Докато населението набъбва и водата става все по-оскъдна, цените на храните скачат драстично
Увеличаващото се население и търсенето на храни в комбиниране с все по-оскъдните водни и земни запаси може да докара до удвояване на цените на питателните артикули и да провокира цивилен протести в някои разрастващи се страни. За това сигнализира отчет, представен от „ Ройтерс ”.
Търсенето на храни с по-голямо влияние върху околната среда, като да вземем за пример месо, набъбна, откакто разрастващи се страни като Китай и Индия стават все по-големи и по-богати, разяснява Мартин Хале, политически анализатор в Global Footprint Network (GFN).
„ Няколко неща са доста ясни: търсенето на храни се покачва неимоверно поради повишаването на популацията ”, показва Хале пред „ Ройтерс ” и добавя: „ Производството на храни става все по-нестабилно, тъй като климатичните промени се отразяват на производството, в подтекста на възходящия дефицит на земя и вода . ”
В предишното страните успяваха да посрещнат това търсене с развъждане на повече храна на повече земя. Но това имаше своята цена , проучва Хале, защото водата и обработваемата земя са на привършване .
Последният път, когато светът беше очевидец на тежка продоволствена рецесия, беше през 2007 и 2008 година, се показва в отчета, откакто рискови метеорологични събития удариха съществени зърнопроизводителни райони година по-рано, което докара до проблеми с търсенето и цената на храните.
По-високите цени доведоха до обществени и политически безредици в Северна Африка, Близкия изток и Югоизточна и Южна Азия .
Докладът, оповестен от GFN и Програмата на Организация на обединените нации за околната среда, показва, че множеството от същите страни, а точно – Мароко, Бангладеш, Тунис и Индонезия, са още веднъж в заплаха, в случай че цените на храните се усилят през идващите няколко години.