Самотата настъпва, когато сме сами, въпреки че не желаем да сме сами
Усещали ли сте в миналото мощно самотата? Чувствали ли сте се по този начин, като че ли никой не го е грижа за вас? Че никой не ви приема и не ви схваща? Познавате ли уединен човек? Как може да опишете възприятието на самотност?
Някои споделят, че то е вътрешна празнина. Други – стягане на гърлото или възприятие на безпокойствие.
Трети считат, че самотният човек, все едно не е жив.
Ключовите думи, сякаш са трагичен, отегчен, с ниско самочувствие, без предпочитание за живот.
Самотата не значи просто да си самичък. Всички се нуждаем от време, когато да сме сами. На някои хора точно тези минути им липсват.
Всички сме изпитвали това напрежение, което ни кара да потърсим безшумно място, с цел да възстановим прочувствените си и духовни сили.
Самотата настава, когато сме сами, макар че не желаем да сме сами.
Временната самотност – тя постоянно се изпитва от множеството от нас.
Тя може да продължава от няколко минути до няколко часа. Симптомите й не са съществени и това не е травматично прекарване.
Може да се изпита, когато някой анулира уговорена среща, а ние с неспокойствие сме очаквали да бъдем дружно известно време.
Симптомите на този тип самотност бързо изчезват и резултатът от нея може да е по-скоро потребен, в сравнение с нездравословен.
Обстоятелствената самотност – тя се появява, когато се разделим с значим за нас човек заради особени условия: по време на бракоразвод, когато децата дълготрайно са разграничени с единия родител, когато наш непосредствен почине или се преместим да живеем на друго място.
Тъй като това прекарване продължава известно време, може да изпитате главоболие, бодърствуване, неспокойствие, меланхолия или натегнатост.
Подобни признаци могат да се появяват до една година, само че обикновенно са с по-кратка дълготрайност.
Хроничната самотност – може да се прояви при нескончаем интервал от време.
Тя може да аргументи личностни промени и да предизвика отрицателни черти от характера ви, които не харесвате, само че като че ли сте безсилни да измененията.
Може да се убедите, че не можете да извършите нищо, с цел да подобрите ситуацията.
При тази фаза на самотата е най-добре да се потърси професионална помощ.
Много фактори въздействат на възприятието на самотност.
Тя може да е резултат от обществена изолираност, да вземем за пример когато сме разграничени от обичан човек.
Може да е резултат и от прочувствена изолираност, която се дължи повече на мисловния ни свят, в сравнение с да е провокирана от събитията.
Голяма част от самотата, която изпитваме има прочувствен темперамент.
Понякога се усещаме самотни, макар че отвред сме заобиколени от хора. Как става това?
Една от аргументите е, че желаеме другите да ни одобряват за значими персони. Когато на едно място са събрани доста хора, постоянно се усещаме подценени.
Тогава можем да създадем някои странни неща, с цел да получим самопризнание. Тийнейджърите да вземем за пример постоянно се обличат неуместно, единствено и единствено да привлекат вниманието на другите.
Някои елементарни неща /като маратонките например/ се трансформират в знаци на статута за приемане. Наркотиците и алкохолът също могат да са средства за покачване на самочувствието.
Имаме потребност останалите да ни споделят, че сме страхотни. В учебно заведение ще сте известни, в случай че сте прелестен външен тип, в случай че сте добър състезател, или да вземем за пример сте интелектуално надарени.
Но какво става става с младежа, който не е подобен? Вероятността да стане уединен, за жалост е голяма.
С придвижване на възрастта започваме да изпитваме потребност от значими връзки с представителите на другия пол и в случай че не я удовлетворим, можем да преживеем мощно изразена самотност.
Как да помогнем на себе си?
Първо, определете дали самотата ви е обстоятелствена. Понякога се усещаме самотни заради персонални проблеми, да вземем за пример някакво заболяване или неприятна линия от характера ни.
Самотата е сигнал, предупреждаващ за даден проблем в нашия живот. Тя притегля вниманието ни, тъй като от нея боли.
Има доста аргументи, заради които хората могат да ни заобикалят – обща визия, облекло, темперамент, липса на обществени умения са единствено някои от тях, само че множеството проблеми могат да бъдат позволени единствено в случай че отделим време, с цел да се вгледаме обективно в себе си.
Център за Психология и Психотерапия
Photo by Atharva Tulsi on Unsplash