключи проф. Дайнов.
Счупен е гръбнакът на това, което въплъщават Тръмп и Орбан като племенни вождове, означи още Дайнов. „ Въпросът е на тяхно място да изградим човешко общество. “
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР