Учителите имат право да поставят условия. Подкрепям ги. Това заяви

...
Учителите имат право да поставят условия. Подкрепям ги. Това заяви
Коментари Харесай

Денков: Поискали сме увеличение на учителските заплати с 13,5 %

Учителите имат право да слагат условия. Подкрепям ги. Това съобщи просветният министър акад. Никола Денков по отношение на изпитите на учениците в края на скоро и дали то да бъде присъствено или отдалечено.

„ Всяка силова мярка би провокирала противоположна реакция. Опитваме се да убедим и младежите, и родителите, че ще получат по-качествено обучение в клас”, акцентира още Денков.

По думите му са поискани към 125% от междинната работна заплата като нарастване на учителските заплати. Поискани са спомагателни средства за подготовка на учителите, както и подготовка за справяне в спешни обстановки, сподели министърът.

13,5% нарастване на заплатите води до 125% от междинната заплата, изясни Денков и акцентира, че е получил поддръжката на синдикатите.

„ Заявили сме спомагателни средства за превоз - за учебни рейсове, за извънкласни действия, за подготовка на учителите, както и за подготовка за оправянето в спешни обстановки. Разговорът за бюджета за обучение за 2022 година предстои”, сподели министър Николай Денков.

В отговор на въпрос дали ще има пари за безплатните учебници от осми до 12-клас, просветителният министър съобщи, че това е въпрос към министъра на финансите.

„ Заявили сме нарастване на издръжката във висшите учебни заведения, тъй като има дефицит на средства за заплати както в Българска академия на науките, по този начин и за непедагогическия личен състав във висшите учебни заведения. Поискали сме също нарастване на стипендиите за студентите и докторантите, само че това са поръчките ни досега към МФ”, сподели просветителният министър.

По мотив на изпитванията на учениците за края на образователния период, министър Денков съобщи, че би трябвало всички възпитаници да бъдат изпитани заслужено. На въпрос дали към този момент има консенсус за понижаване на лятната почивка и за увеличение на пролетната или на есенната почивка, просветителният министър отговори, че този диалог следва.

" Ако започва тази самодейност за смяната на периода, той ще стартира от септември идната образователна година. Има време и всички би трябвало да бъдат уверени, че вършим най-хубавото за учениците ", разяснява министър Денков.

Той е на мнение, че би трябвало да се концентрира цялата подготовка на учителите и цялата полемика - какво би трябвало да се учи в клас, върху това, че учениците би трябвало да се учат да мислят, а не да създават познания. По думите му това ще отнеме време и няма да е еднократен акт.

Попитан ще има ли смяна в образователните проекти, министър Денков сподели, че първо би трябвало да бъде конкретизирано от кое място ще стартира тази смяна - дали би трябвало да се трансформират образователните проекти и образователното наличие през цялото време.

" Не имам вяра, че това би трябвало да се прави, само че по това по какъв начин се приготвят учителите да преподават, какво написа в учебниците и по какъв начин се изпитва е това, което би трябвало да се промени ", изясни министър Николай Денков.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР